Pasaulē
Vēsture

1818. gada 11. martā. Dzimis klasiskā baleta veidotājs0

Mariuss Petipā (1818 – 1910)

Pirms 200 gadiem baletmeistara un aktrises ģimenē Marseļā piedzima nākamais baletdejotājs un horeogrāfs, klasiskā baleta tēvs un daudzu izcilu izrāžu iestudētājs Mariuss Petipā.

Savas karjeras zenītu viņš piedzīvoja, kad 1847. gadā pārcēlās uz Sanktpēterburgu un, apvienojot itāliešu, franču un vietējās baleta tradīcijas, radīja to, ko mūsdienās saprot kā krievu baleta skolu.

Vairāk nekā 40 gadu garumā viņš bija Sanktpēterburgas Lielā teātra galvenais baletmeistars, ik gadu iestudējot vienu līdz trīs izrādes.

Paralēli tam viņš gatavoja izrādes arī Maskavas Lielajam teātrim, Marinskas teātrim un daudziem citiem, kā arī gatavoja horeogrāfijas operu izrādēm.

Viņa uzraudzībā izauga vairākas nākamās baleta zvaigznes, tajā skaitā leģendārā Anna Pavlova.

Saistītie raksti

Karjeras laikā Krievijā Petipā divas reizes apprecējās – abas reizes izvēloties balerīnas. Tāpat baletmeistaram bija vairāki ārlaulības bērni, tostarp vienam no viņiem – Mariusam Petipā – tika ne vien tēva uzvārds, bet arī vārds, un viņš kļuva par slavenu aktieri.

1894. gadā Mariuss Petipā vecākais pieņēma Krievijas pavalstniecību. Mūža nogali viņš pavadīja Krimā, rakstot memuārus, bet apbedīts tika Sanktpēterburgas Tihvinas kapsētā līdzās daudziem citiem 19./20. gadsimta mijas Krievijas dižgariem.

LA.lv