Mobilā versija
+17.5°C
Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns
Svētdiena, 23. jūlijs, 2017
16. augusts, 2013
Drukāt

1793. gada 16. augustā

16aug_Iesaukums_22

Pirms 220 gadiem, 1793. gada 16. augustā, Francijas revolucionārā vadība pasludināja ”levée en masse” jeb vispārējo mobilizāciju.

 

Ja neskaita dažus līdzīgus gadījumus senatnē, tā bija pirmā reize, kad valsts kara ap­stākļos pasludina visu ieročus nest spējīgo vīriešu iesaukšanu vai iesaistīšanu ar karu saistītos aizmugures darbos. Līdz tam Eiropas praksē bija pierasts armijas rindas papildināt pēc rekrutēšanas principa. Monarhijas gāzēji franči tobrīd atradās karastāvoklī ar Prūsiju, Austriju, Spāniju un Lielbritāniju, turklāt bija sākusies sacelšanās Vandejas provincē, tāpēc vajadzēja ko vairāk. Iesaucot 18 – 25 gadus vecus neprecētus vīriešus, izdevās palielināt armiju līdz 1,5 miljoniem vīru. Tas mainīja arī armijas raksturu, jo tā no profesionālas kļuva par nacionālu, turklāt daudziem talantīgiem jaunekļiem no zemākajiem slāņiem pavēra virsnieka karjeru. Franču ”levée en masse” metode šokēja pārējo Eiropu, taču lūzums karā bija panākts.

 

Pievienot komentāru

Saistībā ar topošo politisko spēku min vairāku zinātnieku un bijušo ministru vārdus (8)Iecerēts, ka nākamajā nedēļā sabiedrībai varētu tikt piedāvāts kādas kustības manifests, savukārt vēlāk, vasaras beigās, varētu tikt dibināta partija.
Raidījums: Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci (13)Partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa nākotnē vēlas kļūt par vēstnieci, šovakar vēstīja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".
Draugiem Facebook Twitter Google+