Mobilā versija
+7.3°C
Lilita, Irita, Ita
Ceturtdiena, 27. oktobris, 2016
24. marts, 2016
Drukāt

1756. gada 24. marts (1)

24marts_Kartupeli_2

Pirms 260 gadiem, 1756. gada 24. martā, Prūsijas karalis Frīdrihs II izdeva cirkulāru, pavalstniekiem norādot uz “zemes augļa” kartupeļa lietderību, un pavēlēja jau tā paša gada pavasarī sākt “kartupeļa kā ļoti barojoša ēdiena stādīšanu”.

16. gadsimtā Eiropā no Dienvidamerikas ievestais augs līdz tam bija pazīstams kā eksotiska kultūra bagātnieku dārzos un virtuvēs. Kā tādu to 17. gadsimtā audzēja arī Kurzemes un Zemgales hercogs Jēkabs, tomēr Frīdriha II iniciatīva un tās panākumi drīz vien lika uz kartupeli paskatīties citādi visā Eiropā, tostarp kopš 18. gadsimta arī Latvijas teritorijā. Vācbaltu muižnieki te ātri pārņēma Prūsijas kolēģu pieredzi. Īpaši čakli kartupeļu audzētāji tajā laikā bija Vidzemē – Cēsu apkaimes muižu zemnieki. Kartupelis izplatību guva kā augs, kas glābj no bada, gandrīz nebaidās neražas un nav nobradājams karos, kādi 18. gadsimtā Eiropu postīja ļoti nežēlīgi. To stādījumus nevarēja nodedzināt kā labības laukus.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lai kā sauktu šo karali, prūšus viņi jau bija apkāvuši. Tikai nosaukums palicis.

Psihiatrijas krēslas zona: valsts svētlaimīgā neziņā par slimu noziedznieku likteniViņi var pazust kādā spraugā, kas radusies Veselības un Tieslietu ministrijas sadarbībā. Viņi ir psihiski slimi cilvēki, kuri sava veselības stāvokļa dēļ izdarījuši noziedzīgus nodarījumus, tajā skaitā arī vardarbīgus, ar letālām sekām.
Saimniece "Liekrūzēs" pēc postošā ugunsgrēka: Esam lūzuma punktā (27)Kopš postošā ugunsgrēka Latvijā pazīstamajā saimniecībā “Lielkrūzes” pagājušas dažas dienas, taču saimniece Valentīna Dolmane atzīst – joprojām esam kā paralizēti. Saimniecība jau
Draugiem Facebook Twitter Google+