Mobilā versija
-0.3°C
Evija, Raita, Jogita
Sestdiena, 3. decembris, 2016
3. jūlijs, 2014
Drukāt

1814. gada 3. jūlijā

3jul_Cimze_2

Pirms 200 gadiem, 1814. gada 3. jūlijā, Raunas pagasta Cimzes pusmuižā vagara ģimenē piedzima pirmais latviešu tautas melodiju vācējs, kora mākslas izkopējs un komponists, arī Vidzemes skolotāju semināra vadītājs Jānis Cimze.

Viņa apkopoto kora dziesmu krājumi ”Dziesmu rota”, kuros bija joprojām dziedātās tautasdziesmu apdares, sāka iznākt 1872. gadā. Vēl pirms tam, 1839. gadā, Cimze sāka vadīt pirmo latviešu skolotāju semināru Valmierā, kamdēļ tiek godāts arī par ”latviešu skolu tēvu”. Dziļākas pedagoga zināšanas ar labvēlīgu vācu mācītāju palīdzību Valmieras draudzes skolas skolotājs apguva Vācijā. Laikabiedri atminas, ka viņa ilgus gadus vadītajā tautskolotāju seminārā Valmierā, pēc tam Valkā, valdījis dumpīgs latviskuma gars. Cimze, cik iespējams, pretojies kā pārvācošanai, tā pārkrievošanai. Kalpošanu savai tautai viņš uzskatīja par skolotāja pienākuma ideālu un katrā izdevīgā brīdī to publiski atgādināja.

Pievienot komentāru

Aukstums šoziem paņēmis jau 29 cilvēku dzīvības; sestdien stindzinās pat -16 grādu salsAukstums šoziem paņēmis jau 29 cilvēku dzīvības, bet vēl vairāki simti ar ķermeņa atdzišanu nonākuši slimnīcā, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.
Draugiem Facebook Twitter Google+