Pasaulē
Vēsture

1819. gada 25. augustā. Visu privātdetektīvu privātdetektīvs0


Alans Pinkertons (1819–1884).
Alans Pinkertons (1819–1884).
Publicitātes foto

Pirms 200 gadiem skotu policista ģimenē Glāzgovā piedzima nākamais amerikāņu privātdetektīvs, Pinkertona Nacionālās detektīvaģentūras izveidotājs Alans Pinkertons – leģendāra personība, kuras veikums iedvesmojis ne vienu vien detektīvromānu autoru.

Tomēr par detektīvu Pinkertons kļuva gadījuma pēc – kad politisku iemeslu dēļ 1842. gadā kopā ar sievu bija spiests emigrēt uz ASV. Tur viņš netālu no Čikāgas uzsāka veiksmīgu mucinieka biznesu. 1846. gadā, mežā meklējot piemērotus kokus mucu dēlīšu izgatavošanai, Pinkertons nejauši uzgāja naudas viltotāju nometni. Par to viņš paziņoja vietējam šerifam, kurš noziedzniekus arestēja. Savukārt šerifs drīz vien piedāvāja Pinkertonam detektīva vietu Čikāgā, ko bijušais mucinieks pieņēma. Vēl dažus gadus vēlāk viņš kopā ar bijušo prokuroru Edvartu Rakeru nodibināja privātdetektīvu biroju – vēlāk slaveno Pinkertona aģentūru. Par tās devīzi kļuva sauklis “We never sleep” (“Mēs nekad neguļam”).

Bandītisms ASV toreiz zēla un plauka un aģentūra guva slavu, apkarojot vilcienu aplaupītāju bandas. Pinkertonam bija labas pazīšanās militāristu aprindās, tādēļ nav brīnums, ka 1861. gadā, sākoties ASV Pilsoņu karam, aģentūras darbu viņš paplašināja ar spiegošanas pakalpojumiem ziemeļnieku armijas labā. Tajā pašā laikā Pinkertona aģentūra ieguva tiesības kara apstākļos rūpēties par ASV prezidenta Ābrama Linkolna drošību. Pēc kara Pinkertons turpināja iesākto, nevairoties arī no tādiem delikātiem uzdevumiem kā cīņa pret revolucionāriem Spānijas valdības uzdevumā Kubā vai darba devējiem nevēlamu arodbiedrību slāpēšana ASV.

LA.lv
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Maskavā uzņemta nemiernieku grupējuma “Taliban” delegācija
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
“Viņi noklusēja patiesību”. Bijušais britu premjers neizslēdz otru referendumu par breksitu
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Čehijas ĀM izsaukusi Krievijas vēstnieku 4
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pedagoģiju studējušo daudz, bet skolotāju – maz
2 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kad ārēji sakopies indivīds ver vaļā muti, nereti ir jābāž ciet ausis
18 minūtes
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Spēcīgais vējš gandrīz nogāzis sastatnes deviņstāvu ēkai uz Liepājas centrālās ielas
53 minūtes
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Sinoptiķi svētdien izsludinājuši Latvijā oranžā līmeņa brīdinājumu par stipru vēju
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
3 stundas