Mobilā versija
+5.3°C
Sabīne, Sarma, Klaudijs
Pirmdiena, 5. decembris, 2016
29. oktobris, 2014
Drukāt

1834. gada 29. oktobrī

29okt_Kurzeme_2

Pirms 180 gadiem, 1834. gada 29. oktobrī, Kurzemes guberņas civilgubernators Breverns izdeva patenti (priekšrakstu), kas noteica uzvārdu izvēles kārtību zemniekiem. Vidzemē šis process bija sācies ātrāk, lai arī galvenais priekšnoteikums –  dzimtbūšanas atcelšana – tur bija noticis vēlāk, 1819. gadā, kamēr Kurzemē 1817. gadā.

Līdz tam ar uzvārdiem Latvijas teritorijā lepojās tikai atsevišķas senas un lielākoties privileģētas dzimtas, piemēram, Gaiļi Kurzemē. Tagad uzvārdus varēja sev izvēlēties paši, bet tiem bija jābūt pieklājīgiem un “tautas valodai piedienīgiem”. Praktiskajā dzīvē bieži noteicošais vārds piederēja muižniekam vai pat pagasta skrīverim. Visbiežāk par pamatu ņēma māju vai ciema vārdu. Zīmīgi, ka jaunām sievietēm centās dot ”mīlīgākus” uzvārdus – Rozīte, Magone, kamēr vecākām ”dusmīgākus” – Kalkūne (Tītars), Pūce utt. Procesā iesaistījās arī prese, un ”Latviešu Avīzes” 1834. gadā deva ”padomus pie cilts – jeb pamīlijas – vārdu uzņemšanas”.

Pievienot komentāru

Pārsteigums! Taksometrā atrod "Kinder Surprise" olu ar narkotikāmRīgas Pašvaldības policijas (RPP) darbinieki taksometrā pie taksista un trim pasažieriem atradusi "Kinder Surprise" olu ar narkotikām.
Draugiem Facebook Twitter Google+