Mobilā versija
Brīdinājums +10.8°C
Guntra, Marianna, Ginters
Trešdiena, 20. septembris, 2017
11. marts, 2015
Drukāt

1845. gada 11. martā

11mar_Materu_Juris_2

Pirms 170 gadiem, 1845. gada 11. martā, Cildu pagastā pie Kazdangas saimnieka ģimenē piedzima rakstnieks un žurnālists Māteru Juris, viena no 19. gadsimta otrās puses jaunlatviešu kustības ievērojamākajām personībām.

Pasaulē viņš nāca ar uzvārdu Mātere, taču vēlāk patstāvīgajā dzīvē neesot to nekad lietojis. Laikabiedri Māteru Juri atcerējās kā cilvēku, kas apveltīts lielām darba spējām, taču arī ļoti impulsīvu un tiešu, kamdēļ nereti gadījies nonākt pretrunās ar paša agrāko rīcību un iemantot daudz nelabvēļu kā vācu, tā latviešu aprindās. Rakstnieks bijis augumā stalts, ar labām runas dāvanām. Ikdienā jo bieži sastopamies ar vārdiem, kurus Māteru Juris ieviesis latviešu valodā, 1872. gadā tulkojot Krievijas likumus vācu un latviešu mēlē. Nozīmīgi paplašinot tieslietu terminoloģiju latviešu valodā, viņš ieviesa, piemēram, tādus terminus kā “laulības pārkāpšana”, “nāves sods”, “sodu likumi”.

Pievienot komentāru

Siguldas novada pašvaldība meklēs iespēju iežogot piesārņoto Saltavotu (6)Siguldas novada pašvaldība meklēs iespēju sadarboties ar Saltavota īpašnieku un iežogot avotu.
Draugiem Facebook Twitter Google+