Tehnika
Auto un moto

10 darbi, lai auto sagatavotu pavasarim 16


Vispirms mašīnu vajag rūpīgi nomazgāt, lai noskalotu dažādās grūti pieejamās vietās uzkrājušās agresīvās vielas.
Vispirms mašīnu vajag rūpīgi nomazgāt, lai noskalotu dažādās grūti pieejamās vietās uzkrājušās agresīvās vielas.
Publicitātes foto

Latvijas ziema automobiļiem ir smags pārbaudījums ne tikai sniega un sala dēļ. Lielus postījumus spēkratiem var nodarīt brauktuvju apstrādei izmantotais sāls maisījums, kā arī mūsu bedrainie ceļi.

Iegājies, ka lielāku uzmanību automašīnai pievēršam pirms ziemas sezonas, taču pieredzējuši auto remonta speciālisti norāda uz papildu apkopes nepieciešamību arī pavasarī, kad braucamrīks tikko pārcietis baltā gadalaika sūtītos pārbaudījumus. Ieteicams neaprobežoties tikai ar vasaras riepu maiņu – noteikti jāpārbauda arī automobiļa ritošā daļa, apgaismes ierīces, dzesēšanas un klimata kontroles sistēmas, taču vispirms mašīnu vajag rūpīgi nomazgāt, lai noskalotu dažādās grūti pieejamās vietās uzkrājušās agresīvās vielas.

1. Regulāra mazgāšana nāk par labu vienmēr, taču pēc sāļās ziemas ļoti ieteicams veikt kārtīgu augstspiediena strūklas dušu mašīnas apakšdaļai, riteņu arku iekšpusei un motortelpai. Īpaša uzmanība jāpievērš tieši motortelpai – rūpīgi jānoskalo pret agresīvo vielu iedarbību jutīgās detaļas, piemēram, dzesēšanas un klimata kontroles sistēmu radiatori, savienojumi, caurulītes. Taču jāņem vērā, ka tur ir arī daudz tādu vietu, kur augstspiediena ūdens piekļūšana ir ļoti nevēlama.

2. Ar speciāla stenda palīdzību pārbauda amortizatoru un bremžu efektivitāti.

3. Uz pacēlāja automašīnai pārbauda iespējamās brīvkustības piekares un ritošajās daļās. Pārbauda izplūdes sistēmas stiprinājumus, dažādu caurulīšu, pievadu un aizsargu stāvokli. Veic bremžu sistēmas daļu pārbaudi un tīrīšanu.

4. Vasaras riepu maiņa. Ideālā variantā katrai sezonai riepas ir uz saviem diskiem. Pirms uzstādīšanas vasaras riteņiem jāveic balansēšana, bet ziemas riepas ieteicams nomazgāt un novietot glabāšanai piemērotā vietā. Riepas ar diskiem drīkst glabāt vienu virs otras guļus, turpretī riepas bez diskiem pareizi ir glabāt stāvus īpaši ierīkotos plauktos.

5. Pēc ritošās daļas pārbaudes un vasaras riepu uzstādīšanas uz īpaša stenda veic riteņu ģeometrijas pārbaudi.

6. Salona gaisa filtra nomaiņa. Pēc ziemas filtrs ir savācis ne tikai putekļus un gružus, tas ir pārklājies ar gaisa caurplūdi kavējošu aiz­augumu slāni.

7. Kondicioniera un klimata kontroles sistēmas pārbaude un uzpilde ar speciālu ierīci. Lai arī ziemā salona dzesētājs nav bijis nepieciešams, gāze no tā sistēmas var būt noplūdusi. Šīs sistēmas efektīvai darbībai vasaras tveicē, iespējams, nepieciešama speciālās gāzes uzpilde.

8. Pavasarī ļoti ieteicama klimata kontroles sistēmas antibakteriālā apstrāde ar speciālu ierīci. Caur salona ventilācijas sistēmu recirkulācijas režīmā tiek laisti īpaša ķīmiskā sastāva tvaiki, kas apkaro dažādus nevēlamus mikroorganismus un noņem nepatīkamu smaku.

9. Dzesēšanas sistēmas pārbaude. Īpaša vērība jāpievērš ventilatoriem, kuri ziemā nav darbojušies un tādēļ pavasara pirmajā siltumā mēdz ieķīlēties.

10. Apgaismes ierīču pārbaude. Svarīgi noregulēt priekšējo lukturu regulējumu, jo pēc sniega nokušanas redzamība uz naksnīgajām šosejām atkal kļuvusi sliktāka, bet kratīšanās pa bedrainiem ceļiem var lukturus izregulēt.

LA.lv