Horoskopi un mistika
Pasaulē

10 seni, bet joprojām izplatīti ticējumi par naudu, veiksmi un bagātību 1

Foto – Shutterstock

Ko angļiem (un citiem) darīt ar atrastu monētu?


Mēs to lietojam katru dienu, un mums ir grūti iedomāties, ko gan bez tās iesāktu, bet lielākajā daļā pasaules nauda ir kas vairāk nekā tikai valūta. Piedāvājam desmit dīvainus un amizantus ticējumus un aizspriedumus par naudu no visas pasaules.

Vai tu spēj paiet garām uz grīdas nokritušai sīkai monētiņai, to nepaceļot? Pat cilvēku pūlī kaut kur pilsētas centrā daudzi no mums pamana un arī paceļ zemē nokritušas naudiņas. Ja tā ir divu eiro monēta, šāda rīcība ir pilnīgi loģiska un saprotama, bet kāpēc daudzi no mums riskē kļūt par satiksmes negadījuma upuriem, lai paceltu pāris centus?

Angliski runājošās zemēs šo aizspriedumu skaidro ar senu pantiņu, kuru varētu tulkot aptuveni šādi “peniju ja atrodi, kabatā to ielieci, visur līdzi nēsā to, dienas veiksmi laimēto”.

Daži cilvēki šo ticējumu pat attīstījuši tālāk, apstājoties, lai paceltu monētiņu tikai tad, ja tā guļ ar aversu uz augšu: pretējā gadījumā viņus varētu
piemeklēt neveiksme.

Cik naudas ik dienu sabirst Trevi strūklakā?


Vēl viens veids, kā piesaistīt veiksmi (protams, izņemot naudas tērēšanu loterijas biļetēm) esot to iemest strūklakā vai akā. Šīs tradīcijas saknes ir pat senākas nekā varētu iedomāties.

Daudzas un dažādas kultūras visā pasaulē ūdeni jau gadsimtiem uzskatījušas par svētu, jo tas ļauj uztur mūs dzīvus. Tādēļ akas un avoti tradicionāli vērtēti ļoti augstu.

Dažās tradīcijās ar avotiem un akām pat saistīja svētu garu klātbūtni (arī latviešiem ir ne viens vien svētavots!) Avotu gari piepildīja vēlēšanās vai sniedza svētību, un cilvēki to ūdenī kā pateicību iemeta monētas.

Mūsdienās daudz biežāk iemetam naudiņas strūklakās nekā akās, jo veiksmes aku vienkārši vairs nav tik daudz.

Starp citu, slavenajā Trevi strūklakā Romā tūristi katru dienu samet monētas tūkstošiem eiro vērtībā!

Grieķi maku dāvina ar naudiņu iekšā


Maks ir laba dāvana gan sievietei, gan vīrietim: bet plaši pieņemts, ka dāvinātājs tajā ieliek monētiņu vai divas, lai dāvana nestu arī veiksmi.
Šī tradīcijā joprojām ir dzīva daudzās kultūras, bet jo īpaši Grieķijā, jo grieķi ir cieši pārliecināti, ka “nauda piesaista naudu”.

Kamēr vien cilvēkam kabatās ir pāris monētas, viņu nevar uzskatīt par nabagu, un viņš vienmēr varēs nopelnīt vairāk – bet ir neticami slikta zīme, ja tavā makā vai bankas kontā ir pilnīga nulle!

Kapeika vai ģerbonis?


Kāds ir ātrākais veids, kā izšķirt strīdu? Ja atbildēji, ka to var darīt, metot gaisā monētu, tu, visticamāk, esi labu draugu kompānijā, kad bieži vien kādu viedokļu nesakritību var novērst tikai šādā veidā.

Lai gan pilnīgi nekādā veidā nav iespējams noteikt vai ietekmēt, kura monētas puse uzkritīs, un rezultātu izšķir absolūta nejaušība, mēs vienalga jūtamies veiksminieki, ja uzkrīt mūsu nosauktā puse. Neveiksme šajā spēlē liek mums saskumt.

Tieši tā, sākotnēji tā patiešām drīzāk bija spēle, nevis veids, kā noregulēt strīdus.

Maģiskais pieskāriens Viduslaiku Eiropā


Tātad monēta var būt veiksmīga; tā var palīdzēt piepildīt vēlēšanās un izšķirt strīdus – bet vai zināji, ka tai var būt arī maģiskas dziednieciskas
īpašības? Vismaz Viduslaikos ļaudis tam cieši ticēja: uzskatīja, ka noteiktas monētas ārstē slimības.

Tāpat bija slimības, kuras, kā uzskatīja, izārstēt spēja vienīgi visspēcīgais karalis vai karaliene. Tāpēc pacienti stāvēja rindā, lai saņemtu monarha pieskārienu, cerot, ka taps dziedināti.

Tradīcijai attīstoties, 16. gadsimtā veselības kārotāji saitītē ap kaklu iekarināja monētu vai medaljonu, kuram varētu pieskarties valdnieks. Ļaudis ticēja, ka tādējādi monēta sevī uzņems un spēs tālāk nodot dziednieciskas īpašības.

Seši pensi līgavai Britānijā


Līgavas un šim solim nobriedušas sievietes angliski runājošās zemēs pirms lielās dienas bieži apgādājas ar kaut ko vecu, aizdotu un zilu (pēc tradīcijas šīs lietas nodrošina laimīgu laulību), bet tikpat svarīga ir sudraba sešu pensu monēta. To saskaņā ar senu skaitāmpantiņu līgavai jāieliek kurpē, dodoties pie altāra.

Šī tradīcija saistīta ar paražu, ka līgavas tēvs meitai dāvināja spožu monētu, vēlot bagātību un laimi laulības dzīvē. Tomēr staigāt veselu garu dienu ar metāla gabalu kurpē noteikti ir ļoti neērti, tāpēc šis paradums praktiski nav saglabājies.

Nauda uz deju grīdas Lietuvā


Sudraba monētas ir svarīga kāzu dienas sastāvdaļa arī lietuviešu līgavām. Saskaņā ar tradīciju kāzu viesi līdzi ņem sudraba krāsas monētiņas un izkaisa tās uz deju grīdas pirms jaunās sievas un vīra pirmās dejas – kas, protams, nedaudz apgrūtina kāzu valsi.

Viena no monētām ir iezīmēta ar pāra iniciāļiem. Kad deja ir galā, naudu savāc un saber krūkā. Pēc tam katrs viesis izvelk pa monētai, un tas, kurš paņem naudiņu ar jaunā pāra iniciāļiem, var uzlūgt līgavu vai līgavaini uz īpašu deju.

Ziemassvētku pudiņš ar pārsteigumu


Ar Ziemassvētkiem saistīts daudz tradīciju, bet viena no pazīstamākajām ir iejaukt klasiskajā pudiņā sudraba sešu pensiju monētu. Tam viesim, kurš savā pudiņa porcijā atrod monētu, nākamais gads solās būt īpaši veiksmīgs un bagāts.

Vēl viena ar monētām saistīta tradīcija ir ebreju Hanukas svētki, kad bērniem dāvina šokolādes naudiņas. Ja vien tās vēl nav apēstas, ar tām rīko īpašu spēli.

Jauns gads, jauna nauda


Daudzās pasaules vietās Jaungada dienā ģimene un draugi mielojas ar īpašu pašceptas maizes kukulīti. Maizē iecep monētu, kura reizēm ir ietīta folijā.

Protams, tas, kuram trāpās “naudas maize”, nākamajā gadā būs īpaši veiksmīgs. Gan ar noteikumu, ka neaizrīsies!

Kāpēc lika monētu mironim mutē?

Saistītie raksti


Nauda ir svarīga mūsu dzīves daļa, bet tai ir sava loma arī tad, kad dzīve beigusies. Jau piektajā gadsimtā pirms mūsu ēras pastāvējusi tradīcija tikko mirušam cilvēkam ielikt mutē monētu – bet kāpēc tā darīja?

Izrādās, nauda tika maksāta par to, lai cilvēka dvēsele pēc nāves droši nokļūtu viņpasaulē.

Gadsimtiem ilgi cilvēki saviem aizgājējiem kapā līdzi devuši vērtīgas lietas kā samaksu par pārcelšanu uz aizsauli. Tāpat nereti daļa šīs samaksas tika uzskatīta par garantiju, ka aizgājējs neatgriezīsies no miroņiem!

Sagatavotsw pēc resursa www.thinkmoney.co.uk

LA.lv
LA
LA.lv
Horoskopi un mistika
Nevajag izdarīt visu iespējamo! Horoskops 11.novembrim
3 dienas
LA
LA.lv
Horoskopi un mistika
Planētas vilina gremdēties sapņos! Horoskopi 12. – 18.novembrim
3 dienas
LA
LA.lv
Horoskopi un mistika
Liec lietā savu lielāko trumpi! Horoskops 10.novembrim
4 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
7 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
5 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
6 stundas