Mobilā versija
+1.6°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
16. janvāris, 2013
Drukāt

1753. gada 16. janvārī

16janv_balons_23

Pirms 260 gadiem, 1753. gada 16. janvārī, Blankenfeldes muižā piedzima mehāniķis un izgudrotājs Johans Ernests Bīnemanis (1753 – 1806) – viens no pirmajiem Jelgavas “Academia Petrina” studentiem, ārkārtīgi apdāvināts latviešu dzimtcilvēku dēls, kurš izgatavoja Latvijā pirmos aerostatus un zibensnovedējus.

 

Bīnemaņa gaisa baloni gan bija par mazu, lai paceltu gaisā cilvēku, taču viņš tos konstruēja jau pāris gadu pēc sensacionālajiem brāļu Mongolfjē lidojumiem Francijā. Blankenfeldes censoni tamdēļ piesauc arī kā Latvijas gaisa kuģošanas celmlauzi. Viņa pirmais aerostats bija tikai 54 cm diametrā. Tas pacēlās gaisā 1785. gada 26. jūnijā Jelgavā un tika veltīts Kurzemes un Zemgales hercogam Pēterim Bīronam un viņa sievai hercogienei Dorotejai. Lielākais Bīnemaņa balons startēja 1786. gadā un bija 5,2 m diametrā. Talantīgais izgudrotājs tomēr krita hercoga nežēlastībā “nekārtīgā dzīvesveida” dēļ. 1801. gadā viņš pārcēlās uz Pēterburgu, kur arī nomira.

 

Pievienot komentāru

Meja kļūs par pirmo ārvalstu līderi, kas tiksies ar Trampu (1)Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nākamnedēļ kļūs par pirmo ārvalstu līderi, kas tiksies ar jauno ASV prezidentu Donaldu Trampu pēc viņa inaugurācijas, sestdien paziņoja Baltā nama administrācija.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+