Mobilā versija
+2.9°C
Niklāvs, Nikola, Nikolajs, Niks
Otrdiena, 6. decembris, 2016
3. decembris, 2013
Drukāt

1753. gada 3. decembrī

3dec_verpsana_2

Pirms 270 gadiem 1753. gada 3. decembrī Boltonā Anglijā piedzima izgudrotājs un vērpjamās mašīnas ”Spinning mule” radītājs Semjuels Kromptons (1753 – 1779).

Kromptons jau bērnībā iepazinās ar Džeimsa Hārgreiva konstruēto vērpjamo iekārtu ”Spinning jenny”, kas bija samērā primitīva. Kromptons to uzlaboja un līdz ar to izdarīja apvērsumu tekstilindustrijā, ļaujot Anglijai kļūt par vadmalas lielražotāju un nopelnīt kapitālu. Kromptonam neizdevās nosargāt ”Spinning mule” kā patentētu izgudrojumu. Sākumā viņš deva tekstilrūpniekiem paša izgatavotās mašīnas izmantošanai. Tie solīja peļņas procentu atskaitīt izgudrotājam, bet drīz apņemšanos atmeta; sāka vairumā kopēt un izmantot ”Spinning mule”, neko nemaksājot. Nozares modernizēšanai tas nāca par labu, taču Kromptons izrādījās piekrāpts. Beidzot 1812. gadā viņš panāca, ka parlaments tam izmaksā 5000 mārciņu kā vienreizēju balvu par izgudrojumu. Kromptona izgudroto ierīču skaits Anglijas tekstiluzņēmumos togad sasniedza jau piecus miljonus.

Pievienot komentāru

Pēc sakāves referendumā no amata atkāpjas Itālijas premjers RenciItālijas premjerministrs Mateo Renci paziņojis par atkāpšanos no amata, kas seko pēc tam, kad svētdien notikušajā referendumā tika noraidītas viņa vadītās valdības
Draugiem Facebook Twitter Google+