Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
Piektdiena, 28. oktobris, 2016
7. marts, 2016
Drukāt

1806. gada 7. marts

7marts_avizes_2

Pirms 210 gadiem, 1806. gada 7. martā, Jelgavas apkaimes Zaļenieku muižas mācītāja ģimenē piedzima literāts, teologs, mācītājs un žurnālists Vilhelms Kristians Pantēniuss (1806 – 1849).

Viņš pieminams ne tikai kā pirmā latviešu laikraksta “Latviešu Avīzes” redaktors, bet arī kā cilvēks, kas daudz darījis latviešu izglītošanas jomā. 1836. gadā Pantēniuss jeb Pantēnijs, kā viņu arī mēdz saukt, Kroņvircavā un Svētes muižā dibināja sākumskolas, kurās pirmo reizi kā atsevišķs mācību priekšmets parādās latviešu valoda. Nav gan zināms, kas tieši šajās stundās mācīts un vai tur bijusi ietverta arī gramatika. Līdzās latviešu valodai stundu sarakstā minēta arī lasīšana, rakstīšana, rēķināšana, vēsture, dievvārdi un ģeogrāfija. Par ieceres īstenošanu ziņu nav, taču problēmas tolaik sagādāja latviešu valodu mācīt spējīgu skolotāju trūkums. 1837. gadā Pantēniuss Jelgavā nodibinājis Latviešu lasīšanas biedrību, kas ir viena no pirmajām zināmajām latviešu bibliotēkām.

Pievienot komentāru

Pasniegtas Baltijas Asamblejas balvasProfesore Maija Dambrova no Latvijas ceturtdien, 27.oktobrī, svinīgā ceremonijā kultūras pilī Ziemeļblāzma saņēma Baltijas Asamblejas (BA) balvu zinātnē, kas piešķirta par zinātnisko darbu enerģijas metabolisma jomā, kā arī ieguldījumu preparāta "Mildronāts" darbības mehānismu izpētē.
Jūra sāk atgriezties. Cik strauji tas notiks?Jūras ūdens, ko no mums uz laiku bija “aizņēmusies” Ziemeļjūra, palēnām sācis atgriezties un atplūdīs palēnām. Taču Baltijas jūras ekoloģijai vairāk būtu
Draugiem Facebook Twitter Google+