×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
10. jūlijs, 2012
Drukāt

Rumānijas tiesa: lēmums par prezidenta atstādināšanu bija likumīgs

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Rumānijas Konstitucionālā tiesa pirmdien, 9.jūlijā, atzina, ka parlamenta pagājušās nedēļas lēmums par prezidenta impīčmenta procedūras ierosināšanu bija likumīgs. “Tiesa atzīst, ka procedūra attiecībā uz Rumānijas prezidenta Trajana Basesku atstādināšanu no pienākumu pildīšanas (..) tikusi ievērota, un pagaidu prezidenta pienākumus pildīs Krins Antonesku,” teikts tiesas spriedumā.

Vienlaikus gan tiesa atzina, ka deputātu izdotais dekrēts, ar kuru Konstitucionālajai tiesai tika liegtas tiesības vērtēt parlamenta pieņemtos lēmumus, ir antikonstitucionāls.

Savukārt opozīcijā esošās Liberāldemokrātiskās partijas (PDL) paustie iebildumi par pagājušās nedēļas lēmumu atcelt no amata abu parlamenta palātu spīkerus netiks pieņemti izskatīšanai, norādīja tiesa.

Kā LETA jau ziņoja, piektdien 256 no 432 Rumānijas parlamenta deputātiem atbalstīja priekšlikumu par impīčmenta procedūras ierosināšanu.

Taču prezidents tiks atcelts no amata tikai tad, ja likumdevēju lēmumu apstiprinās arī referendums, kas notiks 29.jūlijā.

Tādējādi Basesku no prezidenta amata pienākumu pildīšanas ir atstādināts vismaz līdz 29.jūlijam.

Rumānijā valdošā koalīcija – Liberālsociālā savienība (USL) – apsūdz Baseku premjerministra pilnvaru uzurpēšanā, 2010.gadā izsludinot bargus taupības pasākumus, kā arī par iejaukšanos tiesu darbā.

Valdošā koalīcija pagājušajā nedēļā panāca arī abu parlamenta palātu spīkeru atcelšanu, kā arī nomainīja tiesībsargu, kurš ir vienīgā amatpersona, kas var apstrīdēt valdības rīkojumus un ārkārtas dekrētus.

Par situāciju Rumānijā satraukumu izteikusi gan Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, gan ASV un virkne organizāciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+