Pasaulē
Vēsture

1818. gada 17. jūnijā. Pirms 200 gadiem dzimis leģendārās “Ave Maria” autors0


Šarls Guno (1818 – 1893)
Šarls Guno (1818 – 1893)
Šarls Guno (1818 – 1893)

Pirms 200 gadiem pianistes un gleznotāja ģimenē Parīzē piedzima komponists, 12 operu un plaši zināmās melodijas “Ave Maria” autors Šarls Guno.

Minētais skaņdarbs, kura pilnais nosaukums ir “Méditation sur le 1er prélude de Bach” (“Meditācija 1. Baha prelūdijai”) klasiskās mūzikas žanrā tiek uzskatīts par vienu no pasaulē iecienītākajiem un atpazīstamākajiem.

No operām par teātru repertuāru klasiku uzskata praktiski tikai “Faustu”. Savukārt viņa 1869. gadā sacerētais skaņdarbs “Marche pontificale” ir Vatikāna himna.

Guno bija dziļi ticīgs cilvēks un kādu laiku apsvēra iespēju kļūt par kartēziešu klostera mūku, tomēr izšķīrās par labu mūzikai. Viņa ieskatā, atšķirībā no garīgajiem skaņdarbiem opera tomēr bija labākais veids, kā padarīt mūziku tuvāku sabiedrībai.

Saistītie raksti

Kā personība Guno bijis diezgan nepastāvīgs, viegli pakļāvies dažādiem strāvojumiem. Būdams sava laika slavenība, viņš necietis pielūdzējus, par ko liecina šāds nostāsts. Kāda dāma slepus iegājusi viņa namā un paņēmusi kā “suvenīru” uz ogu šķīvja malas atstātu ķiršu kauliņu.

To likusi iestrādāt zelta ietvarā un nēsājusi kā kulonu. Kādā reizē pielūdzēja ar zināmu lepnumu atklājusi mūziķim savas kaklarotas noslēpumu. Guno reakcija bijusi vēsa: “Atvainojat, cienītā. Es neēdu ķiršus. Mans kalpotājs gan šad, tad viņus noliek uz galda, bet, tā kā es tos atstāju neaizskartus, tad viņš ogas noēd pats.”

LA.lv