Mobilā versija
Brīdinājums -0.3°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
6. marts, 2015
Drukāt

1825. gada 6. martā

6marts_Hagedorns_2

Pirms 190 gadiem, 1825. gada 6. martā, Liepājā tika dibināta krājkase – pirmā šāda veida iestāde Krievijas impērijā.

Dibināšanas ierosinātājs un pirmais iestādes vadītājs bija Liepājas tirgotāja dēls, uzņēmējs un humānists Frīdrihs Hagedorns (1764 – 1848); ar padomu palīdzēja arī Garlībs Merķelis. Krājkase jeb, kā tolaik latviešu valodā rakstīja, “krāšanas lāde”, atradās Liepājas maģistrāta pārziņā. Par noguldījumiem virs pieciem rubļiem maksāja 5% gadā. Tolaik Rietumeiropas gaišākajos prātos valdīja uzskats, ka krājkases ir veids, kā risināt sociālās nevienlīdzības problēmas. Tādu iestādi 1824. gadā bija jau mēģināts iedibināt Rīgā, taču pasākums nebija veiksmīgs. Liepājā pēc 20 gadiem krājkasē jau bija vairāk nekā 4500 noguldītāju, no tiem divas trešdaļas no lauku apvidiem, jo krājkases vadība īpašu vērību pievērsa lauku saimnieku piesaistei. Tiem tika uzsvērts, ka labāk savu naudu glabāt drošībā nekā kaut kur apraktā podā.

Pievienot komentāru

Krievijas militārās mācības "Zapad" rada satraukumu Latvijā (2)Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) seko līdzi šoruden paredzētajām Krievijas bruņoto spēku mācībām “Zapad-2017”, taču šobrīd netiek atklāts, kā šo mācību laikā reaģēs NBS.
Var beigties traģiski: Latvijā bērnu vidū strauji izplatījusies "nāves spēle" (3)Desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu Latvijas Drošāka interneta centram (Drossinternets.lv) liecina, ka Latvijā strauji izplatījusies suicidālā spēle "Zilais valis".
Draugiem Facebook Twitter Google+