×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
4. marts, 2018
Drukāt

1238. gada 4. martā. Mongoļi sakauj krievu kņazus (27)

Pēc Sitas kaujas Pēc Sitas kaujas

Pirms 780 gadiem pie Volgas pietekas Sitas notika kauja, kuras iznākums uz vairākiem gadsimtiem ietekmēja Krievijas zemju likteni.

Kaujā tikās Vladimiras-Suzdaļas lielkņaza Jurija Vsevolodoviča vadītās krievu kņazistu karadraudzes un mongoļu hana Batija ordas karavadoņa Burundaja karaspēks. Vēsturnieki joprojām strīdas, kur tieši notikusi kauja, taču zināms, ka vladimirieši tajā cieta sakāvi un krita arī lielkņazs.

Mongoļu kavalērija straujā triecienā pārsteidza un aplenca krievu spēkus, kuri tikai daļēji paspēja izkārtoties kaujas ierindā. Uzvarētāji nocirta kritušā Jurija Vsevolodoviča galvu un nosūtīja to kā dāvanu hanam Batijam. Kaujā tāpat krita Jaroslavļas kņazs, bet Rostovas kņazu sagūstīja un nogalināja.

Tikai dažiem dižciltīgiem krievu kņaziem izdevās paglābties. Sitas kauja bija pēdējā, kurā Krievzemes ziemeļaustrumu daļas kņazistes vēl mēģināja izrādīt organizētu un vienotu pretestību mongoļu iebrucējiem. Tagadējās Krievijas un Ukrainas daļa pēc tās uz diviem gadsimtiem nonāca Mongoļu impērijas vasaļatkarībā.

Jau mūsdienās vienā no iespējamajām kaujas vietām Sitas upes krastā uzstādīta piemiņas stēla, pie kuras ik gadus tiek organizēti piemiņas brīži.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Muļķa Mazpisāns Atbildēt

  Dievs svētī mongoļus !

 2. kādas bus sekas,jo latvijas neatkarību veidoja komunisti 90.gada4.maijā!rezultāts bēdīgs!cik miliardus jau esam parādā!latvijas valsts izzagta!tagat vēl izdomās,kādus jaunus likumus,lai iekasētu no tautas!mūs kāš ausī,a mēs neko-klusējam!bet būs vel sliktāk!tā ir kad esam zem komunistu kalpaka,kuriem atļāva zagt un ievilkt tautu auzās!komunists kuram dod brīvību,tas ir gatavs pat slepkavot savu tautu!vai bijušie un tagadējie deputāti var atbildēt to ka vairāk nekā puse tautas dzīvo zem istikas minimuma!kā man te saka,vajadzēja visiem zagt,kā deputātiem!valsts līmeņa gandrīz visas afēras ir notikušas,tagat sāks slaukt tautu!

 3. Mums jau nu nebūtu ko lepoties ar uzvarām. Cik ilgi tad Ir pastāvējusi Latvijas valsts? Priekš vēstures tas ir piliens jūrā.
  “Tīru” tautību nav. Krievi ,nenoliedzami sajaukušies ar mongoļiem un Sibīrijas tautām ,kas arī ir mongoloīdi,tagad arī ar daudzām citām. Mēs -ar eiropiešiem un ,protams ,ar tiem pašiem krieviem u.c. slāvu tautām.
  Tīra tautība nemaz nebūtu tas labākais, jo katra tauta ir vairāk vai mazāk radinieki…. Tagad pat ebrejiem atļauts precēties ar cittautiešiem.

 4. Sita un Ilga (Volga) ir latviešu upju nosaukumi. Krievi ar mongoļiem toreiz jau bija noslēguši savstarpēju uzbrukšanas līgumu – uzbrukt no abām pusēm īstajiem zemju saimniekiem. Bet tad šie sabiedrotie pie Sitas izkāvās savā starpā. Un 1939. gadā vēsture atkārtojās.

 5. Latvieši arī sakāva krievus – 1920.gadā! Krievi, iespieduši astītes starp kājām, parakstīja Miera līgumu, kuru vēlāk šie lauza.
  Pēdējo reizi baltieši krievus sakāva 1991.gadā, kad ar kāju pa pakaļu no Baltijas tika izsperta ārā PSRS.
  Kā rāda Afganistāna, Čečenija, Gruzija, Ukraina, Sīrija – krievs ir slikts karavīrs. 2.Pasaules karā vācieši tika sakauti pateicoties ukraiņiem un amerikāņiem. Krievi patiesībā ar vāciešiem kopā draudzīgi 2.Pasaules karu uzsāka 1939.gadā – vēlāk šie sastrīdējās un sāka karot savā starpā.

  • Сам ты хуйло дремучее! Это ж надо нести такую хрень! Atbildēt

   Rzu ne mogu!!!

   • Vācu okupācija labāka par krievu okupāciju. Vienmēr!

    • Tevis teiktajā ir kļūda, viņa radusies padomju okupācijas seku rezultātā, mūsu kļūdainajā lietu uztverē.
     Un proti, nebija tādas vācu okupācijas! Bija padomju krivijas okupācija 1940. gadā un sākoties Otrajam pasaules karam Vācijas Vērmahts mūs uz laiku atbrīvoja no šīs padomju krievijas okupācijas, un tas bija pozitīvi! Lietas jāsauc īstajos vārdos!

    • Salīdzināt vairākas okupācijas ir tas pats, kas spriedelēt par to, kurš sūds mazāk smird.

     • Atkārtoju vēlreiz! Ir bijusi tikai un vienīgi 1940. gada padomju krievijas okupācija!

 6. Muļķības! neko tādu neatceros. Tātad tas nav bijiis. Man vēsture sākas no janvāra barikādēm. Pirms tam bija dinozauri un primāti.

 7. Kāpēc tad krievi nesvin šo dienu ,jo 23.februāri , kad vācieši pie Narvas sakāva krievus , svin pat tagad ?

 8. Vai mongoli to nevaretu atkartot ari tagad ?

  • Кишка тонка у них теперь, докторишка! Atbildēt

   Net doc, ne budet tebe takoj radosti!

   • Tev taisnība. Tagad mongoļu vietā būs ķīnieši

   • Lūk, te iemesls tam, ka jums pufaikām neiet un neviens jūs neciena, jūs sevi dēvējat par “ruskijmir”, bet asinīs jums liels procents mongoļu dzīvības sulas :)))) Lielā neuzvaramā, ateja :)))

    • Мистер Смит, а где вы видели чистокровного латыша, а? Разве они существуют в природе? Atbildēt

     ??

     • aiz ve ries, sakautais :)))) t
      Tā bija 1238. gada 4. martā, tā bija 1990. gada 4. maijā utt.,
      pat Ukrainā, Sīrijā un pēdējās Olimpiskajās spēlēs :)))))

     • Да уж, про 4-е мая особенно смешно! Да ты чудик!

      Ha, ha!

    • Nu smejies vien, smejies, jautrība laba lieta.
     Visa pasaule arīdzan smejas par jūsu pufaikzemi un tās “varenību” :)))))
     Un te zemāk Annai, redzi, nedzer un nepīpē tik daudz, tad,
     iespējams, sapratīsi, ka tieši šāda scenārija neiespējamībai Latvija
     veiksmīgi iestājusies ES un galvenais NATO, lai kāds pufaikzemes
     agresors vai tālas zemes ķīniešu imperotors neadomātu vēl “minūtes 10 pakarot”
     Vatani, “vi v sortjire” taqs nu būtu jāiegaumē!

     • Ух ты, сколько высокоменрия! Оглянись вокруг, дружок. Это ты, и твоя страна в сортире!

      Nikakaja NATO vas ne spasjot! Pora uze ponjatj eto. Amerike vi nuzni toljko kak pushesvnoje mjaso!

     • Es tev ko, pufaika, teicu . . aiz ve ries un nesmirdi te :)))))

     • Au, kas ir, pufaika, kirilicas burti beigušies, jeb tu jau pielāgojies un mazbērnus māci, ka nu viss skolās būs latviski :)))
      Ak, jūs .. pasaules, nomierinieties, nebūs jums te “ruskijmir” nebūs nekad, viss ir beidzies, pilnīgi viss, un galvenais . . . jūsu “pobeda v 45” arīdzan :)))))) lūk, tas mani priecē visvairāk, saprati, vatan!?

  • tem/ kto ochen hochet chto bi kto to eche raz povtoril podvig mongolov.
   Vopros: “A s chego vi vzjali, chto mongoli ili Kitai ostanovjatsja u graniz Latvii? Echje 10 minut povievat i vsja pribaltika tvoja”/ Strategi hrenovi/

Draugiem Facebook Twitter Google+