Mobilā versija
+3.1°C
Agnese, Agnija, Agne
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
7. marts, 2016
Drukāt

1806. gada 7. marts

7marts_avizes_2

Pirms 210 gadiem, 1806. gada 7. martā, Jelgavas apkaimes Zaļenieku muižas mācītāja ģimenē piedzima literāts, teologs, mācītājs un žurnālists Vilhelms Kristians Pantēniuss (1806 – 1849).

Viņš pieminams ne tikai kā pirmā latviešu laikraksta “Latviešu Avīzes” redaktors, bet arī kā cilvēks, kas daudz darījis latviešu izglītošanas jomā. 1836. gadā Pantēniuss jeb Pantēnijs, kā viņu arī mēdz saukt, Kroņvircavā un Svētes muižā dibināja sākumskolas, kurās pirmo reizi kā atsevišķs mācību priekšmets parādās latviešu valoda. Nav gan zināms, kas tieši šajās stundās mācīts un vai tur bijusi ietverta arī gramatika. Līdzās latviešu valodai stundu sarakstā minēta arī lasīšana, rakstīšana, rēķināšana, vēsture, dievvārdi un ģeogrāfija. Par ieceres īstenošanu ziņu nav, taču problēmas tolaik sagādāja latviešu valodu mācīt spējīgu skolotāju trūkums. 1837. gadā Pantēniuss Jelgavā nodibinājis Latviešu lasīšanas biedrību, kas ir viena no pirmajām zināmajām latviešu bibliotēkām.

Pievienot komentāru

Bērnu vecāki varēs ātrāk iet pensijā? (56)Līdz valsts simtgadei plānots iedarbināt ambiciozu demogrāfiskās atveseļošanas programmu, kurai dots nosaukums “Māras solis”. Viens no tās priekšlikumiem – dot iespēju bērnu vecākiem ātrāk doties pensijā, vēstīja "TV3 ziņas".
Draugiem Facebook Twitter Google+