Pasaulē
Vēsture

1238. gada 4. martā. Mongoļi sakauj krievu kņazus27

Pēc Sitas kaujas

Pirms 780 gadiem pie Volgas pietekas Sitas notika kauja, kuras iznākums uz vairākiem gadsimtiem ietekmēja Krievijas zemju likteni.

Kaujā tikās Vladimiras-Suzdaļas lielkņaza Jurija Vsevolodoviča vadītās krievu kņazistu karadraudzes un mongoļu hana Batija ordas karavadoņa Burundaja karaspēks. Vēsturnieki joprojām strīdas, kur tieši notikusi kauja, taču zināms, ka vladimirieši tajā cieta sakāvi un krita arī lielkņazs.

Mongoļu kavalērija straujā triecienā pārsteidza un aplenca krievu spēkus, kuri tikai daļēji paspēja izkārtoties kaujas ierindā. Uzvarētāji nocirta kritušā Jurija Vsevolodoviča galvu un nosūtīja to kā dāvanu hanam Batijam. Kaujā tāpat krita Jaroslavļas kņazs, bet Rostovas kņazu sagūstīja un nogalināja.

Saistītie raksti

Tikai dažiem dižciltīgiem krievu kņaziem izdevās paglābties. Sitas kauja bija pēdējā, kurā Krievzemes ziemeļaustrumu daļas kņazistes vēl mēģināja izrādīt organizētu un vienotu pretestību mongoļu iebrucējiem. Tagadējās Krievijas un Ukrainas daļa pēc tās uz diviem gadsimtiem nonāca Mongoļu impērijas vasaļatkarībā.

Jau mūsdienās vienā no iespējamajām kaujas vietām Sitas upes krastā uzstādīta piemiņas stēla, pie kuras ik gadus tiek organizēti piemiņas brīži.

LA.lv