Mobilā versija
+0.8°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
8. novembris, 2016
Drukāt

1656. gada 8. novembrī

Halejs

Pirms 360 gadiem, 1656. gada 8. novembrī, turīga ziepju fabrikanta ģimenē Londonā piedzima astronoms, matemātiķis un fiziķis Edmunds Halejs.

Viņa vārdu kopš 1759. gada nes cilvēcei jau kopš seniem laikiem pazīstamā komēta. Halejs pirmais 1705. gadā izvirzīja teoriju, ka komētas ir nevis nejauši Zemes tuvumā ieklīduši debess ķermeņi, kas haotiski kustas Visumā, bet gan viesi, kas atgriežas ar zināmu periodiskumu – tātad “astes zvaigžņu” atgriešanās ir prognozējama. Pie tāda secinājuma Halejs nonāca, atskār­stot, ka viņa 1682. gada novērotās komētas parametri ļoti atgādina priekšgājēju pierakstus par komētām 1531. un 1607. gadā. Halejs secināja, ka tā varētu būt viena un tā pati komēta, kas atgriežas ar 75 – 76 gadu intervālu. Viņš paredzēja, ka debess spīdeklis atgriezīsies 1758. gadā. Tā arī notika. Tiesa, astronoms tad jau bija miris. Nākamā Haleja komētas parādīšanās sagaidāma 2061. gada 28. jūlijā.

Pievienot komentāru

Meja kļūs par pirmo ārvalstu līderi, kas tiksies ar TrampuLielbritānijas premjerministre Terēza Meja nākamnedēļ kļūs par pirmo ārvalstu līderi, kas tiksies ar jauno ASV prezidentu Donaldu Trampu pēc viņa inaugurācijas, sestdien paziņoja Baltā nama administrācija.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+