Mobilā versija
+1.7°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
11. septembris, 2014
Drukāt

1574. gada 11. septembrī

11sept_Raganas_2

Pirms 440 gadiem, 1574. gada 11. septembrī, pirmo reizi Latvijas teritorijā tiesu protokolos minēts vārds “ragana”.

Rīgas zemes soģa tiesā par buršanu un nolādēšanu nāvessodu sadedzinot piespriež kādai “nevācu sievai” Katrīnai. Protokolā viņa nosaukta par “Raggan”. Valodnieki spriež, ka latvieši agrāk ar to sapratuši mitoloģiskas būtnes. Burvestībās apsūdzēto raganu prāvas Livonijā sāka noturēt samērā vēlu – 16. gadsimtā, kamēr citviet Eiropā tādas gadījās jau 13. gadsimtā. Rakstiska liecība par pirmo raganas sadedzināšanu Latvijā attiecas uz 1559. gadu, kad Grobiņā māti un meitu apsūdzēja burvestībās, jo viņām ziemā vilki neuzbrūkot, lopi labi padevušies un neslimojot ne ar kādām kaitēm. Turpmākajos gadu desmitos raganas Livonijā tiesāja un dedzināja regulāri. Vidzemē šī prakse izzuda 17. gadsimta otrajā pusē, bet Kurzemē pēdējo raganu sadedzināja 1718. gadā.

Pievienot komentāru

Latvija grimst nabadzībā: no katriem desmit cilvēkiem - trīs ir nabadzīgi (62)Zem nabadzības riska - 606 000 Latvijas iedzīvotāju. To par šokējošu situāciju dēvē tiesībsargs Juris Jansons, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.
Jūra atkāpjas: LA reportāža no Kolkas un Karostas (4)Papildināta. Aizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas. Sestdien Kolkasragā veidojās interesanti
Draugiem Facebook Twitter Google+