Mobilā versija
Brīdinājums -0.8°C
Daina, Dainis, Dainida
Pirmdiena, 23. oktobris, 2017
11. novembris, 2014
Drukāt

10 frāzes, ko nevajadzētu teikt bērnam, lai cik viņam gadi būtu (21)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Tev nekas neizdodas – dod, izdarīšu es!

Psihologi apgalvo, ka šī frāze traumē bērnu un jau iepriekš ieprogrammē neveiksmei. Viņš jūtas stulbs un neveikls, un nākotnē baidīsies pats uzņemties iniciatīvu, domājot, ka vecāki viņu kritizēs.

Ņem, tikai nomierinies!

Vecākiem mēdz būt grūti izturēt daudzkārtēju īdēšanu “nu, lūdzu, iedod….”. Bet, piekrītot iedot bērnam to, ko viņš vēlas, vecāki, paši to nedomādami, liek saprast: ar īdēšanu un pierunāšanu var panākt visu un mammas vai tēta “nē” nevajag ņemt par pilnu.

Vēlreiz ko tādu ieraudzīšu – tu dabūsi!

Kā rāda prakse, tālāk par draudiem rīcība neaiziet. Ne mamma, ne tētis neīsteno sodu, bet bērns būs tikai iebiedēts. Šāda frāze bērnos izsauc tikai aizvainojumu un neizpratni. Nebaidiet savu atvasi. Bērnam skaidri jāzina, ko viņš var sagaidīt vienā vai otrā gadījumā. Bet pēkšņa vecāku pacietības zaudēšana ne pie kā laba nenoved.

Es teicu – tūlīt pat izbeidz!

Nav vērts tik krasi runāt ar atvasi! Viņš taču ir jūsu bērns! Ja jūs izgājāt no rāmjiem, labāk ir atvainoties. Bērns taču apvainojas, jūtas pilnīgi bez tiesībām. Un tā vietā, lai “pārstātu”, sāk protestēt – mazākie raud un kaprīzējas, pusaudži klusi aiziet un noslēdzas sevī. Tātad – skaties un kuru pusi gribi, šī frāze nekādi nepalīdz panākt vēlamo.

Tev jāsaprot, ka…

Daudziem bērniem rodas aizsargreakcija uz šo frāzi un to nūģīgo turpinājumu. Bērns nesaprot jūsu pārgudro skaidrojumu un, neklausoties jūsos, pārslēdzas uz ko citu. Visļaunāk atvase uzņem pamācības, kad viņš ir satraukts, nomākts vai dusmīgs. Atcerieties, ka viņš arī ir cilvēks, kuram radusies kāda “problēma” un šajā brīdī viņš ir norūpējies par to, un nekādi nepieņem jūsu pat pašus pareizākos un gudrākos spriedumus.

Puikas (meitenes) tā nedara!

Visu laiku atkārtojot to, vecāki iedzen bērnā noteiktus stereotipus. Un pieaugušā dzīvē, izaugušais puisis jau, piemēram, savu emocionalitāti uztvers kā kaut ko necienīgu, bet meitene jutīs kompleksus, ja izvēlēsies profesiju, kas nav maiga vai nebūs pietiekami izmēzusi māju.

Neuztraucies par sīkumiem! 

Varbūt bērnam tas nav sīkums! Atcerieties sevi bērnībā! Jā, bērns var skumt, ja viņam neiedeva mašīnīti vai māja no klucīšiem sabruka. Jo viņa mazajā pasaulītē tieši mašīnīte un mājiņa ir pats svarīgākais! Izrādot neuzmanību pret bērna problēmām, jūs riskējat pazaudēt uzticēšanos un turpmāk vairs neuzzināsiet par citām bērna problēmām, kas arī jums nebūtu likušās sīkumi.

Pasaudzē manu veselību!

Nereti mātes tā saka saviem bērniem. Taču atcerieties, ka agri vai vēlu to pārstāj uztvert nopietni. Un patiesi sliktai mammas pašsajūtai bērns pēc ieraduma var nepievērst pienācīgu uzmanību.  Viņš domā, ka māte atkal žēlojas tikai, lai viņš pārstātu skaļi uzvesties, lēkāt vai spēlēties.

Nē, to mēs nepirksim – nav naudas (dārgi)!

Ir grūti bērnam izskaidrot, kāpēc nepirkt visu pēc kārtas. Taču iznāk, ja mammai vai tētim būs nauda, viņi varēs izpirkt visu veikalu! Bērns tieši šādi saprot šo frāzi. Vai nebūtu  labāk pateikt: “tāda mantiņa tev jau ir”, “daudz šokolādes kaitē”. Jā, paskaidrot vienmēr ir grūti. Taču bērnam jāsaprot, kāpēc vecāki to vai citu nenopērk.

Visiem bērni kā bērni, bet tu…

…sodi, nemākulis u.tml. Nevajag šādas birkas “karināt” bērniem! Tas pazemina pašvērtējumu un bērns patiešām sāk tām atbilst.

 

Izmantots materiāls no ubuda.com

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. stulbs raksts…viss atkar’igs no tā, KĀ konkrēto frāzi pasniedz un izskaidro….tie ”nūģūgie” izskaidrojumi bēnu tikai dara gudrāku!

 2. Un kāpēc šis raksts ir sadaļā “sievietei”? Uz tēviem tas neattiecas? 🙂

 3. Visam piekrītu, izņemot šo:
  “Nē, to mēs nepirksim – nav naudas (dārgi)!”

  un skaidrojum
  “Ir grūti bērnam izskaidrot, kāpēc nepirkt visu pēc kārtas. Taču iznāk, ja mammai vai tētim būs nauda, viņi varēs izpirkt visu veikalu!”
  -Jā, tā būtu, ja man būtu, es arī izpirktu….

  “Vai nebūtu labāk pateikt: “tāda mantiņa tev jau ir”,”
  – nē, tā nav labāk pateikt, jo tādas mantas mājās nav!

  ” “daudz šokolādes kaitē””
  – ko nozīmē daudz?, ja mājās šokolāde sen vispār nav redzēta….

 4. Nē, to mēs nepirksim – nav naudas (dārgi)!

  Bet es tieši tādos gadījumos to arī saku, kad nav naudas, jā – kad būs, tad arī nopirkšu!

 5. Aizmirstiet par NETRAUMEETIEM beerniem
  ja un jo pashi vecāki ir satraumēti !!!

  Kā arī – visi no mums laiku atpakaļ arī bija bērni,
  LAIKS ir tā dimensija kurā mēs esam atšķirīgi, visā
  pārējā mēs esam LĪDZVĒRTĪGI, mēs visi ejam cauri
  šai realitātei visi piedzimām un visi mirsim, bet
  visnesaprotamākais ir – priekškam tas viss?

  K
  R

 6. Jā, bērnus audzināt nav viegli. Labi audzināt. Ar sirdsgudrību.
  Jāprot gan neļaut, gan atļaut, gan virzīt, gan pamudināt, gan piedot, gan samierināties, gan mīlēt.
  Galvenais – nesalauzt bērna gribu, nenolauzt bērnam spārnus.
  Tas prasa pacietību un iecietību. Tas nav viegli.
  BET – mūsu bērnu laime ir pūļu vērta, vai ne?!!!

 7. dzīvē tā nenotiek!

 8. Vienīgais, ko no šī visa kādreiz sen atpakaļ esmu teikusi: nē, to mēs nepirksim- dārgi (nav naudas) un neviens no tiem te piedāvātajiem “pareizajiem” variantiem nederēja, jo tās naudas tiešām nebija un nekā mājās nebija. “Bērns”, kuram tagad pašam ir jau bērns, šo frāzi ļoti emocionāli joprojām atceras. Varbūt LA šādā situācijā ieteiktu, ko un kā vecākiem darīt?
  Pirms ko pārpublicēt, varbūt to vajadzētu adaptēt mūsu realitātei. Domāju, ka arī šodien ir vecāki, kuri šo frāzi saviem bērniem spiesti teikt un ne jau aiz labas dzīves un ēs to nenovēlu nevienam vecākam.

 9. Tad iskaidrojiet ludzu,ka lai bernam vispar izskaidro,ka vins piemeram otru gruz,koz,sit.Es saprotu,ka bernam ari ir jamaca to vardinu- nedrikst ta darit,ir japazelo,ir jasaprot,ka otram sap.Es ka auklite b/d paskatoties ka berni uzvedas-tad tiesam liekas,ka tie vecaki bernam vispar neko nemaca.SAPIGI

 10. piekrītu, bet ko tad viņiem teikt?

 11. taisnība jau ir,frāze-izbeidz- tiešām nedarbojas.bet vakarā darbā pārgurušie vecāki jau nav spējīgi vairs domāt,kas darbojas,kas ne.Un tētu populārā frāze-beidz dīgt-dzirdama droši vien bieži vakara gaitā,jo bērns uz to nereraģē.

 12. nesaprotu ka tad lai audzina bernus?! to nedrikst sita nevajadzetu…izskatas ka jebkuram vecakam jabut profesionalam psihologam lai pareizi audzinatu bernus. jo piemeram frazi ” es teicu – tulit pat izbeidz” es biezi saku saviem berniem kad vini neklausa vai leka pa gultu vai abi puikas kaujas…

 13. Izklausaas,ka ar beernu vispar labak nerunaat vispaar….

  • Izklausās, ka Ilzei vēl augt un augt līdz bērna audzināšanai. Bet ja nu bērns jau ir, tad laikam tiešām būs labāk, ja vispār ar viņu nerunāsi 😉

   • baigais eksperts tu esi juri. gribētos redzēt tavus zelta gabaliņus.

    • Vecākiem ir iespēja mācīties kļūt labākiem, bērni patiesi dara daudz it kā nepareizu lietu, bet mūsu varā ir novākt tās mantas, ko nevajadzetu aiztikt un piemērot vidi bernam. Mūsu varā ir aiziet uz kādu seminăru vecăkiem,mūsu varā ir izslēgt tv un pc un apsesties kopa ar bernu un vinja mantaam.

     • piemērotu vidi bērnam? un tad lai šis par memīti izaug un neko no dzīves nemāk?! mjāaa man mamma vienmēr vaimanā par to ka tagad jau visu aizliedz pamatojoties uz bērniem, it kā viņi būtu mežoņi… bērnībā pat atvērta etiķpudele varēja stāvēt un neviens neaiztiktu! tagad vecāki jau arī vai nu atļauj par daudz vai neatļāuj neko

Kāpēc konjaku nav jāsilda plaukstās un kādi kokteiļi modē, stāsta slavens pazinējsKonjaka pazinējs Žans Mišels Košē: konjaku jau 150 gadus bauda kokteiļos un pirms lietošanas to nav nepieciešams sildīt plaukstās!
Draugiem Facebook Twitter Google+