Mobilā versija
+1.9°C
Beāte, Beatrise
Otrdiena, 25. oktobris, 2016
17. aprīlis, 2014
Drukāt

1774. gada 17. aprīlī

17apr_prese_2

Pirms 240 gadiem, 1774. gada 17. aprīlī, Eislēbenē zemnieka ģimenē piedzima nākamais grāmatizdevējs un tipogrāfijas cilindru preses izgudrotājs Johans Frīdrihs Gotlobs Kenigs (1774 – 1833).

19. gadsimta sākumā Vācijas zemēs Kenigs savu ideju tehnisku iemeslu dēļ īstenot nevarēja, taču 1807. gadā Anglija industriāli jau bija pietiekami attīstīta, lai turienes inženieri to spētu. Atradās arī sponsors, izdevējs Tomass Benslijs. Darbs tipogrāfijās tobrīd notika ar iespiediekārtām, kas izmantoja plātnes un krāsu tīģeļus kā grāmatiespiešanas radītāja Johana Gūtenberga laikos. Kenigs turpretim ieteica drukājot tipogrāfijas krāsas uzklāšanai izmantot ar filcu apvilktus cilindrus jeb valčus. Tādā veidā ar mazāku spēku stundas laikā varēja iespiest ap 800 lappušu, kas bija divtik vairāk nekā agrāk. Izgudrotājs mašīnu vairākkārt uzlaboja, un 1814. gadā šādā tehnoloģijā sāka iespiest slaveno britu ”Times”. Turklāt drukas iekārtu jau darbināja tvaika mašīna.

Pievienot komentāru

Latvija grimst nabadzībā: no katriem desmit cilvēkiem - trīs ir nabadzīgi (62)Zem nabadzības riska - 606 000 Latvijas iedzīvotāju. To par šokējošu situāciju dēvē tiesībsargs Juris Jansons, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.
Jūra atkāpjas: LA reportāža no Kolkas un Karostas (4)Papildināta. Aizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas. Sestdien Kolkasragā veidojās interesanti
Draugiem Facebook Twitter Google+