Mobilā versija
Brīdinājums +3.0°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
19. marts, 2014
Drukāt

1474. gada 19. martā

19marts_Venecija_2

Pirms 540 gadiem, 1474. gada 19. martā, Venēcijas republikas Senāts pieņēma pasaules vēsturē pirmo autortiesību jeb patentēšanas likumu.

Tas vērsās pie “katras personas, kas šajā pilsētā veiks jebkādu jaunu un ģeniālu izgudrojumu, kāds vēl agrāk nav izdarīts mūsu valdījumos, tikko tas novests līdz pilnībai”. Likuma mērķis bija piesaistīt Venēcijai kā izgudrotājus, tā investorus un tādējādi veicināt republikas ekonomisko izaugsmi. Dokuments aizliedza “jebkuram citam jebkurā citā mūsu teritorijā vai vietā izgatavot tāda paša veida un līdzības izgudrojumu bez autora piekrišanas un licences desmit gadu laikā”. Patentus Venēcijā praktizēja arī agrāk 15. gadsimtā, tāpat Florencē. Tomēr tad bija runa nevis par universālu likumu, bet atsevišķiem dekrētiem, kas aizsargāja kādu izgudrojumu no pakaļdarinājumiem. Sākotnēji patenti attiecās uz slaveno venēciešu stiklu. Šī sistēma izplatījās Eiropā, pateicoties atsevišķu venēciešu emigrantu vēlmēm pasargāt savas zināšanas arī jaunajās mītnes zemēs.

Pievienot komentāru

Gruzijā nošauts cilvēks, kurš mēģinājis iekļūt NATO objektā (3)Gruzijā svētdien nošauts cilvēks, kurš nelikumīgi mēģinājis iekļūt stingri apsargātajā Gruzijas-NATO mācību centrā, netālu no galvaspilsētas Tbilisi, pirmdien pavēstīja Aizsardzības ministrija.
Draugiem Facebook Twitter Google+