×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
17. februāris, 2013
Drukāt

15 minūtēs – atbrīvots no brillēm

Ja apnicis valkāt brilles vai kontaktlēcas, no tām var salīdzinoši viegli atbrīvoties, veicot redzes korekcijas operāciju. Jau uzreiz pēc tās apkārtējā pasaule paveras daudz skaidrāk nekā iepriekš.

 

Ja acī ieplūstošie gaismas stari krustojas tās mugurējā daļā tieši uz tīklenes, redzam labi. Bet to, kur veidojas šis krustpunkts, nosaka acs ābola garumam atbilstošs radzenes liekums. Tuvredzības gadījumā tas notiek pirms tīklenes, tādēļ redze tālumā ir miglaina. Tālredzīgajiem gaismas stari krustojas aiz tās, un attēls ir izplūdis tuvumā. Savukārt, ja acs priekšējā daļa – radzene – ir kā regbija bumba ar diviem dažādiem izliekumiem, gaismas stari tiek lauzti nevienādi, nesakrīt vienā punktā uz tīklenes, un rodas astigmatisms – neskaidra redze jebkurā attālumā.

Šos redzes defektus var novērst, veicot operāciju, kuras laikā ar lāzera palīdzību veido tādu radzenes izliekumu, lai acī nonākušie gaismas stari krustotos tieši uz tīklenes. Pēc tās 99 procentos gadījumu brilles vai kontaktlēcas vairs nav vajadzīgas.

“Svarīgi, lai operācijas laiks būtu pēc iespējas īsāks, ko palīdz nodrošināt mūsdienīga, ļoti sarežģīta un precīza tehnoloģija. Tad apkārtējā vide mazāk ietekmē radzeni un vēlamo rezultātu. Redzes korekcija abām acīm ilgst aptuveni 15 minūtes, bet lāzers uz katru iedarbojas tikai dažas sekundes,“ stāsta Dr. Lūkina acu klīnikas vadošais ķirurgs Fēlikss Lūkins.

 

Kad veic operāciju

Ar lāzera palīdzību redzi iespējams uzlabot, ja tuvredzība nepārsniedz –14 dioptrijas, bet tālredzība +6 dioptrijas un radzene – acs priekšējā caurspīdīgā daļa – ir pietiekami bieza. Svarīgi, lai redze pēdējā gada laikā būtu stabila.

Diemžēl šāds risinājums nav iespējams lasāmbriļļu lietotājiem mūža otrajā pusē, kad acs lēca novecojot pakāpeniski zaudē elastību.

Kad tuvredzīgam, par 45 gadiem vecākam pacientam, redze sāk pasliktināties arī tuvumā, veicot šādu operāciju, iespējams tikai mazināt, nevis novērst atkarību no lasāmbrillēm.

Operāciju neveic vēl citos gadījumos, kad redze mainās, piemēram, pirms 18 gadu vecuma vai sievietēm grūtniecības un bērniņa zīdīšanas laikā hormonālo izmaiņu dēļ. Tā var nebūt vēlama arī smagu vispārēju slimību, piemēram, artrīta un cukura diabēta slimniekiem, tāpat dažu medikamentu lietotājiem.

Pirms operācijas ļoti rūpīgi pārbauda acis un detalizēti izmeklē radzeni, kas katram cilvēkam ir tikpat atšķirīga kā pirkstu nospiedums. Tad, ņemot vērā pārbaudes rezultātus, kā arī pacienta vecumu, prasības un ikdienas fiziskās aktivitātes (vai nav paaugstināts risks gūt traumu), izvēlas piemērotāko redzes korekcijas metodi.

 

Mazās neērtības

Atsāpinošie pilieni nodrošina, ka pacients jūt tikai pieskārienus. Vien retais sūdzas par diskomfortu. Jau pāris stundas pēc lāzerkorekcijas var doties mājās. Aptuveni diennakti var būt pastiprināts jutīgums pret gaismu.

Uz vienu dienu acīs ievieto īpašas kontaktlēcas, kas pasargā operācijas laikā no radzenes audiem izveidoto atloku jeb vāciņu. Nākamajā dienā jāierodas uz pārbaudi, kad šīs kontaktlēcas noņem, tad pie ārsta jādodas pēc nedēļas un mēneša. Pirmajā nedēļā acīs jāpilina zāles.

Ķirurgs apliecina, ka sarežģījumi mēdz rasties visai reti, visbiežāk, ja ir izteikta tuvredzība vai tālredzība radzenes audu īpatnību dēļ, kad tiem ir atšķirīga izturība pret lāzera iedarbību un korekcija var izrādīties par lielu vai arī nepietiekamu. Lai gūtu teicamu rezultātu, pēc dažiem mēnešiem tā jāveic atkārtoti.

Apmēram mēnesi, kamēr acis dzīst, redzes asums var mainīties. Mēdz būt pārejoša sausuma sajūta, ko var novērst, lietojot mākslīgās asaras.

“Operācijas risks nav lielāks par to, kāds mēdz būt, valkājot kontaktlēcas,” atzīst Fēlikss Lūkins, kuram arī veikta redzes korekcija.

 

Redzu skaidrāk

Optometristei Sanitai Melngailei bija –4,5 dioptrijas liela, progresējoša tuvredzība. Tiklīdz redze stabilizējās, viņa izlēma veikt tās korekcijas operāciju.

“Agrāk valkāju brilles un kontaktlēcas, taču nepatika to radītie ierobežojumi. Tā kā strādāju acu klīnikā, ik dienu varēju vērot, cik labus rezultātus iespējams gūt, veicot redzes korekcijas operāciju, tādēļ nemaz nebaidījos. Tās laikā nejutu ne mazāko diskomfortu.

Pēc operācijas pāris stundas vajadzēja pagulēt aizvērtām acīm. Redze jau vakarā bija ļoti laba, tomēr pirmo mēnesi mazliet mainījās. Sākumā acīs jutu nelielu sausumu, taču tas drīz vien pārgāja. Esmu ļoti apmierināta, jo tagad redzu pat skaidrāk nekā pirms operācijas ar brillēm.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+