Foto – Fotolia

Akacī nespirinies! 14 mežsarga Ulda Saulīša padomi mežā gājējiem 6

– Ir sācies dzērveņu laiks, un tas ir pats bīstamākais, jo tad nomaldās visvairāk cilvēku, – skaidro pieredzējis mežā gājējs un pensionēts mežsargs ULDIS SAULĪTIS. Arī šovasar mežā apmaldījušies daudzi cilvēki. Pirms doties sēnēs vai ogās, ieteicams ņemt vērā speciālista padomus.

Reklāma
Reklāma

1. Meklē kompāniju

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Visdrošāk uz mežu un purvu doties vismaz divatā. Kompānijā jānorunā, cik tālu viens no otra ies, kā sazināsies, lai nebūtu uztraukumu un laika tērēšanas, meklējot šķietami pazudušo biedru. Pārbaudīta metode – uzturēties norunātajā sektorā un ik pa brīdim saūjināties.

Uz telefona zonu ne vienmēr var paļauties.

2. Orientējas pēc saules

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislabāk uz mežu doties saulainā laikā, jo var iegaumēt, kur saule atradās, ienākot tajā. Tas sevišķi svarīgi ir tiem, kuri slikti orientējas mežā. Ja laiks ir apmācies un sauli neredz, pat pieredzējis sēņotājs var apmaldīties trijās priedēs. Purvā šis teiciens darbojas vistiešākajā nozīmē – priedītes mazas, vienādas, tālumā redzēt nevar.

Purvs ir visviltīgākais, jo cilvēks, ilgu laiku noliecis galvu, cītīgi skatās sūnās un pārējo nepamana.

3. Gatavo iztikas minimumu

Mežā līdzi jāņem pirmās nepieciešamības lietas. Iespējams, tās pat ne reizi nenoderēs, taču dos drošības sajūtu. Ieteicamas regulāri lietojamās zāles un tās, kas noder pirmajai palīdzībai (piemēram, ja ir sirdsslimības, diabēts), kompass, plāksteris, šokolāde brīdim, kad vairs nav spēka, plēves apmetnītis. Aptiekā var iegādāties folijas segu brīžiem, kad nācies izmirkt vai jānakšņo mežā. Labi noder arī neliels gumijots paklājiņš, kādu izmanto ravējot. Varēs apsēsties uz ciņa vai rāpot pa sūnām, nesaslapinot apģērbu un pasargājot sevi no ķermeņa atdzišanas.

Līdzi jāņem hermētiski iepakoti sērkociņi vai šķiltavas.

4. Uzlādē telefonu

Kabatā liek telefonu ar pilnībā uzlādētu bateriju, lai apmaldoties paziņotu par radušos situāciju. Gan jau atradīsies kāds, kurš labi pārzina mežu un palīdzēs tikt ārā. Protams, var izmantot speciālu programmu, kas palīdz izkļūt mežmalā, taču uz to nevar paļauties, jo mežā bieži vien telefonam nav zonas.

Pat tad, ja ogotājam kļuvis slikti un viņš nespēj nevienam piezvanīt, meklētāji caur satelītu varēs izsekot cilvēka atrašanās vietu.

Foto – Shutterstock

5. Uzmanās no čūskām

Čūskām sevišķi patīk sausi, saulaini ciņi, tā sauktās purva mēles. Dzērveņu lasītājiem mitrās sūnās būs mazāk iespēju tās satikt nekā brūkleņu vācējiem izkaltušā izcirtumā. Latvijā vienīgā indīgā čūska ir odze, taču arī zalktis var iekost. Kaut gan tā kodiens nav indīgs, cilvēkam var būt pamatīgs izbīlis. Ja iekodusi čūska, nekavējoties jādodas ārā no meža un jāmeklē ārstu palīdzība, lai saņemtu serumu pret čūskas indes iedarbību. Protams, ja ir telefons, var izsaukt ātro palīdzību vai zvanīt piederīgajiem, lai gaida ar transportu mežmalā. Speciālisti skaidro, ka nereti šoka radītās sekas ir bīstamākas nekā pats kodums.

Reklāma
Reklāma

Nekāda koduma vietas iegriešana, indes izsūkšana nav pieļaujama un nepalīdz, tā tikai kavē laiku un ir pat bīstama.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.