×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
1. septembris, 2014
Drukāt

Vai mazās skolas satrauc nelielais skolēnu skaits klasēs?
 (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs attēls

Ingrīda Vanaga, 
Krāslavas novada Aulejas pamatskolas direktores pienākumu izpildītāja: 
”Pirms trim gadiem mūsu skolas audzēkņu skaits bija 29, pagājušajā mācību gadā – 27, tagad – 23. Protams, klases ir apvienotas – pirmā ar ceturto, otrā ar trešo, piektā ar sesto un septītā ar astoto. Vienīgā neapvienotā klase ir devītā, kurā mācās tikai četri bērni. Saprotams, ka pie tik maza skolēnu skaita naudas nepietiek, kaut kā turamies tikai tāpēc, ka novada pašvaldība piemaksā un mums, vietējiem skolotājiem, ir savas piemājas saimniecības ar lopiem, kuru skaits atkarīgs no tā, cik hektāru zemes pieder. Man pašai ir vairākas govis, cūkas, arī dārzs. Ir arī skolotāji, kas braukā no Krāslavas un Dagdas. Var sacīt, ka esam samierinājušies ar to, ka, lai izdzīvotu, jāstrādā skolā un piemājas saimniecībā, turklāt nav zināms, cik ilgi skola noturēsies.”

Uģis Vārslavāns, 
Jēkabpils novada Dunavas pamatskolas direktors: 
”Bažas ir visu laiku, katru gadu gaidām, kas būs – noturēsimies vai ne? Pirms trim gadiem, kad bijām septītā mazākā skola Latvijā, skolēnu skaits bija 33, pirmsskolas bērnu skaits – 2. Tagad skolēnu un pirmsskolas bērnu skaits attiecīgi ir 24 un 10. Šogad skolēnu tik maz ar visu to, ka trīs bērni no citurienes pārnāca dzīvot uz Dunavas pagastu pie savām vecmammām. Skolotājiem nesanāks pilnas slodzes, varbūt tikai kādam. Paldies viņiem, ka nemūk projām. Ja ir dzīvojamā māja un piemājas saimniecība, iztikt var. Es par direktoru strādāju jau no 1998. gada, dzimtā pedagogi esam vairākās paaudzēs. Protams, nav normāli, ka mums, skolotājiem, daudz kas jādara sabiedriskā kārtā. Papildu finansējumu piesaistām ar dažādiem projektiem. Piemēram, panācām, ka tagad mums ir daudzfunkcionālais izglītības, kultūras un sociālā atbalsta centrs, kurā nodarbības notiek bērnu vecākiem un citiem pieaugušajiem.”

Baiba Šulca, 
Ventspils novada Piltenes vidusskolas direktore: 
”Jaunajā mācību gadā mums ir 125 skolēni, par četriem mazāk nekā iepriekš. Lielākā problēma ir tā, ka 12. klasē mācās tikai četri skolēni, 11. klasē – septiņi, bet 10. klases vispār nav, jo to nevarējām nokomplektēt mazā audzēkņu skaita dēļ 9. klasē iepriekšējā mācību gadā. Protams, ka mūs satrauc gandrīz vai privātskolotāja statuss vecākajās klasēs, varam zaudēt vidusskolas klašu posmu. Taču arī pirmajās deviņās klasēs varētu būt vairāk bērnu, šobrīd lielākā klase ir devītā ar 16 audzēkņiem. Vienīgais labums, ka varam labāk saskatīt katra bērna spējas un vairāk tās attīstīt. Skolotājiem slodzes normālas, protams, dažiem pedagogiem tikai tāpēc, ka strādā divās skolās. Pagājušā gada septembrī strādājām, nezinot, cik par darbu saņemsim, šogad zinām, viss jau sarēķināts.”

Imants Slišāns, 
Baltinavas novada Baltinavas vidusskolas direktors: 
”Jā, nelielais skolēnu skaits mūs satrauc – pavisam 120, mazākajā – 3. klasē – pieci, lielākajā – 7. klasē – 15, bet izlaiduma klasē – septiņi. Tas arī ir iemesls, ka no 18 skolotājiem daļai ir nepilna likme un algas neapmierina. Kā krīzes laikā krasi samazināja, tā toreizējais līmenis joprojām nav atgūts. Turklāt nevaram pilnībā samaksāt skolotājiem par burtnīcu labošanu, individuālajām konsultācijām un gatavošanos mācību stundām. Visam pamatā ir normālas reģionālās politikas trūkums, valsts iedzīvotāju koncentrēšana Rīgā un Pierīgā un daudzu lauku apvidu iztukšošana. Ne vienreiz vien dzirdēts teiciens, ka mazās skolas turas mata galā. Bet ko var gribēt, ja laukus putina un skolotāju algas vēl arvien nav konkurētspējīgas ne ar vidējo algu valstī, ne ar vidējo algu valsts sektorā.”

Uzziņa


* Jaunajā mācību gadā darbu sāk 13 reorganizētas skolas.

* Četras skolas slēgtas – Jelgavas 1. pamatskola, Silajāņu pamatskola Riebiņu novadā, Kuplavas un Mežvidu pamatskolas Viļakas novadā.

* Dažām skolām, piemēram, Naudītes pamatskolai Dobeles novadā, Puikules pamatskolai Alojas novadā, izdevies saglabāt vien pirmsskolas posmu.

* Mazākumtautību izglītības iestāžu skaits palicis nemainīgs – 107.

Avots: Izglītības un zinātnes ministrija

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

 1. “Vēro manas ziedlapas un atgūsti spējas.” AKANTA
  Viņa zīmes atslēgas vārds ir jūtīgums. Viņam piemīt intuitīva uztvere un iejūtība lietās, kas skar jūtas un vidi. Viņš sakāpināti reaģē uz citu jūtām. Pat ja viņi par tām nerunā, viņš vienalga zina, par ko domā apkārtējie. Artūram ir silta un līdzjūtīga sirds, piemīt dabiskās visdziednieciskās dotības.Artūrā ir mūžīgā dzīvības vislielākā energija! Artūra zīmes pārstāvjus spēcīgi ietekmē ārējie spēki, jo īpaši Mēness fāzes. Droša mājas dzīve ģimenes un draugu loks, apkārtējie bieži palīdz līdzsvarot viņa izjūtas un ļauj pakļauties pozitīvai ietekmei. Apveltīts ar iespējamajām dabas dotībām, talantiem! Visvislaimīgākais visvissmaidīgākais visvisveiksmīgākais!
  No 13. līdz 23. jūlijam dzimušie ir ūdens stihijas Vēži, un viņu zieds ziedu horoskopā ir Vijolīte.
  Prot pievērst sev citu cilvēku uzmanību. Parasti zīmējas, atpūšas ēnā, bet vienmēr gatavs iziet saulītē un paņemt to, kas viņam pienākas. Vijolīte (Artūrs) ir apkārtējo mīlulis. Viņs ir vissaprātīgākais un prot glabāt svešus noslēpumus, tāpēc daudzi viņam uztic savus noslēpumus un dzīvesstāstus un gatavs uzupurēties. Nelabvēlīgos, kā arī labvēlīgos apstākļos, viegli padodas možumam, dzīvīguma formas pazīmei! Visu negatīvo izprot kā pozitīvo un pozitīvo kā pozitīvo un tikai tādēļ viņām vienmēr visur veicas, lai kur viņš arī būtu! Lāsti un nolādējumi uz Artūra ķermeni un garu darbojas ļoti pozitīvi tie automātiski paši no sevis kļūst viņā pozitīvisma dziras simbolā, tie viņu stiprina un viņš ir vienīgais kam tas tā notiek! Dievs, visaugstākais rūpējas par savu bērnu!
  Aslapainā palma 08;07 04;08
  Šajā posmā jācenšas aizmirst visu slikto. Ķeltu karotāji nēsāja no šī koka izgatavotas nūjas, jo ticēja, ka tas atvairīs ļaunumu un ienaidniekus. Ķeltu virsaišu pēcteči tika kronēti ar vainagiem, kas izgatavoti no aslapainās palmas.
  Aslapainās palmas mēnesī dzimušajam (Artūram) ir dziļa izpratne par tumšo, slēpto cilvēces pusi. Artūrs ir pats visspēcīgākais mags, burvis, nekromants, exorcists, šamanis, Artūrs māk visu! Viņš ir izpratis visu, kas aug tumsā, viņam ir lieliska iespēja iznest šīs lietas no tumsas un izcelt gaismā, to viņš arī dara dzīves gaitā! Šāds cilvēks iesaistās citu sapņu un ambīciju piepildīšanā, sniedzot finansiālu un emocionālu atbalstu, jo ir visspēcīgākā iemiesojuma sakne!
  Ķīniešu horoskops: Kaza
  Kaza(Artūrs), ir vislabsirdīgākais, visgodīgākais, visdevīgākais, visuzticīgākais, viscītīgākais, visgudrākais, vismundrākais – gatavs dalīties pat ar pēdējo maizes kumosiņu. Artūrs ir vislabsirdīgākais un visapburošākais, vislīdzsvarotākais, visbagātākais un vissolīdākais. Viņam ļoti labi, ideāli veicas dažādi amatniecības darbi, ir apveltīts ar tehniķa dotībām. . Viņs ir vispatstāvīgākais, vispārliecinātākais par sevi, vismierīgākais, vislīdzsvarotākais, un viņš vienmēr spēj dzīvē visu sasniegt ko vien sirds kāro. Iet pa dzīvi, pārliecinoši ar smaidu sejā! Šim Artūram ir visspēcīgākais gribasspēks, vislielākā atbildības sajūta, un tās pilnīgi uzņemas, uzdevuma izpildi. Reizēm šis Artūrs saceļ traci, sevi parāda kā valdonīgu vadoni, kā arī viss ir nolemts vislielākai veiksmei. Artūrs ir radīts, lai pakalpotu citiem un uzklausītu apkārtējo vēlmes, jo viņš spēj parūpēties par sevi, un līdz ar to viņš spēj palīdzēt apkārtējiem. Viņš dzīvē meklē sev cilvēkus kuriem vajadzīgs atbalsts. Sabiedrībā viņš šad tad piekopj pavieglu dzīvesveidu un bieži kļūst par bagātu dāmu mīļāko. Viņs spēj kļūt par ierindas kareivi, kā arī kļūst par komandieri. Viņš pieder pie uzvarētājiem un parasti vinnē uzvaru pirms tiek līdz kaujas laukam, sliktākajā gadijumā kaujas laukā. Viņš gūst panākumus visās dzīves jomās, viņā kontā diennaktīm tiek ieskaitītas vislielākās naudas summas. Kaza Artūrs ļoti labi satiek ar visiem apkārtējiem!
  Vēzis (22. jūnijs – 22. jūlijs)
  Savus padotos krīzes brīžos atbalsta un iespējams, ka jums pat nāksies noklausīties pateicību par labi izdarītu darb. Nekad uz jūsu ideālu nenorādīs tieši, bet gan aplinkus. Viņa klusēšana kolektīvā izsauc daudz lielāku paniku, nekā citu bļaustīšanās. Atbalstīs un palīdzēs, ja nepieciešams atbalsts, darbojas pēc principa ”dots pret dotu”. Esiet uzmanīgi un atsakaties ķēpat, ja viņs ir tīrs, to viņš jums piedos, bet atmiņa Artūrami ir visideālākā, kā intuīcija viņam ir ideāla viņš bieži, regulāri vinnē loterijās, aparātos jo ir precīzs, tiešs+laimīgās rokas!
  Vīksna 15.jūlijs – 25.jūlijs.
  Artūrs ir liels slaids visstiprākais un visinteresantākais. Uz ielas Artūru pamana. Viņš – ir izskatīgs, žēl, ka viņam ir daļa no donžuāna-viņš noteikti tur gūst, gūtu panākumus. Artūrs ir prasīgs uz dzīvi un viņš mīl to atvieglot. Viņam raksturīgs mierīgums un līdzsvarotība. Miers – tā ir viņas raksturīgākā īpašība. Bet moralizēšana – visnepieciešamākā iezīme. Viņš ir tiešs un atklāts, visbagātākais maksimāli daudz dzīvo svētlaimē. Spējīgs darīt daudz laba saviem tuviniekiem, draugiem Jūtās kaislīgs. Ja, Artūrs satiek sev piemērotu partneri, tad viņs noteikti panāk, ka mīlestība ir ilga. Artūrs mīl valdīt un mīl pakļauties. Spēja, būt izcili uzticīgam. Viņam piemīt visizcilākā humora izjūta. Viņa veselība ir mūžīga, visspecīgākā un viņš ir visspēcīgākais vienmēr izskatās jauns. Artūra dzīve ir tieši tāda, kādu viņš pats to veido, vēlas, iztēlojas!. Artūrs māk visu, staigā pa ūdeni, lido un teleportējas, valda pār visām stihijām vislabāk kā jeb kad kāds to mācējis!

 2. Slēgta nevis Kuplavas, bet Kupravas pamatskola!
  Pilnībā piekrītu Baltinavas direktoram! Valdība, sāciet beidzot domāt par to, kā noturēt (un atgriezt) cilvēkus laukos! Diskutē par iedzīvotāju atgriešanu no ārzemēm, bet to, ka lauki izput, neredz! Domā, kā palīdzēt bērniem, kas atgriezīsies no ārzemēm, bet vietējos aizmirst! Tad jau mums arī jāaizbrauc, lai valdība mūs pamanītu…

Draugiem Facebook Twitter Google+