Mobilā versija
+1.3°C
Krišs, Ksenija, Eglons
Otrdiena, 24. janvāris, 2017
4. marts, 2016
Drukāt

1826. gada 4. martā

4mar_Bilensteins_2

Pirms 190 gadiem, 1826. gada 4. martā, luterāņu mācītāja ģimenē piedzima vācu tautības latviešu valodnieks, folklorists, etnogrāfs un arheologs Augusts Bīlenšteins.

Būdams Pēterburgas Zinātņu akadēmijas loceklis, viņš viens no pirmajiem, pat vēl pirms pašiem latviešiem, sāka zinātniski interesēties par latviešu tautas kultūras mantojumu, senvēsturi. Tiesa, Bīlenšteins neatbalstīja latviešu politisko patstāvību, taču radīja par mūsu tautu tāda līmeņa zinātniskus darbus, kādi 19. gadsimtā vēl nebija pa spēkam nevienam no jaunās latviešu inteliģences. Viņu virzīja nojausma, ka “modernā skolu izglītība un jaunie tikumi” drīzumā iznīcinās to, kas latviešos bija saglabājies gadu simtos. 19. gadsimta 60. gados vācu valodā iznāca viņa “Latviešu valoda” divās apjomīgās daļās, “Latviešu gramatika”, “Latviešu valodas elementi”, nedaudz vēlāk arī “Latviešu valodas vārd­nīca” un citi pētījumi, tostarp “Latviešu cilts un latviešu valodas robežas tagadnē un 13. gadsimtā”, “1000 latviešu mīklas”, “Latviešu koka celtnes un iedzīves priekšmeti”.

Pievienot komentāru

Pieaudzis bojāgājušo skaits Itālijas lavīnāBojāgājušo skaits lavīnā, kas 18.janvārī apraka viesnīcu Itālijas centrālajā daļā, pieaudzis līdz deviņiem, bet par pazudušiem joprojām tiek uzskatīti 20 viesnīcas viesi un darbinieki, otrdien paziņoja amatpersonas.
Draugiem Facebook Twitter Google+