Mobilā versija
-2.7°C
Lidija, Lida
Pirmdiena, 16. janvāris, 2017
30. janvāris, 2014
Drukāt

1784. gada 30. janvārī

30janv_latvietis_2

Pirms 230 gadiem, 1784. gada 30. janvārī, ar Krievijas Senāta rīkojumu Rīgas rātei tika uzdots uzņemt latviešu mastu šķirotājus par namniekiem, tas ir, pilntiesīgiem Rīgas pilsoņiem ar īpašumtiesībām.

Mastu šķirotāju amatā jau kopš viduslaikiem dominēja latvieši, un šos vīrus var uzskatīt par latviešu kapitālisma celmlaužiem. Mastu šķirotāju cunftē darbojās ap 50 meistaru un zeļļu. To uzdevums bija šķirot un klasificēt pa Daugavu plostos lejup nākošos mastu kokus, kurus eksportēja tālāk uz kuģniecības lielvalstīm Angliju un Nīderlandi. No Rīgas namnieka tiesības vēl agrāk ieguvušo mastu šķirotāju Grunduļu dzimtas nācis 19. gad simtā slavenais Rīgas aptiekārs Dāvids Hieronīms Grindelis. Slavenas bija arī Šteinhaueru un Briņķu dzimtas. Daudzi Rīgā strādājošie latvieši tajā laikā bija tikuši pie turības, taču pilsētas varas struktūrās dominējošie vācieši turpināja pie katras iespējas kavēt latviešu iekļūšanu lemttiesīgajā augšslānī. Krievijas Senāta lēmums mastu šķirotāju tiesību lietā tika pieņemts pēc ilgas tiesāšanās.

Pievienot komentāru

Vecāku nevērība dārgi maksā: mamma pati aplej zīdaini ar karstu tēju (3)Pagājušā diennaktī slimnīcās nogādāti četri bērni ar ķermeņa apdegumiem, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Saimniecībā notika pat EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Draugiem Facebook Twitter Google+