Praktiski
Mājas mīluļi

11 praktiski padomi ģimenēm ar bērniem, kurās ir suns1

Foto – Shutterstock

Lai bērns un suns būtu labākie draugi

Foto – Shutterstock

Bērni un suņi parasti saprotas vienkārši lieliski. Viņi bieži viens otram ir labākie rotaļu biedri, turklāt suņa klātbūtne var iemācīt bērniem daudz noderīgu lietu par to, kā rūpēties par dzīvniekiem un mīlēt tos.

Problēmas var rasties tad, ja bērni un suņi netiek pieskatīti vai suns nav ticis apmācīts. Tas var veicināt suņa agresīvu uzvedību un bērns tikt ievainots. ASV vien ik gadu reģistrē 4,7 miljonus suņu kodumu, un puse no visiem upuriem ir bērni. Tāpat labi zināms, ka deviņos no desmit suņu kodienu gadījumiem upuris labi pazinis dzīvnieku: tas bijis vai nu ģimenes mīlulis, vai kaimiņu suns. Kādā pētījumā teikts, ka ģimenes suns vainojams aptuveni 30% sakošanas gadījumos.

Secinājums ir skaidrs: gan bērnus, gan suņus nepieciešams mācīt, lai viņi prastu cienīt viens otra teritoriju. Var noderēt arī iepazīšanās ar 11 praktiskiem padomiem, ja esi tāda suņa īpašnieks, kas bieži kontaktējas ar bērniem, vai arī ģimenē jau ir suns, kad piedzimst bērni.

Suņiem nepieciešama apmācība

Foto – Shutterstock

Ja suns ir ģimenes daļa, jābūt gatavam veltīt laiku pamata apmācībai, lai tad, kad dzīvnieks nonāks saskarsmē ar bērniem, nerastos problēmas.
Vieglāk ir tad, ja suns ir kucēna vecumā un treniņi tiek sākti laicīgi.
Suņus nedrīkst laist virtuvē vai ēdamistabā ēdienreižu laikā, jo tas var izraisīt veselu incidentu un problēmu sēriju, ja suns centīsies nočiept mazuļa ēdienu.

Pamata suņu apmācībā iekļaujamas šādas komandas:
– sēdēt;
– gulēt;
– uz vietas;
– pie manis;
– iet ar pavadiņu.

Izmantojot kārumus, iemīļotākās rotaļlietas vai fizisku kontaktu, piemēram, vēderiņa pakasīšanu, suni var atalgot par pareizi izpildītu komandu. Apmācītājam arī jābūt mierīgam un konsekventam, jāatturas suni sodīt, jo tas dzīvniekā izraisīs nepatiku pret mācīšanos.

Suņu un bērnu rotaļas jāpieskata


Šis padoms ir ļoti svarīgs, jo bērniem jāpierod pie suņa un jāsaprot, kā tas reaģē uz dažādām rotaļām. Daudzi suņi necieš klaigas un spiedzienus.
Savukārt, kad sākta pamata apmācība, ir samērā viegli kontrolēt situāciju. Eksperti uzskata, ka bērnam jābūt vismaz četrus gadus vecam, lai viņu varētu atstāt vienu ar suņiem, bet vecāki parasti izdara vissaprātīgākos lēmumus šajā jautājumā.

Jāmācās arī bērniem


Vecākiem jāiemāca bērniem jau pēc iespējas agrākā vecumā, ka jāciena suņa teritoriālās robežas. Nevienam nepatīk, ja tam pārāk pietuvina seju vai skatās cieši acīs. Labs veids, kā noregulēt bērna un suņa attiecības, ir jau agrā vecumā ļaut bērnam mācīt suni sēdēt.

Bērniem tāpat svarīgi zināt, ka gaidāmas problēmas, ja pienāk par tuvu sunim, kas spēlējas ar savu iemīļoto mantiņu. Līdzīga situācija var rasties, sunim ēdot.

Bērniem nepieciešams izstāstīt, cik ļoti sunim nepatīk, ja kaut ko mēģina iebāzt viņam ausī vai rausta aiz astes. Būtiski bērnam iemācīt, kā suns reaģē uz sāpēm, agresiju vai bailēm.

Kastrācija vai sterilizācija


Kastrēti vai sterilizēti dzīvnieki ir mazāk agresīvi un daudz nedomā par klaiņošanu apkārt. Šādi suņi retāk pazūd un nokļūst dzīvnieku patversmēs.
Kucītes retāk čurā, kas ļauj izvairīties no kaimiņu suņu uzmanības pierādījumiem. Tādējādi dzīve kļūst rāmāka pašiem suņiem, vecākiem un bērniem.

Arī sunim vajadzīga sava telpa


Būs brīži, kad suņa klātbūtne būs nevēlama, piemēram, kad mazulis sāks mācīties staigāt. Arī sunim vajadzīgs nedaudz miera un klusuma, tāpēc vērts tam ierīkot privāto teritoriju kādā attālākā telpā vai ārpus telpām, ja laikapstākļi to atļauj. Ļoti maziem bērniem nevajadzētu ļaut traucēt suni tā privātajā teritorijā. Var izveidot sunim norobežotu aploku.

Lai nevajadzētu suni pastāvīgi izlaist un ielaist, laba ideja ir izveidot durvīs suņa augumam piemērotas durtiņas.

Suņus nomierina homeopātiski līdzekļi


Kad suņi kļūst pārāk nervozi, satraukti vai izjūt spriedzi, tie bieži rej, skrāpējas, rūc un bojā mantas. Reizēm tā var notikt, ja mīlulis ir stresā vai cietis no nejaukas izturēšanās pagātnē. Labs veids, kā izvairīties no problēmām, ja mājās ir bērns, ir iedot sunim homeopātisku nomierinošu līdzekli. Tajā varētu būt tādas sastāvdaļas kā Scutellaria, Chamomilla, Arsen alba un Belladonna. Dzīve visiem uzreiz kļūs vieglāka

Pareizā suņa izvēle


Var pienākt brīdis, kad bērna lūgumi pēc sunīša ir sasnieguši augstāko punktu vai jūs gribat iegādāties jaunu suni labākos medību laukos aizgājušā drauga vietā. Izvēloties suni, jāņem vērā vairāki priekšnoteikumi:
– lieli suņi var mazus bērnus pat netīšām viegli nogāzt no kājām;
– sargsuņi var būt nepiemēroti ģimenei ar bērniem;
– nav ieteicami suņi, kas daudz rej;
– noskaidrojiet šķirnes, kuras labi iederas ģimenē – tādi ir, piemēram, bīgli, labradori un buldogi.
– nepiemēroti ir ļoti nervozi vai pat histēriski mazo šķirņu suņi.

Uzmani suņa uzvedību


Kinologi iesaka vērīgi sekot suņa uzvedībai, lai noteiktu, kurās jomās varētu būt vajadzīga papildu apmācība. Tā iespējams atklāt, piemēram, ka sunim ir niķis lēkt virsū bērniem vai rūkt uz tiem un mēģināt ieķert ar zobiem. Šajā brīdī saimniekam jābūt stingram un jāpieprasa paklausība un vērīgi jāseko suņa saskarsmei ar bērniem.

Iemāci bērniem izturēties maigi


Pārsteidzoši, kā daži bērni pamanās bakstīt un raustīt suņus, kuri to visu stoiski pacieš. Acīmredzot tāds ir šo suņu raksturs, bet vajadzētu apzināties, ka pāridarījumi sakrāsies un aizturētās dusmas var pēkšņi izlauzties, radot bēdīgas sekas.

Daudz prātīgāk ir iemācīt bērniem, kā samīļot suni. Viņi var trenēties ar rotaļu sunīti, pirms atļaut pieskarties dzīvniekam, lai to paglaudītu.

Ja suns pārāk daudz rej

Saistītie raksti


Reizēm suns rej pie vieglākā troksnīša, un tas var radīt problēmu, ja bērni vai pieaugušie tobrīd guļ. Iespējams, viens no risinājumiem var būt elektroniskās pretriešanas kakla siksnas. Cita iespēja ir uz bērna gulēšanas laiku suni pārvietot pēc iespējas tālāk no bērnistabas.

Katram savu gultiņu

Foto – Shutterstock

Nav pareizi, ja vecāki ļauj mīļdzīvniekam gulēt kopā ar bērnu. Tas var izraisīt milzīgas problēmas, tostarp ar higiēnu un uzvedību. Saprātīgiem saimniekiem jābūt skaidram, ka sunim nepieciešama sava guļvieta, vislabāk tā privātajā teritorijā.

LA.lv