×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
21. novembris, 2014
Drukāt

7 labas lietas iesaka Ilze Lavrinoviča

Astronomijas-vardnica

GRĀMATA. Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais apgāds izdevis LU Astronomijas institūta pētnieka, LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktora, pedagoģijas zinātņu doktora un fizikas maģistra Ilgoņa Vilka sastādīto "Astronomijas vārdnīcu". Šis izdevums ir unikāls ne tikai Latvijas mērogā, jo tajā iekļauti vairāk nekā 1500 astronomijas un kosmonautikas termini sešās valodās – latviešu, angļu, krievu, vācu, franču, spāņu – un aptuveni 1000 debess objektu nosaukumi latviešu un angļu valodā, turklāt arī jaunākie, nesen izveidotie astronomijas termini. Iepriekšējā astronomijas nozares terminoloģijas vārdnīca Latvijā bija izdota tālajā 1959. gadā.

GRĀMATA

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais apgāds izdevis LU Astronomijas institūta pētnieka, LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktora, pedagoģijas zinātņu doktora un fizikas maģistra Ilgoņa Vilka sastādīto “Astronomijas vārdnīcu”. Šis izdevums ir unikāls ne tikai Latvijas mērogā, jo tajā iekļauti vairāk nekā 1500 astronomijas un kosmonautikas termini sešās valodās – latviešu, angļu, krievu, vācu, franču, spāņu – un aptuveni 1000 debess objektu nosaukumi latviešu un angļu valodā, turklāt arī jaunākie, nesen izveidotie astronomijas termini. Iepriekšējā astronomijas nozares terminoloģijas vārdnīca Latvijā bija izdota tālajā 1959. gadā.

FILMA

Katru rītu viņa pamostas bez atmiņām par pēdējiem divdesmit gadiem, un katru dienu viņa cenšas atsaukt atmiņā savas pagājušās dzīves notikumus. Bet kādu dienu viņa atklāj ko tādu, kas uz visiem laikiem izmaina turpmāko dzīvi. Mistikas trillerī “Pirms es aizeju gulēt” galvenās lomas atveido Nikola Kidmena un Kolins Fērts. Kinoteātros no 28. novembra.

IZSTĀDE

Liepājas mākslas izstāžu galerijā “UPB” skatītājus joprojām priecē mākslinieces Daces Dēliņas-Lipskas skiču izstāde “Ballet”. Māksliniece teic – balets ir viņas mīlestība mūža garumā. Bērnībā viņa sapņojusi, ka pati kļūs par balerīnu. Vēlāk, mācoties Mākslas akadēmijā, vismaz pietuvojusies baleta pasaulei, strādājot Nacionālajā operā par mīmisti. Šovasar, kad tapa izstādē apskatāmie darbi, Daces Dēliņas-Lipskas modele un mūza bija Liepājas baleta un deju studijas audzēkne Roberta Gailīte. Darbus zīmējot, izmantots zīmulis, tuša, flomāsters un sarkans akrils.

SARĪKOJUMS

29. novembrī Latgales vēstniecībā GORS iecerēts lielisks koncerts, kurā piedalīsies Latvijas Radio bigbends un slavenais austrāliešu trompetists, multiinstrumentālists Džeimss Morisons. Viņš pārvalda trombonu, flīgelhornu, saksofonu, klavieres, kontrabasu, tomēr vislabāk pazīstams kā džeza trompetists. Par nopelniem mūzikā Dž. Morisons ir apbalvots ar Austrālijas goda ordeni, nesen uzņemts vienā no prestižākajām Austrālijas slavas zālēm “Allans Billy Hyde Graeme Bell Hall”. Koncerts notiks starptautiskā mūzikas projekta “Mare Balticum” ietvaros, un to piedāvā festivāls “Rīgas ritmi”.

JAUNUMS

Lai īsinātu tumšos, garos ziemas vakarus, “Karšu izdevniecība Jāņa sēta” laidusi klajā ģimenes puzli “Pasaule”, kas pārdošanā būs no decembra. Tā palīdzēs vieglāk apgūt pasaules ģeogrāfiju un iepazīt šā brīža politisko karti. Izveidota arī atsevišķa Antarktikas karte ar valstu teritoriālajām pretenzijām. Puzle sastāv no 1500 gabaliņiem, kas salikti aizņems 85 x 85 cm lielu laukumu. Lai kartē visu varētu labi saskatīt, iegādājoties puzli, saņemsiet arī palielināmo stiklu.

GARDI

Kad savus mājiniekus gribas iepriecināt ar ko garšīgu, iegādājos atkaulotus vistu šķiņķīšus. Lieku bļodā, pārkaisu ar “Santa Maria” piparu maisījumu un mazliet sāls, pievienoju dažas sakapātas ķiploka daiviņas un 1 līdz 2 citronu sulu. Marinādi iemasēju gaļā, uzlieku šķīvīti vai citu slogu un atstāju uz 24 stundām. Katru šķiņķīti izklapēju ar gaļas āmuru, apcepu pannā, pēc tam 10 līdz 15 min karsēju cepeškrāsnī, cepšanas beigās pāri liekot siera šķēli. Galdā ceļu ar vārītiem kartupeļiem un svaigu dārzeņu salātiem.

DZĪVES GUDRĪBA

Bieži vien dienas, kas kļūst par neaizmirstamām mūsu dzīvē, nemaz nesākas tik spoži.

Nensija Šulinska

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+