Mobilā versija
-0.3°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
26. marts, 2014
Drukāt

1344. gada 26. martā

26marts_lielgabali_2

Pirms 670 gadiem, 1344. gada 26. martā, Spānijas rekonkistas, tas ir, kara par arābu padzīšanu no Spānijas, laikā ar kristiešu uzvaru beidzās musulmaņu pilsētas Alžesirasas aplenkums.

Kastīlijas un Aragonas valdnieku karaspēks ar dženoviešu flotes atbalstu pilsētu turēja aplenkumā divus gadus, bet plašāk vēsturē šis notikums palicis tādēļ, ka pie Alžesirasas Eiropā pirmo reizi tika reģistrēta šaujampulvera lietošana kaujā. Arābu un ķīniešu pasaulē pulveri sāka lietot jau ap 11. gadsimtu. Pilsētas aizstāvju rīcībā bija primitīvi īsstobru lielgabali – bombardas –, no kurām tie raidīja ”pērkonu”, tas ir, apšaudīja kristiešu pozīcijas ar dzelzs šāviņiem, nodarot lielus zaudējumus. Bombardas spēja šaut 100 – 200 metru tālu un aplencēji no tām glābās, rokot tranšejas, uzmetot zemes vaļņus un veidojot baļķu palisādes. Kristieši pret pilsētu lietoja dažādas metamās mašīnas, kuru iedarbība tolaik nemaz nebija mazāk efektīva par lielgabaliem.

Pievienot komentāru

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģis (1)Īsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+