Foto-LETA

10 lietas, kas jāprot pirmklasniekam, sākot skolas gaitas 0

Tik ļoti gribas, lai vasara turpinās vēl ilgi, tomēr rudens vairs nav aiz kalniem. Un drīz būs klāt arī septembris, kad skolēni atsāks skolas gaitas. Kas jāņem vērā pirmklasniekiem, pārējo klašu skolēniem un viņu vecākiem, lai jaunais mācību gads sāktos bez nepatīkamiem pārsteigumiem?

Reklāma
Reklāma

 

VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Lasīt citas ziņas

Kas jāprot pirmklasniekam, uzsākot skolas gaitas? Izglītības un zinātnes ministrija atbild, ka saskaņā ar pirmsskolas izglītības vadlīnijām nākamajam pirmās klases skolēnam

CITI ŠOBRĪD LASA

* jāprot klausīties, uztvert, stāstīt, paust attieksmi pret dzirdēto;

* jāsaklausa, pareizi jāizrunā un jādiferencē skaņas vārdos;

* jāsaprot saikne starp skaņu un burtu;

* jāpazīst iespiestie un rakstītie burti, jāraksta burti, vārdi un vienkārši teikumi;

* jālasa vārdi un vienkārši teikumi atbilstoši savām spējām;

* jāsaprot lasītais, jāatbild uz jautājumiem un jāpauž attieksme pret to;

* jāsaprot saikne starp skaitli un ciparu, jāraksta cipari;

* jāsaprot saskaitīšanas un atņemšanas darbības, jāprot iegūt rezultāts praktiskās situācijās skaitļa 10 apjomā;

* jāatpazīst ģeometrijas pamatelementi (punkts, līnija, riņķis, trijstūris, četrstūris);

* jābūt motivētam turpmākās izglītības apguvei.

Pēc pirmsskolas izglītības satura apguves izglītības iestāde par bērna sasniegumiem (zināšanām, prasmēm un attieksmēm atbilstoši plānotajiem rezultātiem) rakstiski informē vecākus. Tomēr, vērtējot apgūtās zināšanas un prasmes, jāņem vērā arī katra bērna individuālais attīstības temps, īpatnības un spējas.

Kopā ar citiem dokumentiem pirmklasnieka vecākiem jāiesniedz bērna medicīniskā karte (veidlapa 026/u), lai izglītības iestāde būtu informēta par bērna veselības stāvokli un tā pasliktināšanās gadījumā varētu atbilstoši rīkoties. Medicīniskā karte ir jau izveidota katram pirmsskolas izglītības iestādes audzēknim, un tiek izsniegta vecākiem, bērnam mainot izglītības iestādi. Ar medicīnisko karti tālāk jādodas pie ģimenes ārsta, kurš izvērtē bērna veselības stāvokli un nosaka veicamās pārbaudes. Vecāku pienākums ir informēt skolu par bērna veselības stāvokli, piemēram, pavājinātu redzi, dzirdi un citiem veselības traucējumiem, specifiskām īpatnībām un citiem apstākļiem, piemēram, organisma alerģiskām reakcijām.

Reklāma
Reklāma

Prasības skolēnu ikdienas un svētku apģērbam noteiktas katras skolas iekšējās kārtības noteikumos, ar kuriem pirms skolas gaitu uzsākšanas iepazīstina katru bērnu un vecākus. Tajos ir norādīts, vai skolā pastāv vienotas formas vai ir citi īpaši ieteikumi un ierobežojumi audzēkņa apģērba izvēlē. Sporta nodarbībām jāsagādā piemēroti sporta apavi.

IZM atgādina, ka saskaņā ar Izglītības likumu vecāku pienākums ir ne tikai sūtīt savus bērnus skolā, bet arī atbalstīt pedagogus izglītības ieguves procesā. Vecākiem būtu jāpadomā arī par bērna jaunajām vajadzībām un iespējami ergonomiskas mācību zonas iekārtošanu dzīvesvietā.

Kā rīkoties, ja pirmklasnieks skolas gaitas gaida ar nepatiku? Psihoterapeite INESE PUTNIECE teic, ka vispirms jācenšas noskaidrot, kur viņš ir guvis negatīvu pieredzi, kas liek viņam ar nepatiku uztvert mācības skolā. Jo parasti bērni skolas gaitu sākumu uztver ar lielām cerībām, lai gan īsti pat neapzinās, kas viņus tur sagaida, jo viņiem vēl nav šādas pieredzes. Draudzīgās sarunās ar bērnu vecākiem jāpūlas saprast, kā atvasīte uztver mācību gaitu sākumu, kas liek no tā baidīties, kas tieši ir tās lietas, kas uztrauc, kas raisa bažas? Pārrunājot šīs lietas, vecākiem taps skaidra situācija. Iespējams, bērns secinājumus ir izdarījis, uzklausot citu skolēnu stāstīto, un vecāki viņu spēs pārliecināt par pretējo.

Smagāka ir situācija, ja skolas gaitu sākumu ar lielu nepatiku gaida skolēns, kurš uz mācību iestādi dosies ne pirmo gadu, jo acīmredzot šai nepatikai ir reāls pamats – nesaskaņas ar klasesbiedriem, citu skolēnu agresivitāte u. tml. Ja vecāki pārrunu ceļā ar situāciju netiek galā, Inese Putniece iesaka meklēt speciālista – skolas psihologa vai psihoterapeita – palīdzību. Jo, lai mazinātu bērna negatīvo pārdzīvojumu, ir svarīgi to izrunāt un atvasītei sevī iekšēji šo smago pārdzīvojumu pārstrādāt. Atsevišķos gadījumos situāciju var atrisināt skolas maiņa. Galvenais – par samilzušo sitāciju ar bērnu ir jārunā un jādara tas saprotoši, nepaaugstinot balsi un neizdarot spiedienu. Problēmu noteikti nedrīkst atstāt nerisinātu, bet gan jāstiprina bērnā pašapziņa un drošības sajūta.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.