×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. maijs, 2017
Drukāt

100 000 Kivičam, 130 000 – popmūzikas portālam… (7)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Andris Kivičs

Šā gada budžetā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) saņēmusi jaunu ailīti ar nosaukumu “Jaunas multimediālās platformas latviešu populārās mūzikas attīstībai izveidošanai”. Šim mērķim atvēlēti 130 000 eiro, kas konkursa kārtībā tiks piešķirti kādam no komerciālajiem radio.

Šāds uzdevums un finansējums tā izpildei piešķirts kompromisa rezultātā. Proti, pagājušā gada novembrī budžeta tapšanas gaitā Saeimas deputāti Edgars Putra (ZZS) un Imants Parādnieks (NA) sagatavoja priekšlikumu par 130 000 samazināt finansējumu “Latvijas radio 5” (LR5) un novirzīt šo naudu latviešu mūzikas veicināšanai privātajās radiostacijās. Tomēr tā vienkārši “apgriezt” finansējumu sabiedriskajam radio izrādījās neiespējami. Tādēļ Saeimas Budžeta komisija toreiz vienojās par kompromisu – LR5 finansējumu neaiztikt, bet komercstacijām jau apsolītos 130 000 eiro tomēr piešķirt, paņemot šo summu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Nopietnas ekspertu diskusijas par to, vai šāds projekts vispār nepieciešams, budžeta tapšanas laikā nemaz nenotika.

Būtībā NEPLP šobrīd atrodas līdzīgā situācijā kā ar 100 000 eiro piešķīrumu “TV24” raidījumam “Rampas ugunīs” – Saeima naudu ir piešķīrusi un padomei tā tikai “jānogādā” līdz adresātam. Pildot šo uzdevumu, NEPLP izsludinājusi konkursu komerciālajiem medijiem par multimediālās platformas izveidi. “Pēc būtības tā būs interneta platforma, kurā būs latviešu populārās mūzikas izpildītāji, viņu profili, apraksti, dziesmas, intervijas un papildus audiokanāls, kur skanētu viņu izpildītā mūzika. Tā nav jauna radiostacija, jo par 130 000 tādu izveidot nevar, bet šajā konkursā drīkst pieteikties tikai licencēti komercmediji,” skaidroja NEPLP pārstāvis Patriks Grīva. Konkursa nolikumā paredzēts, ka uzvarētājam pašam būs jāīsteno projekts par saviem līdzekļiem un tikai pēc projekta izpildes iztērētos līdzekļus varēs atgūt no NEPLP. Turpat arī noteikts, ka komersantam multimediālā platforma būs jāuztur un jāattīsta vismaz trīs turpmākos gadus, jo valsts tajā vairs neplāno ieguldīt savus līdzekļus. Pagaidām neviens interesents uz šo konkursu nav pieteicies, bet padome turpinās gaidīt pieteikumus līdz jūnija vidum.

Vakar Saeimas Cilvēktiesību komisijas sēdē vairāki opozīcijas deputāti pauda neapmierinātību ar šādu naudas tērēšanu. “Man šķiet pilnīgi nepareizi, ka nodokļu maksātājiem jāmaksā 130 000 kaut kādam konkursu izturējušam komercradio, lai tas atskaņotu Latvijas populāro mūziku kādā īpašā portālā. Tas ir pilnīgi garām, naudas izmešana vējā,” sprieda deputāts Artuss Kaimiņš. Savukārt Boriss Cilevičs rosināja lūgt NEPLP un Kultūras ministrijas izvērtējumu par šādu tēriņu lietderību. “Iespējams, budžeta pieņemšanā esam pieļāvuši kļūdu un tādā gadījumā tā būs jālabo ar jauniem grozījumiem,” uzskata Cile­vičs. Taču, tā kā konkurss jau ir izsludināts, “atpakaļgaitu” ieslēgt varēs tikai tad, ja neviens interesents tajā nepieteiksies.

Arī no padomes pārstāvju izteikumiem noprotams, ka viņi labprātāk šo naudu tērētu citām vajadzībām. “Ja konkurss beigsies bez rezultāta, tad es aicinātu šo naudu ar Saeimas lēmumu pārvirzīt Latvijas Radio, kur šobrīd samilzušas finansiālas problēmas,” teica NEPLP loceklis Ivars Āboliņš. Gan deputāti, gan padomes pārstāvji bija vienisprātis arī par to, ka, gadījumā ja šāds mūzikas portāls tomēr veidojams, pareizāk būtu to uzticēt sabiedriskajam medijam. Tam nepiekrīt deputāts Putra, kurš savulaik gatavoja budžeta grozījumus par 130 000 eiro. “LR5 ar dāsni piešķirtajām valsts mērķdotācijām nespēj sasniegt solīto auditoriju, tādēļ bija bažas, ka arī šo projektu nespētu realizēt tik kvalitatīvi kā komercradio,” viņš skaidroja.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. muļķi muļķiem-savējiem

 2. Kivičam ai muguras dikti “spalvaina” roka, kas palīdz nokārtot rebes

 3. Visticamāk, ar varu aplaimotie izjūt perversas baudas kulmināciju, vērojot, kā mūsu grūti pelnītā un nodokļos nomaksātā naudiņa vienkārši tiek noskalota vaterklozetā …

 4. kārtejais divkosibas paraugs. politiķi pilnām balsīm sauc ka pašvaldibas kropļo tirgu, sniedzot pakalpojumus ko varetu darit privātie un naudu atņem uzņemejiem, vai par pašvaldibu avīzēm kas lūk iznīcina mazās rajona avizites. tani pat laikā paši vieglu roku iemet naudu “savejiem” lai tiem nebutu jāpelna nauda skaudrā konkurencē ar pārejiem, bet var parazitet uz nodokļu maksātāju rēķina

 5. atbalstiet tautas mūziku !!! . Atbildēt

  Svešu pop[trokšņu] uzturēšanai nauda atrodas, bet tautas mūzikas ierakstīšanai un raidīšanai nekā !!!
  Ja pēcrevolūcijas laikā lentes ar tautas mūziku nodzēsa lai izmantotu privātbiznesiņiem, tad pēdējais laiks ierakstīt [un raidīt] tautas mūziku, citādi, uz papīra notis ir, bet ēterā skan [un dod peļņu ārzemju autoriem] zemas proves ķērkšana un kviekšana.
  Skolu jaunatne pat nezina par tādu latviešu tautas mūziku – domā, ka tā ir Paula kuplejas.

Draugiem Facebook Twitter Google+