Mobilā versija
+8.4°C
Gunārs, Vladimirs, Gunis
Ceturtdiena, 8. decembris, 2016
20. janvāris, 2016
Drukāt

1716. gada 20. janvāris

20janv_Bartelemi_2

Pirms 300 gadiem, 1716. gada 20. janvārī, Kasī pilsētiņā Francijas dienvidos piedzima arheologs, lingvists un rakstnieks Žans Žaks Bartelemī.

18. gadsimtā viņu pazina visā Eiropā, jo, izmantojot senus bilingvālus tekstus, Bartelemī izdevās atšifrēt seno feniķiešu valodu un rekonstruēt tās alfabētu. Balstoties pieredzē, trīs gadus pavadot Itālijā un nodarbojoties ar arheoloģiskajiem izrakumiem, franču zinātnieks 1787. gadā izdeva tā laika “bestselleru” – romānu “Voyage du jeune Anacharsis en Grèce dans le milieu du IVe siècle” (“Jaunā Anaharsisa ceļojums uz Grieķiju IV gadsimta vidū”). Tas bija romāns, kurā populāri, it kā kāda skitu jaunekļa ceļojuma piezīmju veidā, tika aprakstīta senās Grieķijas arhitektūra, kultūra, sadzīve, sabiedrība. Ar šo darbu Bartelemī aizsāka rakstniecības žanru, ko sauc par “arheoloģisko romānu”. Grāmata 18. – 19. gadsimtā tika tulkota dažādās valodās un izdota visā Eiropā, tādējādi izraisot sabiedrībā pastiprinātu interesi par antīko Grieķiju.

Pievienot komentāru

Zviedrijā atklās pasaulē pirmo ledus viesnīcu, kas darbosies visu gaduZviedrijā decembra vidū plānots atklāt pasaulē pirmo no ledus veidoto viesnīcu, kas darbosies visu gadu.
Draugiem Facebook Twitter Google+