Latvijā
Sabiedrība

100 gadi sieviešu peldkostīmu modē – Kas ir mainījies? 16

Publicitātes foto

Mode vienmēr ir bijis aktuāls temats. Un, ja tā padomājam, ir pat grūti noticēt tam, cik daudzveidīgiem stiliem esam izgājuši cauri pēdējo 100 gadu laikā. Tā kā pludmales sezona rit pilnā sparā, atskatīsimies uz mūsdienu peldkostīmu priekštečiem pēdējā gadsimta laikā.

20.gadsimta sākums

Šajā laikā peldkostīmi tik tiešām vairāk atgādināja kostīmus, nevis apģērbu, kas piemērots peldēšanai. Dāmām bija jāģērbjas biksēs, īsos svārkos un ņieburā. Par spīti visām apģērba kārtām, kas sedza ķermeni, šāds stils tolaik nereti tika uzskatīts par pārlieku atklātu un izaicinošu.

20.gadsimta 10.gadi

Šajā laikā pasauli pārsteidza peldētājas un aktrises Anetes Kellermanes parādīšanās pludmalē, nēsājot apspīlētu peldkostīmu. Sākotnēji sabiedrība nebija gatava šādām pārmaiņām modē, un Kellermane pat tika arestēta par nepiedienīgu ģērbšanos. Par spīti visam, laika gaitā šādi peldkostīmi pludmalēs bija redzami arvien biežāk, un aktrise drīz vien varēja lepoties ar peldkostīmu līniju, kura bija ļoti iecienīta.


20.gadsimta 20.gadi

Pēc desmit gadiem dāmas sāka nēsāt peldkostīmus, kas arvien vairāk atsedza rokas un kājas. Par spīti tam, ka peldkostīmu mode kļuva arvien brīvāka, joprojām bija cilvēki, kuri pastiprināti pievērsa uzmanību tam, lai, dodoties peldēties, viņu augums tiktu pēc iespējas vairāk nosegts ar apģērbu.


20.gadsimta 30.gadi

Beidzot cilvēki sāka apjaust, kādam vajadzētu būt peldkostīmam, un kādam mērķim tas kalpo, tādēļ tie kļuva arvien pieguļošāki, izceļot dāmu ķermeņa līnijas. Tā kā peldkostīmi bija veidoti no elastīga auduma, tie ļāva brīvi kustēties un peldēties.

Tāpat bija manāma eksperimentēšana ar dažādām krāsām, dizainu un audumiem. Piemēram, bija peldkostīmi, kuru augšdaļa tika sakrokota, tāpat dāmas varēja nēsāt peldkostīmus ar dažādām apdrukām utt.


20.gadsimta 40.gadi

Šis bija pārmaiņu laiks peldkostīmu modē, jo tajā pirmo reizi parādījās izteikti divdaļīgie peldkostīmi. Kā iespējamo iemeslu tam min kara laiku, kas spieda taupīt uz visu. Par spīti tam, ka peldkostīms bija divās daļās, naba vienmēr palika noslēpta.

20.gadsimta 50.gadi

Šajā periodā mode pievērsās dāmu ķermeņa aprišu izcelšanai. Tā kā tolaik īpaši populāra bija smilšu pulksteņa tipa figūra, tika radīti peldkostīmi, kas to padarīja izteiktāku. Šim mērķim pat tika izmantoti polsteri, kurus ievietoja krūšu daļā. Būtībā peldkostīmi vairāk atgādināja minikleitiņas. Kā īpaša “rozīnīte” tika izmantoti aksesuāri, piemēram, saulesbrilles, kas veidots “kaķacs” dizainā.

20.gadsimta 60.gadi

Kā jau visur, arī pludmalē bija novērojams rokenrola stils. Peldkostīmu apjoms arvien samazinājās, ejot roku rokā ar “atbrīvošanās” sajūtu, kas modās sabiedrībā. Šajā laikā dizaineri īpašu uzmanību sāka pievērst tieši jauniešu modei, tai skaitā arī peldkostīmiem. Īpaši populāri šīs desmitgades vidū bija mums visiem labi zināmie bikini.


20.gadsimta 70.gadi

Pateicoties seksuālajai revolūcijai, cilvēki arvien biežāk izvēlējās peldkostīmus, kas atsedza viņu ķermeņus. Augšdaļām tika iestrādātas stīpas, līdz ar to krūšturi sāka iegūt klasisku izskatu. Savukārt krāsu izvēlē dominēja spilgti toņi.

20.gadsimta 80.gadi

Šis laiks peldkostīmu modē iezīmējās ar dažādiem dizaineru eksperimentiem dizaina ziņā. Tā kā paši peldkostīmi bija “sarukuši” līdz minimumam, bija nepieciešams radīt dažādus veidus, kā šo “mazumiņu” pielietot. Pēdējā tendence šajā desmitgadē bija izteikti dziļi dekoltē.


20.gadsimta 90.gadi

Šajā periodā par galveno iedvesmu peldkostīmu modē kļuva populārais seriāls “Baywatch”. Tā rezultātā spilgti sarkanais Pamelas Andersones peldkostīms kļuva teju par ikonu. Tāpat modē bija izteikts kāju izgriezums. Modi diktēja galvenokārt sportiska stila peldkostīmi.

21.gadsimta sākums

Tobrīd peldkostīmu modē galvenais noteikums bija “Ja tev ir skaists ķermenis, kādēļ to neparādīt?” Peldkostīmi bija ļoti pieticīgi, dažādās krāsās un dizainos.

Mūsdienas
Ir pilnīgi skaidrs, ka šobrīd peldkostīmu dizaineri neievēro nekādas robežas. Ikviens var nēsāt to, ko pats uzskata par pievilcīgu, modernu un atbilstošu savam augumam.

Vai arī tu šobrīd esi jauna peldkostīma meklējumos? Netērē laiku, staigājot pa veikaliem, izpēti 220.lv piedāvājumu, jo tagad peldkostīmi internetā ir pieejami par īpaši pievilcīgām cenām! Izvēlies kādu no modernajiem modeļiem, kas ļaus tev šajā vasarā izskatīties kā pludmales zvaigznei!

LA.lv