×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
11. jūlijs, 2018
Drukāt

Māris Antonevičs: Izrādās, tas bija karš (29)

Foto - LETA/REUTERFoto - LETA/REUTER

Rostova pie Donas Krievijā.

Pēc pasaules čempionāta pirmās spēles, kurā Krievijas futbola izlase pārliecinoši (5:0) pārspēja Saūda Arābiju, liela daļa laikrakstu pirmajā lapā nopublicēja vienu un to pašu fotoattēlu. Tajā redzams, kā Krievijas valstsvienības treneris un viens no uzbrucējiem apmainās ar militāriem sveicieniem. Futbolistu emociju izpausmes pēc gūtajiem vārtiem mēdz būt ļoti dažādas un brīžiem arī grūti saprotamas. Piemēram, afrikāņi laukuma malā izpilda improvizētas cilts dejas, daži citi ar roku kustībām atdarina jaundzimušā auklēšanu, daudziem patīk novilkt kreklu un demonstrēt kailas krūtis. Ar vārdu sakot, te tiek pieļauts, ka sportistiem ir visas iespējas priecāties, kā viņi vēlas, un attēlot, ko vien iegribas.

Tas, ka Krievijā ar izlases spēli tiek raidīti ideoloģiskie vēstījumi, kuriem ar sportu ir maz sakara, spilgtāk parādījās nākamajās epizodēs. Pēc mokās izvilktās uzvaras pār Spāniju (pēcspēles 11 metru sitienos), Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs paziņoja: “Šīs uzvaras svinības var salīdzināt ar uzvaras dienu 1945. gadā.” Piebilstot, ka pietrūcis tikai salūta. Taču pa plauktiem visu salika Krievijas valstsvienības galvenais treneris Staņislavs Čerčesovs, kurš jau pēc zaudējuma Horvātijas izlasei paziņoja: “Jūtamies kā karavīri, kurus iesauca armijā. Mēs tikām “dembeļos”, taču gribējās vēl karot. Demobilizācija mūs apbēdina, gribētu kalpot dzimtenei līdz 15. jūlijam.” Tātad izrādās, krievi pasaules čempionātā nevis spēlējuši futbolu, bet karojuši… Tas gan nav nekāds pārsteigums, sekojot, cik militarizēta pēdējos gados (īpaši pēc 2014. gada Krimas aneksijas) kļūst šīs valsts propaganda.

No vienas puses, nav pārsteigums, ka tas, kas notiek daudzās citās jomās, noticis arī sportā. Nav jau viegli visu laiku dzīvot ar pārliecību par to, ka apkārt ir ienaidnieki, ar kuriem jākaro visos iespējamos veidos, bet uz vienu vasaras mēnesi pēkšņi atmaigt un kļūt labestīgam. Taču Krievijai gandrīz vai bija izdevies šo īslaicīgo tēla maiņu noorganizēt. Pirms pasaules čempionāta dažādos Rietumu medijos tika publicētas pamācības līdzjutējiem, kuri nolēmuši riskēt un doties uz Krieviju. Tur gan nebija slaveno pasaciņu, ka Krievijas pilsētās pa ielām klīst lāči, taču bija diezgan nopietni brīdinājumi uzmanīties no kauslīgajiem krievu līdzjutējiem un arī policistiem, kas tikai meklē ieganstu, lai sagādātu ārzemniekiem nepatikšanas. Jau pēc pirmajām dienām kļuva skaidrs, ka Putina režīmam ir cita taktika – huligāni un citi nevēlami elementi bija neitralizēti, policisti kļuvuši par “jēriņiem”. (Par šīm policistu “neparastajām pārvērtībām” pēdējās nedēļās daudz runājuši arī Krievijas žurnālisti. “Parasti viņi ir tādi represīvi, bet te kā pēc mājiena ar burvju nūjiņu – vai tas būtu kāds slepens Putina rīkojums vai (iekšlietu ministra) Kolokoļceva pavēle – ir pilnīgi pārmainījušies. Viņi kļuvuši par tādiem policistiem, kādus parasti rāda amerikāņu filmās, kuri izpalīdzīgi palīdz gājējiem pāriet pāri ielai. Tik laipni, tik pretimnākoši, ļauj atbraukušajiem darīt daudz ko tādu, kas vienkāršajiem krieviem ikdienā ir aizliegts: savākties lielās grupās, dziedāt un dejot bez īpašām atļaujām, skaļi diskutēt, pat runāt megafonā, izvietot pilsētas centrā plakātus bez saskaņošanas galvaspilsētas iestādēs, kāpt apgaismes stabos, vicināt karogus un tā tālāk. Mūs par to apcietina, sēdina izolatorā, izsauc uz pārrunām, bet tagad tas ir atļauts,” radio “Eho Moskvi” komentē žurnālists Vladimirs Vorfolomejevs. Bet viņa kolēģis Kirils Martinovs šo situāciju salīdzinājis ar padomju laika specveikaliem “Berjozka”, kur izredzētie varēja dabūt deficīta preces, kamēr ārpusē valdīja trūkums un pelēcība, kas, visticamāk, atgriezīšoties tūlīt pēc čempionāta beigām.) Propaganda tikmēr cītīgi kolekcionēja un izplatīja visus fragmentus no ārvalstu medijiem, kuros dažādi autori atzīst – jā, mēs kļūdījāmies savos priekšstatos, Krievijā nav tik traki, tur ir skaistas meitenes, daudz jautrības un tā tālāk.

Maska tomēr nokrita vēl pirms finālspēles beigu svilpes. Ja precīzāk, tai palīdzēja nokrist divi horvātu sportisti, kuri pēc uzvaras pār Krieviju bija nosūtījuši videosveicienu saviem kluba biedriem Kijevā, cita starpā iesaucoties: “Slava Ukrainai!” Krievijā tas izraisīja milzīgu histēriju un kādu laiku apslāpētā agresija atgriezās publiskajā telpā. Horvāti tika vainoti rusofobijā, nacismā un visos citos grēkos. Oficiāli izskaidrot, kā to visu var izlobīt no sveiciena Ukrainai, nebija viegli. Bet visiem jau tāpat skaidrs.

Ja jau karš, tad karš. Un NATO savā interneta vietnes “Twitter” kontā korekti atgādināja, ka čempionāta četras spēcīgākās valstis pārstāv tieši šo militāro aliansi, novēlot veiksmi atlikušajās spēlēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Skumji un nožēlojami, ka vienā no Latvijas pazīstamākajām avīzēm parādās šādas publikācijas, kur sportu jauc iekšā politikā. Jo tādi murgojumi var rasties pēc vētraini pavadītām brīvdienām, kad nekas prātīgs nenāk galvā, bet kaut kas taču ir jāraksta … Tad jau nākamais “šedevrs” varētu būt saistībā ar kultūru – “Austrumu vējš, noorganizēts no Krievijas puses pēc Putina pavēles, aizpūta Vējoņa lapiņas pa gaisu un gāze “Novičok” paralizēja viņa runas spējas, bet NATO lidmašīnas varonīgi izdzenāja visus lietus mākoņus virs Rīgas”. Ak, jā. Uz honorāru par ideju nepretendēju Antoņeviča labā. Cik saprotu, viņam pavisam trūcīgi klājas. Gan morāli, gan fiziski.

 2. Anton, tu atkal kārtējo reizi jauc putru ar kāpostiem. Šobrīd norisinās pasaules mēroga sporta pasākums un man pie kājas, kurā valstī tas notiek. Kāpēc vienmēr sports ir jājauc ar politiku. Tad labāk neraksti neko (Ak tā, tev ir ģimene, un ēst arī gribas…). Tavs nožēlojamais savārstījums nedara godu ne LA un kārtējo reizi parāda redakcijas šaurās pierītes līmeni. Lai kā tev un taviem maizes tēviem un mātēm nepatiktu, čempionāts tomēr ir noorganizēts ļoti augstā līmenī aptverot milzīgu teritoriju visā Krievijā. Manuprāt tik milzīgā teritorijā (te es domāju daudzās reģionu pilsētas) pasules čempis vēl nav noticis. Nesaprotot citas tautas iztecienu specifiku un slimīgi izkropļot sev vēlamajā virzienā gan iztecienus, gan faktus, sanāk tendeciozs un ļoti zemas kvalitātes krecelējums. P.S. Pēdējā laikā LA parādās galēji rusofobas publikācijas. Tas sāk izskatīties jau pēc naida kurināšanas.DP tomēr vajadzētu pievērst tam uzmanību.

 3. Atkal tas nāpslis ar saviem ķeburiem piemēslojis komentārus!

 4. Kas notiek, LA? Viens kremļa algotnis te kirilicā ālējas un jūs to pieļaujat.

 5. būtu derīgi ,pirms kaut ko rakstīt,izvērtēt,kas patiesība,kas ne. Vai autors pats bija Krievijā čempionāta laikā? Es Maskavā biju 2 nedēļas pirms lielā pasākuma.Man policisti virsū nemetās,arī citiem nemanīju problēmas. Jā,reizem ,pie ieejas metro, lika uzrādīt somas,tas ir,kā lidostā ,ielikt skenerī.Bet tas viss mūsu drošības labad! Un Krievijas krievi ir jauki,atsaucīgi cilvēki.Nevajag jaukt ar Latvijā mītošajiem ,nekam nevajadzīgajiem,visu nicinošiem ļautiņiem,kuri sevi dēvē par krieviem!

 6. Jums galīgi vairs nav pašcieņas! Cik ilgi var gānīties par Krieviju – ja nespējat profesionāli atspoguļot notkumus, tad labāk nerakstiet vispār! Šāds raksts būtībā ir naida kurināšana, nekas cits.

 7. Slava Ukrainai ! Varoniem slava !

 8. LA ne dienu bez Krievijas nozākāšanas. Nožēlojami!!!

 9. Tomēr tagad sociālajos tīklos parādījies vēl viens video, kurā abi ne tikai slavē Ukrainu, bet arī norāda, ka “Belgrada deg”.

 10. Nostaļģija, bļāāāāāāāā! Berjozka, Pravda, Krasnaja Zvezda … Šitā uzrakstīt savulaik nespēja pat labākie Pravdas ievadrakstu sacerētāji ….

 11. LA rakstelis naida kurināšanai. . gatavikašķi sameklet jebkur, jo saimnieks licis naidu kurināt

  • 2.pasaules karu uzsāka krievi un 2 gadus bija sabiedrotie ar nacistiem Atbildēt

   putina huilo kareivīši ir ietrenēti patiesības paušanu saukt par naida runu un naida kurināšanu.

   • 2 pasaules karš sākās ilgi pirms kremlis tur iesaistijās, uz to nrīdi ādolfs jau eiropu bija okupējis. savā žultī vāroties faktus vismaz neignorē

    • Vācija iesāka 1939 gada 1 septembrī, PSRS pievienojās 17 septembrī, tik ilgi nemaz nebija jāgaida, kad abi ūsainie draugi sāka Pasaules pārdali. Mācies vēsturi!

     • Сам учись, дружок! Что, до этого никто мир не перекраивал, да?

      !?

     • СССР занял эту территорию согласно протоколам к соглашению, чтобы отодвинуть границы подальше.

      !!

  • LA - фашисткая газетёнка! Они без этого не могут и дня прожить! Atbildēt

   Da eto tak!!!

   • Kāpēc starp krieviem ir tik daudz nacistu un šovinistu? Vai tāpēc, ka krievos ir pārdzimuši 2.pasaules karā Krievijā kritušie vācu nacistu karavīri?

    • А ты на себя посмотри! То же мне, праведник нашёлся! А почему среди вас так много нацистов?! Atbildēt

     !?

    • Strap citu visai jēdzīga versija par to pārdzimšanu.Pēc karmas likumiem tas ir visai ticami un loģiski!

     • Какая то извращённая логика у вас. У вас самих какая карма тогда должна быть?

      ?!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+