×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
23. aprīlis, 2017
Drukāt

150 000 eiro izkrāpšana RNP: Viltus darbos esot strādājuši “Saskaņai” pietuvināti cilvēki (3)

Foto LETAFoto LETA

Valsts policijas (VP) šīs nedēļas paziņojums par turpat 150 000 eiro izkrāpšanu „Rīgas namu pārvaldniekā“ atklāj vairākas nepatīkamas tendences. Veselu gadu pašvaldības uzņēmumā uz papīra kā darbinieki skaitījās Rīgā valdošajām partijām pietuvinātas personas, kuras saņēma labu atalgojumu, bet darbu faktiski neveica. Valsts kapitāldaļu turētājs “Rīgas namu pārvaldniekā” ir Nils Ušakovs. Tomēr viņš pēc notikušā nav lūdzis atkāpties valdei vai nosodījis fiktīvo nodarbinātību, vēstīja TV 3 raidījums “Nekā Personīga”.

Bija 2014.gada pavasaris. Gads pēc pašvaldību vēlēšanām, kurās varas pozīcijas Rīgā saglabāja Ušakova – Amerika bloks. Lielākajā apsaimniekošanas uzņēmumā – „ Rīgas namu pārvaldnieks“ 14.martā izveidoja pilnīgi jaunu nodaļu ar 15 darbiniekiem.

Attīstības projektu nodaļā darbā pieņēma „Saskaņas“ Rīgas domes deputāta Jefemija Klementjeva dzīvesbiedri Aleksandru –  Pasaules čempioni airēšanā “Rīgas namu pārvaldniekā” iecēla par projektu vadītāju ar  teju 2000 eiro lielu algu mēnesī. Gandrīz vienlaikus ar Aleksandru Klementjevu nodaļā noformēja cita domnieka sievu, šobrīd partijas nežēlastībā kritušā Ruslana Pankratova dzīvesbiedri Žannu. Divu tūkstošu liela alga pienācās arī Rīgas domes “Saskaņas” deputātei Svetlanai Savickai.

Svetlana Savicka, Rīgas domes deputāte (Saskaņa) 2016.gads 27.marts.

Jūs esat nopelnījusi vairākus tūkstošus 2014.gadā Rīgas namu pārvaldniekā, kas ir tie pienākumi, ko jūs tur darījāt?

Es strādāju, kā cilvēks, kurš nodarbojas ar attīstību un mēs plānojām dažādas aktivitātes un mans primārais darbs bija saistīts ar invalīdiem. Un es nodarbojos ar projektiem, lai invalīdu dzīvi padarītu labāku.

Kurš jūs uzaicināja?

Mēs runājām ar kolēģiem.

Kuru konkrēti?

Ar kolēģiem. Citreiz tā ir, ka cilvēki satiekas un kaut kādus lēmumus pieņem.

Atšķirīgu versiju par to, ar ko nodarbojās attīstības projektu nodaļa stāsta tā bijušajais vadītājs. Ilggadējam „Dārzu un parku“ šefam Agnim Kalnkaziņam, pēc uzņēmuma pievienošanas „Rīgas mežiem“ piedāvāts strādāt “Rīgas namu pārvaldniekā”. Pēc viņa stāstītā, viņa nodaļā strādājošie meklējuši nelegālus interneta pieslēgumus un pētījuši, cik labs asfalts “Rīgas namu pārvaldnieka” apsaimniekoto namu iekšpagalmos. Darbieku atskaites tālāk viņš esot nodevis valdei.

Agris Kalnkaziņš, bijušais „Rīgas namu pārvaldnieka“ Attīstības projektu attīstības nodaļas vadītājs.


Tam attīstības vadītājam, kas viņam tieši bija jādara?

Nu, tas mums bija, patiesībā jāseko līdzi, teiksim, visiem notikumiem, kas bija saistīts ar namu, ar namos, kas visi provaideri, kas bija jāapseko, visi, visi bērnu rotaļu laumumi, asfalta celiņi, kādā stāvoklī ir, viss, kas ar namiem – bēniņi, pagrabi, nu visas lietas, ka bija, nu vienkārši bija tādi jāapkopo tāda diez gan plaša informācija.

Tur izskanēja virkne tādu cilvēku, kuri nevarēja jums nebūt pazīstami, piemēram, tā deputāte Svetlana Savicka?

Kā tad tā?

Jūs bijāt pazīstami?
Nē.

Vai nebijāt?

Nē, nebijām pazīstami, nē, nē.

Tāpat arī ar Klementjeva kundzi, Žannu Pankratovu?

Nē, nē… Viņu uzdevums jau nebija kaut ko dzejot un rakstīt, viņu uzdevums bija apsekot, tas jau viņu darbs… pamatdarbs bija. Jautājums, cik tas apjomīgi vai neapjomīgi ir, es nezinu, bet nu, katrā ziņā viņi savu darbu pildīja.


Bet kā viņi tās atskaites rakstīja?

Rakstiski man deva, nodeva.

„Rīgas namu pārvaldniekā“ revīziju 2014.gada nogalē veica Valsts kontrole (VK).  Tā pamanīja vairākas dīvainības. Nevienam no Kalnkaziņa vadītās nodaļas darbiniekiem nebija ne savas darba vietas, ne izsniegta datora. Tāpat, atšķirībā no pārējiem kolēģiem uzņēmumā, viņiem nebija sava e-pasta konta, vai pieejas automatizētās lietvedības sistēmai. Tas ļautu pārliecināties par jaunākajiem rīkojumiem vai citādi sekot līdzi kapitālsabiedrībā notiekošajam.

Aizdomas pastiprināja arī atskaitēs norādītais, ka šie darbinieki darbā bijuši nepārtraukti. Piemēram, Klementjeva vienlaikus strādājusi arī bērnu un jauniešu centrā „Zolitūde“ un nebūtu varējusi atrasties abās vietās vienlaikus.

Elita Krūmiņa, Valsts kontroliere:“Viss šis te pazīmju kopums, mūsuprāt, liecināja par risku, ka šie darbinieki ir fiktīvi nodarbināti. Līdz ar to mēs jau revīzijas laikā, lai jau varētu iegūt pierādījumus ar tām metodēm, kuras var darīt tikai policija, tas ir operatīvās darbības metodēm, mēs vērsāmies prokuratūrā ar lūgumu jau sākt izmeklēšanu un noskaidrot visus apstākļus ar viņu rīcībā esošām metodēm.”

Trīs dienas pēc tam, kad  VK revidenti negaidīti ieradās “Rīgas namu pārvaldniekā” un pieprasīja ziņas par šiem darbiniekiem, uzņēmuma valde ar Ivo Leci priekšgalā 2015.gada 17.aprīli, tātad gadu pēc tās izveides, nolēma nodaļu likvidēt un cilvēkus atlaist. Pamatojums – administratīvo izdevumu samazināšana, kas mēnesī ļaušot uzņēmumam ietaupīt vairāk nekā 35 000 eiro (EUR 35 151).

“Rīgas namu pārvaldniekā” kapitāldaļu turētājs ir Rīgas mērs Nils Ušakovs. Viņš nesodīja kapitālsabiedrības vadību, ka tā būtu nesaimnieciski rīkojusies. Varbūt tāpēc, ka attīstības projektu nodaļā darbā tika noformēta ne tikai tuva partijas līdzgaitniece vai  “Saskaņas” deputātu dzīvesbiedri, bet arī bijušā preses sekretāra Sandra Toča dēls Mārtiņš un Ivans Staļnojs, kurš iestājies pret izglītību valsts valodā un patlaban izveidojis zirnekļu tīklu sociālajos tīklos, kura vēstījumi sakrīt ar “Saskaņas” lozungiem. Gan Točs, gan Staļnojs „Rīgas namu pārvaldniekā“ pelnījuši 1400 eiro mēnesī.

Ivans Staļnojs, bijušais „Rīgas namu pārvaldnieka“ projektu koordinators.

Kas jūs uzaicināja un kādus pienākumus veicāt?

Ziniet, kā? Atsūtiet uz e – pastu jautājumus, es paskatīšos, vai varēšu jums atbildēt.

Kas jums varētu traucēt atbildēt tagad?

Es apskatīšos un izlemšu.

Bet es jautāju tagad. Valsts kontrole izskatījusi, ka šie darba pienākumi bijuši fiktīvi. Policija jūs sauca uz pratināšanu?

Atsūtiet e -pastu.

 

Mārtiņš Točs, bijušais „Rīgas namu pārvaldnieka“ projektu koordinators.

Kas jūs uzaicināja strādāt un kas bija jūsu pienākumi?

Diemžēl nav laika.

Bet jūs varat atbildēt, kas bija jūsu pienākumi?

Diemžēl nav laika.

 

Pēc pusotra gada izmeklēšanas VP ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde apstiprina VK bažas. “Rīgas namu pārvaldniekā” darbinieki” algu saņēmuši, bet darbus nav veikuši. 12 cilvēkiem prokuratūra cēlusi apsūdzības. Viltojot dokumentus no pašvaldības uzņēmuma esot izkrāpti 150 tūkstoši.

Pēc VK revīzijas savu auditu “Rīgas namu pārvaldniekā” veica arī Rīgas dome. Tā pārkāpumus neatrada. Rīgas mērs Nils Ušakovs neuzņemas atbildību ne par iespējamu fiktīvu darbinieku pieņemšanu uzņēmumā, ne līdzekļu izkrāpšanu. Viņš Valsts kontroles, policijas un prokuratūras rīcību sauc par politisko pasūtījumu un uz jautājumiem izvēlējās neatbildēt.

Nils Ušakovs, Rīgas domes priekšsēdētājs (Saskaņa): “Kad skaļi paziņo, notiek katru reizi tieši pirms vēlēšanām, tā ir politika, diemžēl, un tas jums vajadzētu žurnālistiem pieņemt zināšanai.”

Bet kā jūs skaidrojat to, ka tieši tie fiktīvi nodarbinātie cilvēki, kuri tika atrasti “Rīgas namu pārvaldnieka” attīstības projektu nodaļā, pēc tam tika atlaisti no darba nekavējoties un nodaļa likvidēta pēc tam, kad valsts kontrole bija šo nodaļu, tā teikt – uzgājusi?

Ja es nemaldos, pat preses relīzes, kas bija no policijas, bija minēts iespējams fiktīvi nodarbināti cilvēki, tas ir viens. Otrais, man nav joprojām nekādas informācijas par to, ka kāds cilvēks RNP šajā nodaļā strādātu fiktīvi.Es nevaru teikt, ka visi cilvēki visos uzņēmumos, visās iestādēs, visos departamentos Rīgas pašvaldībā strādā vienādi labi, bet fiktīvu darbinieku, manuprāt, tāda informācijas nav. Un ja mēs pēc četriem gadiem runāsim arī par šo konkrēto lietu, ja jūs vēl joprojām strādāsiet kā žurnāliste, es baidos, ka man arī nebūs, ko atbildēt, jo tas būs kārtējo reizi tieši pasākums pirms vēlēšanām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Bībelē teikts, ka jālūdz par varām un valdībām. Lūgsim, lai Rīgas dome ar savu vadītāju beidzot saprastu, ka vara viņiem dota nevis sava pašlabuma nekontrolētai grābšanai, bet kalpošanai saviem līdzcilvēkiem. Par visu reiz būs jaatbild…

  2. “Ausainītis” kā parasti savējos piesedz, izeja tad viena, visi jāsasēdina cietumos, varbūt tad pierausies

  3. SC / Vienota Launuma Imperija & GKR ir krmla cekistu apvieniba,kuru vada kremla cekistu maratonskrejejs, kurs ari ir RNP vienigais ipasnieks,kapitaldalu turetajs.Kadel par vina noziegumiem vins nav nodotas tiesa ? Vai atbildigas Valsts institucijas atbalsta kremla cekistus ES un NATO Valsti Latvija ? Vai ta nav Valsts nodeviba ?

Draugiem Facebook Twitter Google+