Mobilā versija
Brīdinājums -1.1°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
16. augusts, 2013
Drukāt

1793. gada 16. augustā

16aug_Iesaukums_22

Pirms 220 gadiem, 1793. gada 16. augustā, Francijas revolucionārā vadība pasludināja ”levée en masse” jeb vispārējo mobilizāciju.

 

Ja neskaita dažus līdzīgus gadījumus senatnē, tā bija pirmā reize, kad valsts kara ap­stākļos pasludina visu ieročus nest spējīgo vīriešu iesaukšanu vai iesaistīšanu ar karu saistītos aizmugures darbos. Līdz tam Eiropas praksē bija pierasts armijas rindas papildināt pēc rekrutēšanas principa. Monarhijas gāzēji franči tobrīd atradās karastāvoklī ar Prūsiju, Austriju, Spāniju un Lielbritāniju, turklāt bija sākusies sacelšanās Vandejas provincē, tāpēc vajadzēja ko vairāk. Iesaucot 18 – 25 gadus vecus neprecētus vīriešus, izdevās palielināt armiju līdz 1,5 miljoniem vīru. Tas mainīja arī armijas raksturu, jo tā no profesionālas kļuva par nacionālu, turklāt daudziem talantīgiem jaunekļiem no zemākajiem slāņiem pavēra virsnieka karjeru. Franču ”levée en masse” metode šokēja pārējo Eiropu, taču lūzums karā bija panākts.

 

Pievienot komentāru

Krievijas militārās mācības "Zapad" rada satraukumu Latvijā (19)Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) seko līdzi šoruden paredzētajām Krievijas bruņoto spēku mācībām “Zapad-2017”, taču šobrīd netiek atklāts, kā šo mācību laikā reaģēs NBS.
Polijā traģiskā avārijā iekļuvusi kravas automašīna no Latvijas (2)Kravas automašīna no Latvijas Polijā iekļuvusi avārijā, kurā gājuši bojā trīs cilvēki, vēsta Polijas mediji. Avārija notikusi pie Dibku ciemata.
Draugiem Facebook Twitter Google+