Mobilā versija
+15.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Piektdiena, 18. augusts, 2017
6. marts, 2015
Drukāt

1825. gada 6. martā

6marts_Hagedorns_2

Pirms 190 gadiem, 1825. gada 6. martā, Liepājā tika dibināta krājkase – pirmā šāda veida iestāde Krievijas impērijā.

Dibināšanas ierosinātājs un pirmais iestādes vadītājs bija Liepājas tirgotāja dēls, uzņēmējs un humānists Frīdrihs Hagedorns (1764 – 1848); ar padomu palīdzēja arī Garlībs Merķelis. Krājkase jeb, kā tolaik latviešu valodā rakstīja, “krāšanas lāde”, atradās Liepājas maģistrāta pārziņā. Par noguldījumiem virs pieciem rubļiem maksāja 5% gadā. Tolaik Rietumeiropas gaišākajos prātos valdīja uzskats, ka krājkases ir veids, kā risināt sociālās nevienlīdzības problēmas. Tādu iestādi 1824. gadā bija jau mēģināts iedibināt Rīgā, taču pasākums nebija veiksmīgs. Liepājā pēc 20 gadiem krājkasē jau bija vairāk nekā 4500 noguldītāju, no tiem divas trešdaļas no lauku apvidiem, jo krājkases vadība īpašu vērību pievērsa lauku saimnieku piesaistei. Tiem tika uzsvērts, ka labāk savu naudu glabāt drošībā nekā kaut kur apraktā podā.

Pievienot komentāru

"Oligarhu sarunas": KNAB deputātiem neļauj kopēt lietas. Prokurori atbild - paši vainīgi! (8)"Oligarhu lietas" parlamentārā izmeklēšanas komisija turpina skaidrot, vai krimināllietas izbeigšana bijusi pamatota. Vakardienas sēdē uzzinājām, ka deputāti nonākuši grūtībās, jo KNAB neļauj kopēt un nest līdzi divus svarīgus lēmumus, kas pievienoti krimināllietā.
Valsts apmaksāto studiju vietu sadale tradīciju varā (1)Darba tirgus prognozes valsts apmaksāto studiju vietu sadali ietekmē tikai daļēji
Draugiem Facebook Twitter Google+