Mobilā versija
+1.5°C
Zeltīte, Andis
Otrdiena, 21. novembris, 2017
4. oktobris, 2016
Drukāt

1716. gada 4. oktobrī

Linds

Pirms 300 gadiem, 1716. gada 4. oktobrī, tirgotāja ģimenē Edinburgā piedzima skotu ārsts Džeimss Linds, kuru uzskata par jūrniecības higiēnas iedibinātāju un pasaulē pirmā klīniskā eksperimenta organizētāju.

Kā britu jūras karaflotes ārsts viņš pirmais vērsa uzmanību uz graujošajām sekām, kādas jūrnieku veselībā atstāj ilgstoša dzīve saspiestībā, slikti ventilētās kajītēs vai vienkārši tilpnēs. Lai cīnītos pret parazītiem, Linds ieteica periodiski dezinficēt jūrnieku ķermeni, drēbes un guļvietas, kūpinot sēru vai arsēnu. Tāpat tika ieteikts necensties ņemt līdzi dzeramo ūdeni visam braucienam, jo tas tāpat saglumēs, bet ieviest jūras ūdens atsāļošanu. Dienēdams par karakuģa “HMS Salisbury” ārstu, 1747. gadā Linds uzsāka eksperimentu, lai noskaidrotu, vai citrusaugļu sulas iekļaušana jūrnieku ēdienkartē ilgstošos kuģojumos palīdz izvairīties no tā laika bieda – cingas. Eksperiments neapšaubāmi bija veiksmīgs, un citronu sulas izmantošana avitaminozes apkarošanai flotē drīz kļuva par normu.

Pievienot komentāru

Francijā policists nošauj trīs cilvēkus un izdara pašnāvībuFrancijā 31 gadu vecs policists nošāvis trīs cilvēkus un pēc tam izdarījis pašnāvību, svētdien paziņojušas varasiestādes.
Meja apsūdz Krieviju kiberkarā pret RietumiemBritānijas premjerministre Terēza Meja apsūdzējusi Krieviju informācijas militarizēšanā un kiberkara izvēršanā, cenšoties sašķelt rietumvalstu vienotību.
Draugiem Facebook Twitter Google+