Mobilā versija
-2.8°C
Lidija, Lida
Pirmdiena, 16. janvāris, 2017
11. septembris, 2014
Drukāt

1574. gada 11. septembrī

11sept_Raganas_2

Pirms 440 gadiem, 1574. gada 11. septembrī, pirmo reizi Latvijas teritorijā tiesu protokolos minēts vārds “ragana”.

Rīgas zemes soģa tiesā par buršanu un nolādēšanu nāvessodu sadedzinot piespriež kādai “nevācu sievai” Katrīnai. Protokolā viņa nosaukta par “Raggan”. Valodnieki spriež, ka latvieši agrāk ar to sapratuši mitoloģiskas būtnes. Burvestībās apsūdzēto raganu prāvas Livonijā sāka noturēt samērā vēlu – 16. gadsimtā, kamēr citviet Eiropā tādas gadījās jau 13. gadsimtā. Rakstiska liecība par pirmo raganas sadedzināšanu Latvijā attiecas uz 1559. gadu, kad Grobiņā māti un meitu apsūdzēja burvestībās, jo viņām ziemā vilki neuzbrūkot, lopi labi padevušies un neslimojot ne ar kādām kaitēm. Turpmākajos gadu desmitos raganas Livonijā tiesāja un dedzināja regulāri. Vidzemē šī prakse izzuda 17. gadsimta otrajā pusē, bet Kurzemē pēdējo raganu sadedzināja 1718. gadā.

Pievienot komentāru

Vecāku nevērība dārgi maksā: mamma pati aplej zīdaini ar karstu tēju (3)Pagājušā diennaktī slimnīcās nogādāti četri bērni ar ķermeņa apdegumiem, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Saimniecībā notika pat EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Draugiem Facebook Twitter Google+