Mobilā versija
+0.9°C
Aldonis, Agija
Trešdiena, 29. marts, 2017
29. marts, 2016
Drukāt

1516. gada 29. marts

29mar_Geto_2

Pirms 500 gadiem, 1516. gada 29. martā, Venēcijas republikas valdība dodža Kristoforo Moro personā izdeva dekrētu, saskaņā ar kuru ebrejiem tika ļauts dzīvot tikai pilsētas Kanaredžio rajona Geto salas kvartālā. Lēmums palika spēkā līdz 1796. gadam, kad Venēciju iekaroja Napoleons.

Aptuveni hektāru lielo Geto salu ar pārējo pilsētu saistīja divi tilti. Salas vārda izcelsme ir neskaidra, taču uzskata, ka tā venēcieši saukuši metāllietuves, kas tur agrāk atradušās. Kopš 16. gadsimta arī citur Eiropā vārdu “geto” sāka lietot kā apzīmējumu noslēgtai teritorijai, kurā dzīvo kāda sociāli vai etniski ierobežota ļaužu grupa. Venēcijas ebreji, lai arī dzīvoja nošķirti, tomēr baudīja visas Venēcijas pilsoņu tiesības un varēja justies aizsargātāki par tautasbrāļiem citur. Būdami tirgotāji un kreditori, viņi deva nozīmīgu ieguldījumu republikas ekonomikā. Dodža Moro lēmums izveidot Geto kvartālu tam laikam bija gudrs kompromiss, jo pasargāja ebrejus no iespējamām Romas pāvesta represijām un reizē oficiāli gādāja, lai “ikdienas saskarsme ar jūdiem nekaitē kristiešu dvēseles tīrībai”.

Pievienot komentāru

Lielbritānija oficiāli sāks izstāšanos no ESLielbritānija trešdien spers bezprecedenta soli nezināmajā, sākot divus gadus ilgu izstāšanās procesu no Eiropas Savienības (ES). Lielbritānijas premjerministres Terēzes Mejas oficiāla vēstule
Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+