Mobilā versija
+4.4°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
16. augusts, 2013
Drukāt

1793. gada 16. augustā

16aug_Iesaukums_22

Pirms 220 gadiem, 1793. gada 16. augustā, Francijas revolucionārā vadība pasludināja ”levée en masse” jeb vispārējo mobilizāciju.

 

Ja neskaita dažus līdzīgus gadījumus senatnē, tā bija pirmā reize, kad valsts kara ap­stākļos pasludina visu ieročus nest spējīgo vīriešu iesaukšanu vai iesaistīšanu ar karu saistītos aizmugures darbos. Līdz tam Eiropas praksē bija pierasts armijas rindas papildināt pēc rekrutēšanas principa. Monarhijas gāzēji franči tobrīd atradās karastāvoklī ar Prūsiju, Austriju, Spāniju un Lielbritāniju, turklāt bija sākusies sacelšanās Vandejas provincē, tāpēc vajadzēja ko vairāk. Iesaucot 18 – 25 gadus vecus neprecētus vīriešus, izdevās palielināt armiju līdz 1,5 miljoniem vīru. Tas mainīja arī armijas raksturu, jo tā no profesionālas kļuva par nacionālu, turklāt daudziem talantīgiem jaunekļiem no zemākajiem slāņiem pavēra virsnieka karjeru. Franču ”levée en masse” metode šokēja pārējo Eiropu, taču lūzums karā bija panākts.

 

Pievienot komentāru

Latvija grimst nabadzībā: no katriem desmit cilvēkiem - trīs ir nabadzīgi (50)Zem nabadzības riska - 606 000 Latvijas iedzīvotāju. To par šokējošu situāciju dēvē tiesībsargs Juris Jansons, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.
Līdz bākai Kolkā aizbrist nevarēja, bet tuvu gan: Unikālā jūras atkāpšanāsAizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas, pateicoties austrumu vējam. Visā Latvijas
Draugiem Facebook Twitter Google+