×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
31. augusts, 2017
Drukāt

1817. gada 31. augustā. Dzimis latviešu pašcieņas modinātājs (1)

Rugens

Pirms 200 gadiem Valmieras mācītājmuižas Ruģēnu māju saimnieka, hernhūtieša ģimenē piedzima literāts un publicists Jānis Ruģēns, viens no 19. gadsimta vidus latviešu atmodas priekšvēstnešiem. Kā atzīmē literatūrzinātnieki, Ruģēns bija visnacionālāk noskaņotais starp tiem latviešu autoriem, kas sāka rakstīt 19. gadsimta 30. gados. Viņš viens no pirmajiem apjauta, ka pamazām veidojas jauna latviešu nācija, kritizēja latviešu vēlmi pārvācoties, taču mudināja iegūt izglītību vācu valodā, lai tad “strādātu pie tautas labuma”, iegūtu stāvokli sabiedrībā. “Un kāpēc tad visai tautai būs par zemniekiem vien palikt, kāpēc tad zemnieks nevar savu dēlu par amatnieku, rentes kungu jeb par pašu mācītāju iekš draudzes audzināt?” viņš retoriski vaicā savā 1843. gada apcerējumā “Ar acīm redzēts ceļš uz Vidzemes debesīm”, aicinot uz lielāku pašcieņu. Ne katram latvietim obligāti jābūt zemniekam, un ne katrs vācietis ir kungs. Šis sacerējums Ruģēna dzīves laikā netika publicēts, taču ceļoja latviešu aprindās daudzos norakstos. Zinādams Garlība Merķeļa nostāju, arī Ruģēns savā publicistikā akcentēja vāciešu kā apspiedēju lomu; uzsvēra, ka pirms bruņinieku ierašanās latvieši bijuši brīva tauta. Autora dzejas un fabulas, kurās netrūka iepriekšminētās nostājas, tika publicētas tā laika latviešu presē, kur Ruģēns iepazīstināja latviešus arī ar pasaules ģeogrāfiju un zinātniskiem jautājumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

 1. Viens Likums un viena Taisnība VISIEM! Atbildēt

  > lv–vīzes administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C_E_N_Z_Ū_R_A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

Draugiem Facebook Twitter Google+