Mobilā versija
-0.3°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
19. marts, 2014
Drukāt

1474. gada 19. martā

19marts_Venecija_2

Pirms 540 gadiem, 1474. gada 19. martā, Venēcijas republikas Senāts pieņēma pasaules vēsturē pirmo autortiesību jeb patentēšanas likumu.

Tas vērsās pie “katras personas, kas šajā pilsētā veiks jebkādu jaunu un ģeniālu izgudrojumu, kāds vēl agrāk nav izdarīts mūsu valdījumos, tikko tas novests līdz pilnībai”. Likuma mērķis bija piesaistīt Venēcijai kā izgudrotājus, tā investorus un tādējādi veicināt republikas ekonomisko izaugsmi. Dokuments aizliedza “jebkuram citam jebkurā citā mūsu teritorijā vai vietā izgatavot tāda paša veida un līdzības izgudrojumu bez autora piekrišanas un licences desmit gadu laikā”. Patentus Venēcijā praktizēja arī agrāk 15. gadsimtā, tāpat Florencē. Tomēr tad bija runa nevis par universālu likumu, bet atsevišķiem dekrētiem, kas aizsargāja kādu izgudrojumu no pakaļdarinājumiem. Sākotnēji patenti attiecās uz slaveno venēciešu stiklu. Šī sistēma izplatījās Eiropā, pateicoties atsevišķu venēciešu emigrantu vēlmēm pasargāt savas zināšanas arī jaunajās mītnes zemēs.

Pievienot komentāru

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģis (1)Īsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+