Mobilā versija
+3.3°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Ceturtdiena, 19. janvāris, 2017
23. maijs, 2016
Drukāt

1666. gada 23. maijā

23maijs_Vecticibnieki_2

Pirms 350 gadiem, 1666. gada 23. maijā, īpaši sasauktā Pareizticīgās baznīcas sinodē Maskavā protopopam jeb virspriesterim Abakumam (citā versijā – Avakums) tika uzlikts baznīcas lāsts un atņemts garīdznieka statuss.

Šo brīdi uzskata par vecticībnieku, toreiz sauktu par raskoļņikiem, kustības sākumu. Abakums, kustības līderis un nesamierināmākais 17. gadsimta vidus Krievijas pareizticīgās baznīcas reformas pretinieks, krievu vecticībnieku vidū tiek godāts kā svētais moceklis, jo līdzīgi domubiedriem piedzīvoja represijas, trimdu, līdz beidzot 1681. gadā tika sadedzināts uz sārta. Latvijas vēsturē šiem notikumiem bija sava nozīme, jo cara vajātie raskoļņiki, nevēloties pieņemt Dieva pielūgšanas rituālu pēc jaunās modes, 17. gadsimta beigās sāka pamest dzimteni, tostarp ierodoties mūsdienu Latgalē. Tobrīd tā bija Polijas–Lietuvas valsts jeb Žečpospoļitas teritorija. Karos un sērgās izpostītajā Latgalē muižnieki savos valdījumos labprāt ļāva apmesties dziļi reliģiozajiem, dzīvē atturīgajiem, taču čaklajiem vecticībniekiem. Arī reiz slavenās Kuzņecova porcelāna fabrikas izveidotāji Rīgā bija vecticībnieku dzimta. Mūsdienu Latvijā ir vairāk nekā 7000 krievu vecticībnieku, bet viņu kolonijas ir izkaisītas visā pasaulē.

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu (1) Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+