Mobilā versija
Brīdinājums -0.4°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
2. maijs, 2013
Drukāt

1703. gada 2. maijā

2maijs_Maskava_24

Pirms 310 gadiem, 1703. gada 2. maijā, Alūksnes luterāņu mācītājs, Bībeles tulkotājs latviski Ernsts Gliks Maskavā nodibināja pirmo ģimnāziju Krievijā.

 

Lielā ziemeļu kara laikā 1702. gada vasarā pēc Alūksnes ieņemšanas krievu karaspēks viņu kopā ar ģimeni aizveda gūstā vispirms uz Pleskavu, vēlāk uz Maskavu. Kā zināms, Glika audžumeitai Martai Skavronskai bija lemts kļūt par Pētera I mīļāko, bet 1724. gadā kāpt tronī kā Krievijas carienei Katrīnai I.

Gliks, kurš arī Latvijas teritorijā bija pievērsis lielu uzmanību tautas izglītošanas centieniem, ar cara labvēlību to pašu mēģināja darīt Maskavā. Pirmā Krievijas ģimnāzija pastāvīgas telpas ieguva neilgi pirms tam mirušā bajāra Nariškina mājā Maroseikas ielā. Gliks iecerēja plašu izglītības programmu valsts kalpotāju un tirgotāju dēliem, taču ideju līdz galam īstenot neizdevās. Mācītājs 1705. gadā nomira, bet skola desmit gadus pēc viņa nāves tika slēgta.

 

 

Pievienot komentāru

Poliju piemeklējis spēcīgs sniegputenis; daudzviet bloķēti ceļiSpēcīga sniegputeņa dēļ piektdien Polijā aptuveni 180 000 mājsaimniecību palikušas bez elektroapgādes un daudzviet valstī ceļus nobloķējuši nolūzuši koki.
Ceļā uz SKS pazudis Krievijas kravas kuģis (1)Īsi pēc pacelšanās ceturtdien pazudis Krievijas bezpilota kravas kuģis, kam bija jānogādā Starptautiskajā Kosmosa stacijā (SKS) 2,5 tonnas liela krava, tostarp pārtika
Draugiem Facebook Twitter Google+