Mobilā versija
Brīdinājums +5.9°C
Vilnis, Raimonds, Laine
Sestdiena, 29. aprīlis, 2017
16. maijs, 2016
Drukāt

1000 hektāros – bioloģiski dārzeņi!? (9)

Rainers Karstens bioloģisko dārzeņu siltumnīcā, kas plešas 4 ha platībā un 7 m augstumā. Foto - Cornelia Smet/EKRainers Karstens bioloģisko dārzeņu siltumnīcā, kas plešas 4 ha platībā un 7 m augstumā. Foto - Cornelia Smet/EK

Kad Vācijas valdība 2011. gadā paziņoja, ka nebūvēs atomelektrostacijas, bet balstīsies uz atjaunojamiem energoresursiem, tā milzīgu atbalsta naudu meta vēja ģeneratoros. Tagad Ziemeļjūras vēji Šlēsvigas-Holšteinas zemē griež simtiem, tūkstošiem vēja spārnu. To te ir vairāk nekā Zemgalē elektrības stabu. Ar sev labi pazīstamo Zemgali salīdzinu, jo izmērs, klimats, reljefs un augsnes ir līdzīgi.

Viens vēja ģenerators maksā 4,5 miljonus eiro. Zemnieki metās kopā un pa vairākiem (arī Karsteni) slēja augšā turbīnu. Bankas nešauboties aizdeva naudu.

 

Vislielākās siltumnīcas – bioloģiskās

Kad Rainers Karstens bija sadomājies celt siltumnīcas bioloģiskajiem dārzeņiem 4 ha apjomā, šai biznesa idejai bankas nenoticēja. Viņam vajadzēja nodarboties ar vairāksolīšanu: “Es solu 6 kredītprocentus gadā, kurai bankai vajag!?” Tā tapa Vācijā vislielākās siltumnīcas, un 2013. gadā tajās 30 darbinieki jau varēja novākt bioloģiskos gurķus, papriku un tomātus. Tās tiešā nozīmē ir gaismas pilis – šūnu polikarbonāta sienas, septiņus metrus augsti griesti, apjumti ar speciālu stiklu, kuram ir par 6% lielāka gaismas caurlaidība nekā parastajiem, visas konstrukcijas gaismu atstarojošas baltas, stingrā režīma ieeja, no jumtiem savāktais lietus ūdens nonāk laistīšanas sistēmā. Apkures zemākais cauruļu līmenis kalpo kā sliedes produktu ratiņiem, kas nedrīkst pieskarties zemei.

Griesti tik augstu tāpēc, ka tomātu stādi aug 6 metru augstumā, pats stāds izaug 16 metrus garš, un katrs no marta līdz novembrim dod 13 kg ražu (šķirnes ‘Bio-Rispentometen’, ‘Bio-Mini-Rispentometen’ un ‘Bio-Mini-Roms-Rispentometen’). Gadā “Westhof-BIO” iegūst 15 000 t tomātu. “Esam sākuši jaunu projektu jaunai siltumnīcai, šoreiz tradicionālai ražošanai – 6,2 ha platībā citā vietā Henštedā,” savus ambiciozos plānus atklāj Rainers. “2017. gada janvārī sāksim vākt ražu!”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. taisnība senajam teicienam: Atbildēt

  muļķim liekas zināšanas kaitīgas.
  Runa iet par praktisko situāciju, bet šis ieciklējies uz gudru teoriju.
  Tā teorija ir pareiza un neviens to neapstrīd !
  Bet kā ir PRAKSĒ ???
  Nepieleca ?

 2. Mēģināšu atbildēt visiem gudreļiem. Ja augam trūkst , piemēram,kālijs, fosfors, slāpeklis, tad kopražu noteiks mazākais pieejamais nosaukto elementu līmenis. Ja gadījumā fosfora līmenis būs ļoti zems, tad tu vari mēslot ar kāliju, slāpekli kaut vai desmitkārtīgā apjomā, bet ražība nepieaugs. Šo sakarību attiecina uz visiem faktoriem. Žēl, ka jums, gudreļi ,nav bijusi darīšana ar lauksaimniecību.Tu vari kūtsmēslu devu pat simtkārtot, bet ja būs sausa, karsta vasara, tad rudenī rokot kartupeļus redzēsi, ka mēsli pat nav sākuši sadaļīties. Dabā ir jādzīvo, dīvāns un televīzors šajā gadijumā nav labākais draugs. Varētu stāstīt ilgi, bet diemžēl lasītāju izglītības līmenis neatbilst pat bērnudārza jaunākajai grupiņai.

 3. biomakaroni dzirdīgām ausīm Atbildēt

  BIO bezmaz katra vārda galā – vai tik tas nav tāds pats SAIKLIS kā austrumu kaimiņam BĻ…

 4. bioloģija jau gan, jo neštancē cehos ! . Atbildēt

  Mēslo ar “ķīmiju”, nevis kūtsmēsliem ??

  • Ar ko kūtsmēslos esošās barības vielas(ķīmiskie elementi) atšķiras no “ķīmijas”? Ko dara augs, ja nepieciešamo vielu trūkst? Kā kūtsmēslos līdzsvaroti augiem nepieciešamie elementi- kālijs, fosfors, slāpeklis?Ko dara augs, ja kāds no nepieciešamajiem elementiem ir nepietiekamā daudzumā? Tu pats taču gribi ēst sabalansētu, pilnvērtīgu ēdienu? Kāpēc augi to nedrīkst darīt, ražu taču vākt gribi? Nu ko, žaunas ciet ?

   • tu tik tiešām Nejēga ! Atbildēt

    Parādi man vienu balansētāju !
    Gāž virsū lētāko un iespējami vairāk !
    Par balansēšanu raksta skolas grāmatās un avīzēs, bet rīkojas kā kuro reizi pagadās !

    • Izlasi vēlreiz manus jautājumus! Teiktais neizslēdz iespēju sākt domāt ar galvu. Nu pasaki, ko augs darīs, ja nebūs vispār pieejams fosfors? Vienkārši , nulles līmenī, nu nav ,vienkārši nav. Ar ko aizvietosi? Svētais Gars , kas atrodoties kūtsmēslos , nepalīdzēs. Sāc domāt, dusmošanās par paša tumsonību nelīdzēs! Domā!

     • atklāj noslēpumu !

      Kurā nodaļā tevi tura ?
      Kā saucas tā diagnoze, kad runā ar pusteikumiem ?

     • Mani arī ieinteresēja tavi jautājumi.
      Atbildi:
      kāpēc tieši fosfors ?
      kāpēc viņa tur nav ?
      kāpēc kūtsmēslos ir tikai Svētais Gars ?
      kāpēc pārējās vielas tur, tavuprāt, ir tikai nulles līmenī ?

Tīru enerģiju tīrām rokām (10)EP cenšas gūt atbildes, kā bez subsīdijām gūt zaļu enerģiju, turklāt lētāku
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+