×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. marts, 2015
Drukāt

Premjeres birojs izplata pret leģionāriem vērstu informāciju (29)

Foto-LETAFoto-LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Līdz 16. martam vēl vairākas nedēļas, bet tas jau izraisījis rīvēšanos starp atsevišķiem ministriem un premjeres biroju. Tam par iemeslu bijusi Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai adresēta vēstule. Tajā kāda pusanonīma persona A. Grigors savā un “daudzu savu līdzgaitnieku” vārdā mudina amatpersonas pieņemt lēmumu, ka leģionāri “savus biedrus drīkst pieminēt tikai Lestenes kapos, bet ne organizēt kopā ar antifašistiem nacionālboļševikiem provokācijas, apkaunojot Latvijas valsti”. Vēstules autors vēršas arī pie Rīgas domes, pieprasot aizliegt 16. martā notiekošos leģionāru gājienus un ziedu nolikšanas pie Brīvības pieminekļa, jo “16. marta dienai nav nekāda sakara ar Latvijas tautas cīņām par brīvību un neatkarību”. Sava viedokļa pamatošanai A. Grigors pievienojis arī “analīzi” jeb, precīzāk, gramatikas kļūdām un rusicismiem bagātus izrakstus no dažādām vēstures grāmatām 12 lapaspušu garumā. Noslēgumā viņš palūdzis savu vēstuli pārsūtīt visiem ministriem, ko premjeres birojs paklausīgi arī izdarījis.

Iestādes rīcība esot nokaitinājusi tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču, kurš savu neapmierinātību telefonsarunā paudis premjeres biroja vadītājam Ringoldam Arnītim. Ministrs uzskata, ka šādu viedokļu tiražēšana no valdības iestādes puses vērtējama kā Saeimas deklarācijas “Par latviešu leģionāriem Otrajā pasaules karā” pārkāpums. Minētais dokuments uzdod valdībai “rūpēties par latviešu karavīru goda un cieņas aizskārumu novēršanu Latvijā un ārzemēs”, bet te premjeres birojs izplata pretēju viedokli.

Savukārt Valsts kancelejā man paskaidroja, ka minētā vēstule ministriem pārsūtīta tikai zināšanai, ka sabiedrībā pastāv arī šāds viedoklis. “Tas arī nav nekas ārkārtējs. Ja privātpersona iesniegumā vēršas pie premjeres un lūdz ar savu viedokli iepazīstināt arī ministrus, tad tas tiek darīts,” paskaidroja Valsts kancelejas pārstāve Zaiga Barvida.

Drīz pēc telefonsarunas ar tieslietu ministru premjeres birojs izsūtījis arī Ārlietu ministrijas sagatavoto valdības oficiālo nostāju, kas daudz neatšķiras no Grigora viedokļa. “Latvijas valdība jau kopš neatkarības atjaunošanas konsekventi ir ievērojusi, ka Latvijas valsts savus kritušos karavīrus godina Lāčplēša dienā, 11. novembrī – varoņu piemiņas dienā. 16. marts nav Latvijas oficiāla valsts piemiņas diena.

Valsts augstākās amatpersonas un valdības locekļi šajos pasākumos pie Brīvības pieminekļa nepiedalās. Latvijā kā demokrātiskā valstī gan respektē, gan garantē vārda un pulcēšanās brīvību,” teikts šajā dokumentā.

Rīgas domes pārstāvis Uģis Vidauskis nezināja teikt, vai arī pašvaldība saņēmusi vēstules ar prasību aizliegt 16. marta gājienu. “Taču jebkurā gadījumā šādai vēstulei būtu tikai informatīvs raksturs. Pašvaldība lēmumus par pieteiktajeim pasākumiem pieņem, pamatojoties uz likuma prasībām un ņemot vērā drošības dienestu rekomendācijas,” skaidroja U. Vidauskis.

Līdz šim brīdim domē saņemti četri pieteikumi par 16. marta pasākumiem. Biedrības “Daugavas vanagi” Limbažu nodaļa no pulksten 11 līdz 13 plāno gājienu ar ziedu nolikšanu maršrutā Doma baznīca–Brīvības piemineklis. Biedrība “Nacionālo karavīru atbalstam” pieteikusi sapulci, kas no pulksten 6 līdz 13 risināšoties Brīvības pieminekļa tuvumā. Pasākuma mērķis būšot atgādināt par 1944. gada 16. martā noritējušajām Latviešu leģiona kaujām un skaidrot Latvijas un leģiona Otrā pasaules kara vēsturi garāmejošiem interesentiem. Plānots, ka tajā piedalīsies ap 30 cilvēku. Tā sauktie antifašisti no pulksten 10 līdz pulksten 14 ieplānojuši 10 cilvēku piketu Brīvības pieminekļa laukumā. Aptuveni tajā pašā laikā pie Laimas pulksteņa leģionāru piemiņas pasākumu pieteicis arī Igora Šiškina vadītais “Gustava Celmiņa centrs”.

Tā kā pasākumi savstarpēji pārklājas, pašvaldība nedēļas beigās kopā ar pieteicējiem un drošībniekiem meklēšot risinājumus, lai tie varētu noritēt bez konfrontācijas.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis televīzijas intervijā norādījis, ka par savu mērķi uzskata nodrošināt, lai šie pasākumi beigtos ar verbālo konfrontāciju, nevis pāraugtu vardarbībā. Pagaidām gan iekšlietu dienestiem neesot pamata uzskatīt, ka šogad drošības riski 16. martā būtu lielāki nekā parasti. Vienlaikus gan ministrs atzina, ka ģeopolitiskās situācijas dēļ šogad 16. marta sakarā sagaidāma izteiktāka propagandas kampaņa.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Vienotības pemjeres rīcība ir apkaunojoša Latvijai norādot, ka šī Vienotības valdība ir tikai ASV banku oligarhu marionetes nevis Latvijas patrioti un aizstāvji. Vel nožēlojamāk ka šī korumpētā partija savā cinismā izvirza prezidenta kandidāt ar visapšaubāmāko reputāciju kāda vien kādam ir Latvijā -Aboltiņu kas izsvilpta vēlēšanās ar šantāzu, draudiem un kukuli Junkeram iešmauca saimā.

 2. kurš gan vēl šaubās, ka starptautiskā likumība ir jāatjauno un PSRS okupācijas sekas ir jālikvidē reāli; mūsu padomju pēcnācēju praktizētā „integrācijas” politika ir jāmaina pret objektīvu, starptautiski akceptētu okupācijas seku likvidācijas politiku.
  No okupētās teritorijas bija (un ir – bez noilguma!) jāizved ne vien kara tehnika, bet arī okupantu “dzīvais spēks” – pārģērbtie militāristi, viņu ģimenes locekļi, radi un draugi, jo pretējā gadījumā okupācijas palieku ekspansija un Putina „tautiešu glābšanas” politikas apdraudējums turpināsies
  Un šodien – starptautiski pierādītu noziegumu apstākļos, kad to juridisko pamatojumu ir apstiprinājuši Molotova – Ribentropa protokoli un Krievijas uzvedība Ukrainā, – ir uzskatāmi aktualizējusies nepieciešamība likvidēt Krievijas apdraudējumu arī citās kaiņiņvalstīs; un tas nozīmē – okupācijas palieku skaita samazināšanu visās to koncentrācijas vietās – atbilstoši ANO aizkavētas de-okupācijas (tagad de-kolonizācijas) nosacījumiem.

 3. Neviļus rodas jautājums, kāpēc mūsu prezidents, mūsu premjerministre, godīgi sakot arī saeima un valdība, tā nemīl Latviju, latviešu tautu, latviešu valodu. Vēl tikai 9. maijā kopā ar mūsu “atbrīvotājiem” doties pie tā saucamā “Uzvaras ” pieminekļa. Skumji un nožēlojami .

 4. Ko gan var gaidīt no galēji labējās radikāles un ekstrēmistes Straujumas kundzes?! Skaidri zinu – nevar gaidīt, ka viņa sāks slavēt un aizstāvēt latviešu grenadierus.

 5. ZZ Nu nevajaga tik briesmīgi”cepties” ap to 16.martu. Kritušie leģionāri jāgodina Lestenes kapos un – miers.

 6. Kādreiz sendienās padomijā bija jēdziens „ļikbez” – analfabētisma likvidēšana. Izglītības veicināšanai tika ierīkotas īpašas „izbas-čitaļņas” (būdas-lasītavas), kurās analfabēti apguva pašas primitīvākās zināšanas. Varbūt arī šodien, svētīgo padomju pieredzi atceroties un veiksmīgi pārņemot, Latvijā iekārtot šādas „izbas-čitaļņas”, kurās vēsturnieki mūsu varnešiem pacietīgi skaidrotu Latvijas vēsturi? – varbūt tad viņu intelektuālais un politiskais analfabētisms beidzot izzudīs?

 7. CIK NOŽĒLOJAMI!!! Tā vietā, lai visu to jampadraci vienreiz par visām reizēm IZBEIGTU un VISUS karotājus godinātu ar piemiņas ziedu nolikšanu, IET VAĻĀ ATKAL AŽIOTĀŽA ar premjeri priekšgalā!?Līdz šim NEVIENS premjers tā NAV ŅĒMIES AP16.martu kā tagad STRAUJUMA?! KĀPĒC premjere NEVARĒJA būt pirmā no LATVIJAS premjeriem, kas VISU saliek savās vietās: vienādi godina abu pušu karavīrus viņu atceres dienās????? KĀPĒC 9.maijā var atļauties VISU? KĀPĒC viņiem neliek godināt savējos 11.novembrī????? Teiksiet -ĀRPRĀTS??? VARBŪT?!! Bet KĀPĒC leģionāru godinātājiem tiek bāzts NĀSĪS VISS un pat norādīts, KUR, KAD, KĀDA VEIDĀ KO DARĪT???? Kā vienā , tā otrā pusē bija brīvprātīgie un iesauktie PRET pašu gribu!?! KĀPĒC VIENI VAR, BET OTRI NEVAR???????????????? Lūk par ko STRAUJUMAI VAJADZĒjA RAIZĒTIES LAIKUS… LABĀK PŪST SAVĀ IZGARAVOTĀ STABULĒ, NEVIS CITU GATAVOTĀ…. Zināja arī, ka 2015.gadā LATVIJA būs ES prezidējošā valsts?! KĀPĒC mierīgi “gulēja” un tagad nejauši pamodās attiecīgie kadri???????? ATMIŅU NEIZNĪCINĀT…

 8. Latvieshu viiri karot AIZSKREEJA lai atriebtu ,un mazgaatu kaunu. Kas daraams pateica baigais gads.

 9. ĢENERĀLIS bANGERSKIS TEICA: “LEĢIONĀRI AR IROČIEM ROKĀS PIERĀDĪJA, KA NEVIENS VIŅUS(KRIEVUS) ŠEIT ATPAKAĻ NEGAIDA.KRIEVIEMUN VIŅU ATBALSTĪTĀJIEM TAS ĻOTI NEPATĪK.16. MARTĀ REDZAM KAS IR KAS. PAR STRAUJUMU JAU NU VISS BIJA SKAIDRS JAU SEN,JA LATVIEŠI PAR VIŅU BALSO, TAD SAVU LIKTENI IR PELNĪJUŠI.

 10. Vēl nav izskatīta latviešu komunistu noziedzīgā loma ar Černobiļu saistītajā noziegumā pret tautu okupācijas periodā.Iespējams ka šā nozieguma organizēšanā dalību ir ņēmušas arī komjaunatnes organizācijas.Nav noslēpums ka kompartijas aizliegumu noorganizeja paši komunisti lai atbrīvotu rokas tālākai politiskai un saimnieciskai darbībai.Par to liecina ekskomunistu aktīvā darbība šodienas politiskajā un saimnieciskajā dzīvē.Par šāda stāvokļa pretdabiskumu liecina aizbraukušo latviešu skaits,sagrautā veselības un sociālā aprūpe un protams arī mākslīgi radītā ažiotāža ap 16.martu.

 11. relīģiskais kašķis Atbildēt

  Droši vien kašķis nāk no baznīcas,kurai lielāks piķis tiks no šāda pasākuma.Vai tad vecie kareivji maz bez baznīcas dotos tik kašķīgā gājienā,ja zin ka sagaidīs tie paši vecie ienaidnieki ar georga lentītēm

 12. Nu re, “Lāga tantuška” arī nav tik “lādzīga” un kalpo 5. kolonas interesēm vairāk nekā savai Valstij!

 13. Kaut kāds Griška dod rīkojumus, kas tālāk jāpilda ministriem, Latvijas premjerei. Vienotība ir kaitīgāka par SC, tie vismaz ir redzami ienaidnieki mūsu tautai. Straujuma ne jau tikai izkūkojusies no tā, ka večuks Briselē pieķer pie mīkstumiem (atvainojiet, bet TV tas bija redzams), bet apzināti aizstāv citas valsts intereses.

 14. Straujuma ar savu rīcību diskreditē latviešu tautu, kas kopš neatminamiem laikiem paši cīnījušies tikai par savu valsti un savas tautas neatkarību (arī sarkanie strēlnieki 17. gadā un leģionāri 2. pasaules karā), nekad, lai iekarotu un pakļautu citus. Tā vietā, lai cīnītos pret Krievijas agresīvo propagandu un krievvalodīgo kūdīšanu pret “latviešu fašistiem” premjere pūš viņu stabulē.

 15. Pakalpiņš Arnītis Atbildēt

  Arnīti, varbūt atgriezīes savā augu biznesā, ja nesaproti, ko dari.

 16. Premjere parāda, cik viņa ir aprobežota un kam kalpo.

 17. PATEICOTIES LATVIEŠU LEĢIONĀRU VARONĪBAI UN UPURIEM KAUJĀS PIE AIVIEKSTES , MORES , KURZEMES KATLĀ TŪKSTOŠIEM LATVIEŠU VARĒJA AIZBĒGT UZ RIETUMIEM UN IZGLĀBTIES NO STAĻINA LĒĢERIEM . MŪSDIENĀS DAUDZI AIZBĒGUŠIE KĀ V.FREIBERGA , N. MUIŽNIEKS U.C. LEĢIONĀRUS NEATZĪST , BET SADARBOJAS AR STAĻINISTIEM !

 18. Kas par aktivu fantaziju! Legions nebija latviesu militara vieniba. Legions nelegali izmantoja latviesus savam vajadzibam. Legions kalpoja latvijas okupantu vajadzibam jo legionu vadija vaciesi kuru pavelem latviesiem bija jaseko. Tada ir vesture.

 19. Valdība izrādās ir īstā naida kurinātāja.Tā vietā ,lai jau skolās mācītu un visu laiku izskaidrotu mūsu vēsturi gan par “atbrīvotājiem”,gan leģionāriem ,valsts vadītāji lien kaimiņiem kādā vietā bez ziepēm.Viņus Maskavā ņems pretī atplestām rokām .Kauns!

 20. Celiet vēl amatos vecos padomju laika kadrus un tad ne tādus vien brīnumus redzēsiet. Vai tad nepietiek ar lembergiem, brigmaņiem un komjauniešu sekretāriem, kuri ir tikai pielāgojušies tagadējai politiskajai sistēmai, bet nevis mainījuši savus ideoloģiskos uzskatus. Un šī Straujuma ir tāds pats kadrs, kurai galvā ir ideoloģisks kokteilis, tāpēc arī rīcība šajos jautājumos ir visai neprognozējama. Valsts pirmajām personām tomēr ir jābūt ar nacionālu stāju ne tikai vārdos, bet arī darbos. Lai kā te dažiem nepatīk leģionāri, viņi taču nāca no mūsu tautas, tika ierauti un krita šajā divu totalitāru režīmu sarīkotajā slaktiņā. Kur tad ir viņu vaina, lai viņus nepieminētu?

 21. Tur nekas nepaties Atbildēt

  vai kengajoss pret legionariem nav teikts. Tas ka vini nebija Latvijas brivibas cinitaji ir skaidrs vesturisks fakts vienalga ka mes gribetu lai butu citadaki. Daudzi butu tadi gan gribejusi but bet vini bija dala no okupantu armijas kara aperata un tas aperats kopa ar komunistiem bija Latvijas izvarotajs un brivibas zaglis.

  • tikai tad vajag vienādu attieksmi arī pret tiem otrajiem-“atbrīvotājiem”.Tie jau arī netaisījās un arī neatnesa Latvijai brīvību,tikai postu,no kura nevaram atkopties vēl šodien.Taču pret tiem neviens neauro viņu atceres dienās.Arī valdības galva edraud ministriem ar atlaišanu par piedalīšanos 9.maija orģijās.

 22. nevalkaja latviesu uniformas. Vini nesanema latviesu naudu. Vini nesekoja latviesu pavelem. Vini bija Hitlera latviesu legions ne Latvijas latviesu legions un vini necinijas par Latvijas brivibu jo vaciesiem nekada briva Latvija nebija vajadziga. Vini bija tragiski upuri un ne Latvijas brivibas cinitaji! Un par to nav ko kauneties…. Tikai raudat un dusmoties par to ka mes tikam izmantoti.

 23. Ko te vēl piebilst? Atbildēt

  Komentāri lieki!

 24. “ekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis televīzijas intervijā norādījis, ka par savu mērķi uzskata nodrošināt, lai šie pasākumi beigtos ar verbālo konfrontāciju”.
  Lai dzīvo verbālā konfrontācija! RIhards ir *, * un vienkārši * radījums.

  • Cik dzīvu leģionāru ir palicis, lai vēl valstiski tos pazemotu.Vai tiešām ziedu nolikšana ir noziegums???Gods un cieņa Aināram Cilinskim par stingro mugurkaulu.

Draugiem Facebook Twitter Google+