Pasaulē
Vēsture

1819. gada 26. jūnijā. Pamatakmens Sanktpēterburgas rotai0


Īzaka katedrāle.
Īzaka katedrāle.
Īzaka katedrāle.

Pirms 200 gadiem Sanktpēterburgā likts pamatakmens franču arhitekta Ogista Monferāna projektētajai 101,50 metru augstajai Sv. Īzaka katedrālei, kas jo­projām ir viena no augstākajām sakrālajām kupola būvēm pasaulē. Monferāns to veidoja, iedvesmojoties no Parīzes Panteona un Invalīdu nama. Celtniecību pabeidza 1858. gadā.

Savdabīgi, ka šis Sanktpēterburgā bija jau ceturtais Īzaka baznīcas variants. Pirmo pēc cara Pētera I pavēles uzcēla 1710. gadā tuvējās kuģubūvētavas strādnieku vajadzībām.

Septiņus gadus vēlāk nelielā ēka bija pamatīgi nolietojusies un tās vietā pēc tā paša cara rīkojuma uzbūvēja jaunu, pamatīgāku.

1733. gadā baznīcā iespēra zibens un, lai arī to atjaunoja, kļuva skaidrs, ka arī šis dievnams nebūs uz ilgu laiku – purvainā grunts zem tā pamatiem sēdās, turklāt pamatus skaloja arī Ņevas upe. Trešo Sv. Īzaka baznīcu jau attālāk no upes un pēc carienes Katrīnas II rīkojuma ņēmās būvēt 1768. gadā.

Projekta autors bija itāliešu arhitekts Antonio Rinaldi, bet, tā kā celtniecības gaitā projekts īsti ievērots netika, ēka iznāca neproporcionāla un pilsētnieki to atzina par neglītu. Būvi pabeidza 1802. gadā, taču jau 1809. gadā cars Aleksandrs I izlēma, ka tā nekam neder un izsludināja konkursu ceturtajam Īzaka baznīcas variantam. No pirmajiem piedāvājumiem caram neiepatikās neviens. Izsludināja jaunu. Tajā piedalījās arī nesen no Francijas Krievijā iebraukušais, tobrīd vēl jaunais arhitekts Monferāns. Viņš sagatavoja 24 skices, no kurām Aleksandrs I izvēlējās to, kuras realizāciju mūsdienās arī apbrīno Sanktpēterburgā iebraukušie tūristi.

LA.lv
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Krievijas kosmosa kuģim ar cilvēkveidīgo robotu neizdodas savienoties ar SKS
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Drēzdenē uz mītiņu pret rasismu pulcējas 20 000 cilvēku 1
1 diena
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Honkongā atsākušās sadursmes starp policiju un protestētājiem 1
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZE
Zane Eniņa
Latvijā
Meklēsim “Latvijas lepnumu” kopā!
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sākumā gaidāms sauss un saulains, tad laiks pamainīsies. Prognoze jaunajai nedēļai
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par kukuļdošanu Jūrmalas mēra vēlēšanās notiesātais Milušs no Latvijas esot aizmucis kravas auto slēpnī
13 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
“Rimi” var skenēt preces iepirkšanās laikā. Kā tas darbojas?
3 stundas
LE
LETA
Sports
Samoilovs uzvaras svin bez šampanieša – šobrīd nedrīkst
2 stundas