Mobilā versija
+3.2°C
Aldonis, Agija
Trešdiena, 29. marts, 2017
25. novembris, 2014
Drukāt

1814. gada 25. novembrī

25nov_Maijers_2

Pirms 200 gadiem, 1814. gada 25. novembrī, Heilbronnas aptiekāra ģimenē piedzima ārsts un fiziķis Juliuss Roberts Maijers, kurš pirmais pievērsās problēmai, kā izteikt ķermeņa iekšējo siltumenerģiju tehniskos ekvivalentos, un faktiski formulēja Pirmo termodinamikas jeb enerģijas nezūdamības likumu.

Proti, siltums, kas ieplūst sistēmā, ir vienāds ar iekšējās enerģijas palielināšanos mīnus sistēmas veiktais darbs. Zinātnieks eksperimentēja, salīdzinot darbu, ko paveica zirgs, darbinot papīra dzirnavu mehānismu, ar temperatūras celšanos papīra masas katlā. Kuģa ārsts Maijers savus secinājumus rakstiski izklāstīja 1842. gadā, taču zinātnes pasaule tiem pievērsa uzmanību tikai divdesmit gadus vēlāk. Maijers pirmais izteica arī domu par Sauli kā enerģijas avotu visai dzīvajai un nedzīvajai dabai uz Zemes. Tāpat viņš izvirzīja ideju par enerģijas akumulēšanu, vēl pirms to izdarīja titulētie fiziķi Džeimss Džouls un Hermanis Helmholcs.

Pievienot komentāru

Čomisms, šarms un dinamīts. Testējam mēra kandidātus (56)"Latvijas Avīze" sāk vērtēt partiju pieteiktos līderus Rīgas domes vēlēšanām. Kādu atzīmi viņi pelnījuši par pirmo uznācienu?
Draugiem Facebook Twitter Google+