Mobilā versija
-3.7°C
Ārija, Rigonda, Adrija, Adrians, Adriāna
Trešdiena, 22. februāris, 2017
12. janvāris, 2015
Drukāt

10 000 brīvprātīgo meklē noslēpumainās Čingizhana kapenes (1)

Ekrānšāviņš no phys.orgEkrānšāviņš no phys.org

Kalifornijas universitātes zinātnieki izmēģinājuši apkopot kolektīvās zināšanas, meklējot Čingizhana apbedījumu, raksta portāls phys.org.

Pētījuma rezultāti bija iespaidīgi: tajā savu ieguldījumu deva vairāk nekā 10 000 brīvprātīgo, kopumā ieguldot 3,4 gadus cilvēkstundu darba, un rezultātā tika identificētas 55 arheoloģiski nozīmīgas vietas.

Jāpiezīmē, Čingizhana apbedījums ir viens no lielākajiem arheoloģijas noslēpumiem un izaicinājumiem. Mongolijas vadoņus apbedīja pilnīgā slepenībā, nogalinot kapeņu veidotājus un pēc tam – arī viņu slepkavas. Nav zināms pat, kā šie apbedījumi varētu izskatīties. Adata siena kaudzē vismaz ir nojaušamā formā un izmērā…

Turklāt Mongolijā nav iespējams izmantot arī tradicionālās arheoloģijas metodes – ne tikai tādēļ, ka apbedījumi, visticamāk, atrodas sarežģītā un reti apdzīvotā apvidū (tāda ir visa Mongolija, un zinātniekus tas nekavētu), bet galvenokārt tādēļ, ka agrāko hanu mirušo atlieku meklēšana varētu aizvainot ticīgos mongoļus. Ja kapenes tiktu atrastas, fiziska iejaukšanās tajās būtu neizsakāma svētuma zaimošana.

Tādēļ tika izmantoti ārkārtīgi detalizēti Mongolijas stepes satelītattēli, sadalot tos 84 183 daļās un publicējot National Geographic portālā. Rezultātā izveidota karte ar jau pieminētajām 55 vietām, kurām, iespējams, ir arheoloģiska nozīme, un kuru senums variējas no bronzas laikmeta līdz mongoļu-tatāru ordas Zelta laikmetam.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kapu izlaupītāji oficiālie iekarsuši ne pa jokam.

Brisele varētu iesniegt Londonai līdz 60 miljardiem eiro lielu izstāšanās rēķinu (1)Lielbritānijai būs jāsamaksā liels rēķins, lai izstātos no Eiropas Savienības (ES), un sarunas par jaunajām attiecībām ar bloku var ilgt gadiem, otrdien
Draugiem Facebook Twitter Google+