Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Agnese, Agnija, Agne
Sestdiena, 21. janvāris, 2017
2. februāris, 2012
Drukāt

1802. gada 2. februāris

2feb_busengo_2

Pirms 210 gadiem Parīzē nelielas rocības veikalnieka ģimenē piedzima franču ķīmiķis Žans Baptists Busengo – viens no agroķīmijas un augsnes zinātnes pamatlicējiem, Eiropā pirmās lauksaimniecības izmēģinājumu stacijas radītājs.

 

Busengo pēc izglītības bija kalnu inženieris, ģeologs, taču viņu saistīja arī ķīmisko procesu pētīšana augos, vielu aprite dabā un augu barošanās. Franču zinātnieks atklāja jebkuram mūsdienu agronomam pazīstamo slāpekļa apriti dabā, to, ka augi augšanai nepieciešamo slāpekli uzņem nevis no gaisa, bet no augsnes, bet tauriņzieži to bagātina ar slāpekli. Busengo zinātniski pamatoja nepieciešamību mēslot augsni ar tolaik pieejamiem slāpekli saturošiem līdzekļiem – kūtsmēsliem un guano. Lauku īpašumā Pehelbronnā pie Strasbūras gūto pieredzi zemkopībā Busengo apkopoja divsējumu rokasgrāmatā “Économie rurale” (”Lauku ekonomija”), kurā mācīja veidot lauksaimniecību uz zinātniskiem pamatiem. Viņa darbs kļuva populārs un tika tulkots daudzās valodās.

 

Pievienot komentāru

Autobusa avārijā Itālijā 16 bojāgājušieAutobusam no Ungārijas, kurā atradās vidusskolēni, avarējot Itālijas ziemeļos netālu no Veronas, gājuši bojā 16 cilvēki un vēl 39 ir ievainoti, sestdien paziņoja Itālijas glābšanas dienesta pārstāvji.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+