Latvijā
Vēsture

1848. gada 18. augustā. Dzimis Matīss Kaudzīte – “Mērnieku laiku” līdzautors0


Matīss Kaudzīte (1848 – 1926)
Matīss Kaudzīte (1848 – 1926)
Matīss Kaudzīte (1848 – 1926)

Pirms 170 gadiem Vecpiebalgas “Mādaros” dzimis jaunākais no pirmā reālistiskā latviešu romāna “Mērnieku laiki” autoriem brāļiem Kaudzītēm – Matīss.

Viņš savā darbībā pazīstams kā dzejnieks, publicists, literatūrkritiķis, atdzejotājs un vairāku Vidzemes senatnei veltītu darbu autors. Kā jaunākajam viņam bija vairāk laika izglītoties nekā vecākajam brālim Reinim.

Matīss bijis arī raksturā nosvērtāks. “Viņam piemīt laimīgā īpašība, ko dzīve sauc par ilgstošo gribu. Viņš nemētājas no viena nodoma uz otru, viņš nesaskaldas desmit pasākumos, kuru neviena neved galā, kā tas bieži atgadās dzīvē,” literātu raksturojis laikabiedrs Līgotņu Jēkabs.

Matīss Kaudzīte ir atzīts par kompetentāko latviešu literatūrkritiķi 19. gadsimta 70. – 80. gados; rakstījis pārskatus par latviešu dzeju, stāstiem, būdams skolotājs, recenzējis mācību grāmatas.

Attiecībā uz kopdarbu “Mērnieku laiki” tiek pieļauts, ka Reinis kā dzīvē pieredzējušākais devis romānam bagātīgo faktu un tēlu materiālu, savukārt Matīss gādājis par kompozīciju un stilu.

Pēc Latvijas brīvvalsts nodibināšanās divdesmitajos gados M. Kaudzīte iesāka romānu “Jaunie mērnieku laiki”, taču šis darbs palika nepabeigts un meistarības ziņā krietni atpalika no “vecajiem” “Mērnieku laikiem”.

Par vērtīgāku uzskata viņa 1924. gadā iznākušo atmiņu apkopojumu “Atmiņas no tautiskā laikmeta”.

LA.lv