Pasaulē
Eiropa

15. jūnijs – izbraucējiem gaviles, industrijai šoks 16


“”Runā kā mājās” industrijai ir radījis šoku,” atzīst BEREC vadītājs Sebastjēns Soriano.
“”Runā kā mājās” industrijai ir radījis šoku,” atzīst BEREC vadītājs Sebastjēns Soriano.
Foto – Ivars Bušmanis

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ar 6. aprīļa balsojumu apstiprināja vienošanos ar Eiropas Komisiju un ES Padomi, kas bija pēdējā lēmējinstance, lai pēc pusotra mēneša atceltu  viesabonēšanas piemaksas. Vienošanās starp EP un ES Padomi par vairumcenu griestiem nosaka, cik viesabonēšanas gadījumā viens operators maksā otram. Šīs cenas tieši ietekmē patērētāju rēķinus, turklāt vairumcenas ir jāiekļauj mājas tarifā, nevis tam jāpievieno.

Šā gada 15. jūnijā gaidāmā viesabonēšanas piemaksu atcelšana ļaus patērētājiem, izbraucot uz ārzemēm, mobilo tālruni lielot par tādu pašu cenu kā mājās, savukārt mobilo telekomunikāciju uzņēmumi sastapušies ar grūtībām to īstenot.

“Eiropas patērētajiem tā ir liela uzvara,” priecājās ziņotāja Miapetra Kumpula-Natri (sociāldemokrāte no Somijas). “Mēs varam svinēt viesabonēšanas piemaksu atcelšanu no 15. jūnija. Ceļojot uz citām ES valstīm, patērētāji varēs telefonā lasīt e-pastus, lietot kartes, publicēt foto sociālajos medijos, zvanīt un sūtīt īsziņas kā mājās – bez papildu maksas!”

“”Runā kā mājās” industrijai ir radījis šoku,” “LA” piektdien atzina Elektronisko komunikāciju Eiropas regulatoru aģentūras (BEREC) vadītājs spānis Sebastjēns Soriano. “Telekomunikāciju nozarei uzreiz jāabsorbē daudz pozīciju, un skaidrs, ka lielākiem, stiprākiem spēlētājiem ir vieglāk samazināt izmaksas.”

Valstis, kuru mājas tarifi ir zemāki nekā Eiropas vidējie, var iekrist bīstamos zaudējumos, tāpēc tajās notika paredzamā mājas sarunu tarifu celšana. Divi Latvijas operatori (“LMT” un “Bite”) jau pērn pacēluši mājas sarunu un īsziņu tarifus, lai, kā teikts reklāmas sauklī, “Eiropā varētu runāt kā mājās”. “LMT” atcēlis viesabonēšanu arī internetam Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs, kas visiem abonentiem stāsies spēkā 1. maijā.

BEREC ir vienīgā ES aģentūra, kas atrodas Latvijā, Rīgā, un tās galvenais uzdevums – uzraudzīt nacionālos telekomunikāciju uzraugus un saskaņot regulatora darbības. Tā kā BEREC ir apstiprinājis vadlīnijas, kā nacionālajiem regulatoriem uzraudzīt tirgu pēc viesabonēšanas beigām, “LA” interesējās, kā mobilie operatori atšķiros tos, kas negodprātīgi izmantos viesabonēšanu. Pastāv iespēja, ka ar Latvijas telefona numuru daudzi emigrācijā dzīvojošie varētu ievērojami samazināt savas mobilo sakaru izmaksas, kā arī ārzemnieki pēc viesošanās laikā varētu šeit iegādāties SIM karti un lietot savā valstī, piemēram, Vācijā.

“Ja kāds atgriežas Vācijā un izmanto tikai turienes operatoru pakalpojumus, izmantojot Latvijas SIM karti, tad savstarpējos norēķinos Latvijas mobilais operators, saņemot rēķinu no Vācijas operatora, redz, ka tālrunis ir izmantots pastāvīgi vai 99% tikai Vācijas tīklā. Mobilajam operatoram ir tiesības izpētīt un pieprasīt paskaidrojumu no pakalpojumu lietotāja,” skaidroja Sebastjēns Soriano.

Acīmredzot šādi ļaunprātīgie viesabonēšanas izmantošanas riski ir iemesls ierobežojumiem interneta iegrožošanai, ko noteicis “LMT”. Neierobežots tarifu plāns ir tikai Latvijā, Eiropas valstīs ļauts tērēt tikai 2,51 GB, arī viena gigabaita tarifu plānā 0,84 GB ļauts tērēt citās EEZ valstīs – tātad operators pieprasa kādas daļas datu apjoma obligātu lietošanu mājās.

Paredzams, ka griestu samazināšana ļaus cilvēkiem, ceļojot no vienas ES valsts uz otru, vairāk lietot mobilo audiovizuālo saturu. Tas paplašinātu iespējas arī mazajiem un virtuālajiem telekomunikāciju operatoriem, kā arī dažādu lietotņu izstrādātājiem.

LA.lv