Praktiski
Mājas

17 knifi veļas mazgāšanai, žāvēšanai u.c., lai drēbes ilgāk saglabātos kā jaunas0

Foto-Shutterstock

♦ Lai frotē dvieļi un halāti kļūtu mīksti un pūkaini, pēc mazgāšanas var tos ielikt sālsūdenī uz 15 minūtēm un negludināt.

♦ Drēbes no baltā zīda var žāvēt tikai ēnā (no saules un spilgtas gaismas tās dzeltē).

♦ Lai virtuves aizkari vieglāk atmazgātos, tie jāiemērc uz nakti sālsūdenī.

♦ Veco spilvenu spalvas un dūnas var iztīrīt, pārliekot tās maisā un ieliekot uz 1 h siltā ziepjūdenī, sajauktu ar ožamo spirtu (200 g 60 % saimniecības ziepju, 1 tējkarote ožamā spirta uz 5 l ūdens). Pēc mazgāšanas maiss ir jāizžāvē un jāizvēdina.

♦ Ja vilnas apģērbs ir savēlies, tas ir jāizmazgā ūdenī, kurā pirms tam vairākas stundas mērcējās pupiņas. Apģērbs ir jāžāvē, izliekot uz dvieļa.

♦ Vīriešu kaklasaites labāk negludināt. Ja tās saburzījās, var tās iztaisnot, aptinot ap trīslitru burku ar karstu ūdeni.

♦ Dzeltenus plankumus no gludekļa var iztīrīt ar: a) baltmaizes gabaliņu; b) saslapinot ar citronsulu un uzberot pūdercukuru; c) ar ūdeņraža pārskābi, sajauktu ar ūdeni (1:1); d) samitrinot ar borskābes šķīdumu, tad izmazgāt apģērbu siltā ūdenī.
Ja plankums ir uz zīda auduma, ir ātri jāpagatavo putriņa no sodas un ūdens un ierīvēt plankumā. Kad tas izžūs, sodu notīrīt ar birsti, bet apģērbu izskalot aukstā ūdenī.

♦ Lai bikses tik ātri neizstaipītos ceļgalos, pirms gludināšanas tie jāapšļaksta ar etiķūdeni.

♦ No biežas mazgāšanas pogas zaudē spīdumu. To var atjaunot, pārklājot pogas ar caurspīdīgu nagu laku.

♦ Lai ilgāk saglabātos bikšu ieloces, tās no iekšpuses ir jāierīvē ar sauso ziepju gabaliņu, tad no ārpuses bikses jāizgludina caur mitru lupatu.

♦ Ja veļas mazgāšanas laikā ūdenim pievieno ožamo spirtu (1 ēdamkarote uz 1 spaini ūdens), tad nebūs nepieciešams balinātājs.

♦ Tikko izgludinātu apģērbu nevajadzētu uzreiz likt skapī, tam ir jādod atdzist. Citādāk tas saburzīsies un zaudēs formu.

♦ Lai dabīgam zīdam atjaunotu spīdumu, ūdenī jāieliek sarīvēts kartupelis un jāiemērc audums uz 3 h. Pēc izskalošanas audums spīdēs kā jauns.

Saistītie raksti

♦ Dzeramā soda veicina sulīgas sarkanas un zilas krāsas saglabāšanos. Tādēļ tā ir jāpievieno ūdenim pie veļas skalošanas.

♦ Lai atjaunotu melnas un brūnas krāsas apģērbu, var izmantot tabakas uzlējumu (15 g tabakas uz 1 l vārīta ūdens). Ar to var arī nokrāsot gaišus audumus maigi brūnā krāsā.

♦ Balts audums saglabās krāsu, ja pirms mazgāšanas izvārīt to ar dažiem citrona gabaliņiem, tad izmazgāt kā parasti.

♦ Mežģīņu aizkarus var mazgāt veļas mašīnā, pirms tam ieliekot tos maisiņā vai spilvendrānā.

LA.lv