Pasaulē
Vēsture

1819. gada 26. jūnijā. Pamatakmens Sanktpēterburgas rotai0


Īzaka katedrāle.
Īzaka katedrāle.
Īzaka katedrāle.

Pirms 200 gadiem Sanktpēterburgā likts pamatakmens franču arhitekta Ogista Monferāna projektētajai 101,50 metru augstajai Sv. Īzaka katedrālei, kas jo­projām ir viena no augstākajām sakrālajām kupola būvēm pasaulē. Monferāns to veidoja, iedvesmojoties no Parīzes Panteona un Invalīdu nama. Celtniecību pabeidza 1858. gadā.

Savdabīgi, ka šis Sanktpēterburgā bija jau ceturtais Īzaka baznīcas variants. Pirmo pēc cara Pētera I pavēles uzcēla 1710. gadā tuvējās kuģubūvētavas strādnieku vajadzībām.

Septiņus gadus vēlāk nelielā ēka bija pamatīgi nolietojusies un tās vietā pēc tā paša cara rīkojuma uzbūvēja jaunu, pamatīgāku.

1733. gadā baznīcā iespēra zibens un, lai arī to atjaunoja, kļuva skaidrs, ka arī šis dievnams nebūs uz ilgu laiku – purvainā grunts zem tā pamatiem sēdās, turklāt pamatus skaloja arī Ņevas upe. Trešo Sv. Īzaka baznīcu jau attālāk no upes un pēc carienes Katrīnas II rīkojuma ņēmās būvēt 1768. gadā.

Projekta autors bija itāliešu arhitekts Antonio Rinaldi, bet, tā kā celtniecības gaitā projekts īsti ievērots netika, ēka iznāca neproporcionāla un pilsētnieki to atzina par neglītu. Būvi pabeidza 1802. gadā, taču jau 1809. gadā cars Aleksandrs I izlēma, ka tā nekam neder un izsludināja konkursu ceturtajam Īzaka baznīcas variantam. No pirmajiem piedāvājumiem caram neiepatikās neviens. Izsludināja jaunu. Tajā piedalījās arī nesen no Francijas Krievijā iebraukušais, tobrīd vēl jaunais arhitekts Monferāns. Viņš sagatavoja 24 skices, no kurām Aleksandrs I izvēlējās to, kuras realizāciju mūsdienās arī apbrīno Sanktpēterburgā iebraukušie tūristi.

LA.lv
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Aprit 50 gadi, kopš pirmais cilvēks izkāpa uz Mēness
1 diena
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Izmantosim izdevību
1 diena
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Ar Ukrainu viss būs kārtībā 1
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Dabā
Pirmdien daudzviet valstī spēcīgi līs un dārdēs pērkons
5 stundas
IL
Ilze Līvmane
Praktiski
Kāpēc, pirms laika pensionējoties, nedrīkst strādāt, bet īstajā vecumā strādā, cik tik gribi?
4 stundas
VK
Vita Krauja
Kultūra
Teātris ir gaistošs mirklis. Saruna ar aktrisi Elīnu Hanzenu
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Latviju pārstāvošajiem autosportistiem trīs goda pjedestāli “RallyX Nordic” debijas sacensībās Rīgā
5 stundas
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Koncertzāle “Latvija”: jauna ērģeļmūzikas citadele vai Ventspils karaļvalsts greznumlieta?
6 stundas